Szukaj

UNICEF ostrzega: Co czwartemu dziecku na Haiti grozi przemoc i wykorzystanie

Podziel się
Komentarze0

Ponad dwa lata po tragicznym trzęsieniu ziemi sytuacja dzieci na Haiti nadal jest dramatyczna. UNICEF Polska rozpoczął właśnie kampanię mającą na celu dofinansowanie programu rejestracji i ochrony dzieci pozbawionych opieki. Można pomóc wysyłając SMS charytatywny o treści HAITI na numer 7245.Brak zorganizowanej opieki ze strony państwa powoduje, że co czwarte dziecko na Haiti narażone jest
na różne formy przemocy, dyskryminacji i wykorzystywania. Wiele z nich żyje na ulicach haitańskich miast i miasteczek, pracuje jako służący u obcych ludzi, jest wcielanych do gangów, doświadcza przemocy ze strony rówieśników, pada ofiarą handlu i nielegalnych adopcji. Najbardziej zagrożone są sieroty i dzieci żyjące bez opieki dorosłych.

W jednym z ośrodków opiekuńczych na Haiti wspieranych przez UNICEF mieszka 11-letnia Dayanne. Straciła rodziców, gdy była jeszcze mała. Przez chwilę mieszkała z rodziną sąsiadki „Madame Annie”, ale później trafiła na ulicę, gdzie przemoc i wyzysk były dla niej codziennością. Dzięki pomocy partnerów UNICEF trafiła do ośrodka opiekuńczego, w którym została otoczona opieką i otrzymała pomoc psychologiczną. Dzisiaj nadal odzyskuje równowagę i spokój – nie chce wracać nawet we wspomnieniach do minionego okresu.


Na Haiti spotkałem wiele dzieci, takich jak Dayanne. Rozdzielone z rodzicami przez biedę, epidemię cholery, śmierć lub trzęsienie ziemi same muszą walczyć o przeżycie. Dzieci pozbawione opieki rodzicielskiej są marginalizowane - mówi Marek Krupiński, Dyrektor Generalny UNICEF, który w kwietniu tego roku odwiedził Haiti.


Konwencja o prawach dziecka mówi, że każde dziecko ma prawo do ochrony przed przemocą, wyzyskiem i zaniedbaniem. Dlatego UNICEF Polska ma na celu zebranie funduszy na dofinansowanie programu ochrony dzieci prowadzonego przez organizację na Haiti. Program ten obejmuje między innymi pomoc w łączeniu rozdzielonych rodzin, rejestracje dzieci, które nie posiadają dokumentów, monitoring ośrodków opiekuńczych oraz współpracę z oddziałami haitańskiej policji wyspecjalizowanymi w ochronie dzieci i miejscową opieką społeczną.

Dzieci na Haiti potrzebują naszej pomocy już dziś. Możemy i powinniśmy zapewnić im opiekę i ochronę, bo inwestycja w dziecko, to inwestycja w przyszłość i rozwój całych społeczeństw - dodaje Marek Krupiński.

Pomóc można wysyłając SMS o treści HAITI na numer 7245 (koszt SMS 2,46 zł brutto (2 zł + VAT), kampanię wspierają Orange, Plus, T-Mobile, Heyah i Play, akcję SMS obsługuje technicznie Avantis SA). Akcję UNICEF można także wesprzeć dokonując wpłat na stronie www.unicef.pl/haiti lub bezpośrednio na konto kampanii: 41 1020 1013 0000 0702 0005 9055.

***

UNICEF to organizacja humanitarna i rozwojowa działająca na rzecz dzieci. Od ratujących życie szczepień, przez budowę szkół, po natychmiastową pomoc w sytuacji klęski humanitarnej - UNICEF robi wszystko, by dzieciom żyło się lepiej. Pracuje w małych wioskach i z rządami państw, bo uważa, że każde dziecko, niezależnie od miejsca urodzenia, koloru skóry czy religii, ma prawo do zdrowego i bezpiecznego dzieciństwa. www.unicef.pl

Komentarze do: UNICEF ostrzega: Co czwartemu dziecku na Haiti grozi przemoc i wykorzystanie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz