Szukaj

Wyprawka dla noworodka

Podziel się
Komentarze0

Już na początku trzeciego trymestru wszyscy rodzice oczekujący dziecka powinni być zorientowani, co wezmą ze sobą do szpitala do porodu i z czego ma się składać wyprawka dla ich noworodka. Kompletowanie takiej wyprawki należy zacząć nawet już w siódmym miesiącu, ponieważ nigdy nie wiadomo dokładnie kiedy nastąpi poród, dlatego lepiej z góry zadbać, by wszystko było przygotowane pod ręką.Lista potrzebnych rzeczy jest raczej długa i trzeba rozważnie zdecydować, co jest naprawdę niezbędne, a co można ewentualnie później dokupić. Wyprawka taka to też tak naprawdę spore obciążenie dla budżetu domowego, więc może lepiej kupować na raty, a do tego przecież potrzeny jest czas. Rodzice oczekujący dziecka mają czasami tendencję do wpadania w szał zakupów, bo przecież „na dziecku nie będą oszczędzać”,  dlatego tym bardziej powinni się pilnować, żeby zakupy robić z głową i nie kupować na raz mnóstwa niepotrzebnych w danej chwili rzeczy. Młodzi rodzice to dobry i podatny cel dla producentów, którzy potrafią to wykorzystać i kuszą ich pięknymi, kolorowymi urządzeniami, które, jak się czasem okazuje, nie zawsze są od razu potrzebne do życia i na dłuższą metę można się bez nich obyć.

Wybór ubrań, zabawek i rozmaitych dodatków i gadżetów dla dzieci także jest ogromny. Kompletowanie wyprawki dla noworodka wymaga więc na pewno trochę przezorności, sporo wyobraźni i jeszcze więcej rozwagi i zdrowego rozsądku, gdyż nigdy dokładnie nie wiadomo ile dziecko będzie mierzyć po urodzeniu i dość często zdarza się, że rodzice nagromadzą mnóstwo ubrań, w których dziecko będące jeszcze w brzuchu już się nie mieści. Dlatego może lepiej nie kupować mniejszych rozmiarów, a zacząć gromadzić większe, na przykład w rozmiarze 62 (a nie najmniejszym 56),  do których noworodek na pewno w końcu dorośnie. Najistotniejszą kwestią, na którą powinno się zwracać uwagę kompletując garderobę noworodka, jest jakość tkanin i ich wykończenie. Najlepiej jeśli są to miękkie, naturalne tkaniny, zakończone delikatnymi szwami, bez guzików, drapiących haftów czy uwierających kołnierzy. Z listy zakupów można także wykluczyć rzeczy, o których nie wiadomo, czy faktycznie będą potrzebne, albo takie, które nie będą potrzebne od razu – zawsze można dokupić je później. Tak więc rozmiary ubrań należy wybierać z rozwagą, aby dziecko od razu z nich nie wyrosło, a mniejsze rozmiary przecież można także kupić w późniejszym czasie, jeśli okażą się potrzebne. Warto także w  doborze garderoby zwrócić uwagę na porę roku, bo może w zimie lepiej kupić ciepłą czapkę i kurtkę, a kupno lekkich rzeczy zostawić na cieplejsze miesiące?


W kompletowaniu wyprawki najlepiej kierować się wygodą, a moda ma tu o wiele mniejsze znaczenie. Ważne jest, żeby kupić śpiochy z łatwo rozpinanym dołe, co pomaga wygodnie zmienić pieluchę.W wyprawce dla dziecka więc powinne się znaleźć: niezbędne noworodkom kosmetyki, takie jak krem ochronny do skóry, oliwka i puder, mydło dla niemowląt, spirytus do pielęgnacji pępka, krem przeciw odparzeniom, także chusteczki nawilżone, sól fizjologiczna oraz ubrania: skarpety (kilka par), czapki (kilka sztuk), śpiochy (kilka sztuk), kaftaniki (kilka sztuk), rękawiczki, koc, pieluchy jednorazowe, pieluchy tetrowe oraz rożek do zawinięcia, a także ręcznik, szczotka do włosów oraz grzebyk i smoczki, gumowa gruszka lub aspirator do nosa, nożyczki z okrągłymi końcówkami do obcinania paznokci, patyczki higieniczne, waciki i gaziki jałowe. Nie można też zapomnieć o tym, że wszystkie ubrania dla noworodka należy wcześniej wyprać, jeszcze przed założeniem, nawet jeśli są one fabrycznie nowe i pochodzą prosto ze sklepu. Rzeczy dziecka pierze się w specjalnych proszkach dla dzieci, które nie mają w składzie drażniących substancji i sztucznych barwników i nie wywołują uczuleń. W niektórych placówkach w Polsce można co prawda dostać kosmetyki do pielęgnacji dziecka, pieluchy jednorazowe i inne niezbędne akcesoria, tak więc rodzice sami mogą zdecydować czy chcą ubierać swoje dziecko w ubrania dostarczone przez szpital, czy też zakupione przez siebie, ale w większości przypadków matki mają zapewnione tylko waciki i czystą wodę, dlatego zawsze lepiej się zabezpieczyć.


Ostatecznie lista niezbędnych rzeczy do szpitala może się ukształtować, gdy rodzice dowiedzą się, jakie są zasady w wybranej placówce. Najlepiej przed zrobieniem ostatecznych zakupów zasięgnąć porady znajomych, krewnych i przyjaciół, którzy już przeszli przez ten etap. Może oni mogą też coś podpowiedzieć, a nawet odstąpić i okaże się, że z długiej listy zakupów odpada jeden wydatek?  Warto posłuchać, co polecają, które  firmy i produkty są według nich najlepsze. Ubrania dla dziecka też przecież mogą być podarowane przez znajomych, należy je tylko dobrze wyprać. Kosmetyki dla dziecka muszą być jak najlepszej jakości, chociaż niekoniecznie muszą to być kosmetyki drogie, od najlepszych firm, których reklamy widujemy na codzień w telewixji, ponieważ  polskie produkty wcale nie są gorsze, a ich cena jest o wiele bardziej przystępna. Kupując kosmetyki i przybory toaletowe należy zdecydować się tylko na te, które są naprawdę potrzebne i mają  atesty IMID, CZD, nie zawierają alkoholu czy sztucznych barwników albo konserwantów. Skóra dziecka charakteryzuje się wielką wrażliwością, dlatego najlepsze są kosmetyki bez sztucznych dodatków. Coraz więcej dzieci przychodzi na świat  ze skłonnościami do uczuleń, dlatego lepiej nie narażać noworodka na kontakt z alergenami. W razie jakichkolwiek wątpliwości co do kosmetyku, można po prostu zasięgnąć informacji w aptece.

Komentarze do: Wyprawka dla noworodka

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz