Szukaj

Temperatura powietrza w domu, w którym przebywa małe dziecko

Podziel się
Komentarze0

Każda mama, która prawdziwie troszczy się o swoje dziecko - pragnie dla niego wszystkiego, co najlepsze. Kiedy malec jest jeszcze w jej łonie - szykuje wyprawkę, czyta różne wskazówki dotyczące pielęgnacji, urządza pokoik - jednym słowem - chce aby jej dziecko przebywało w komfortowych warunkach. Takim wymogiem charakteryzującym komfort dziecka jest temperatura powietrza w domu, w którym maluszek przebywa.


Zafundu dziecku powiew świeżego powietrza!!!

By móc ten warunek spełnić, wystarczy, że będziesz utrzymywać w pokoju malca stałą temperaturę, która powinna wynosić od 20 do 22 stopni. W łazience musi być nieco cieplej - około 24 stopni. Pamiętaj, że niezmiernie ważne jest dbanie o odpowiednią wilgotność powietrza, szczególnie w pokoju, w którym dziecko często przebywa. Gdy w mieszkaniu jest za gorąco - zwykle świadczy to o suchości powietrza - wówczas wysuszają  się śluzówki (np. w nosie lub w gardle) i maluszek staje się bardziej narażony na infekcje. Z kolei gdy w mieszkaniu jest zbyt wilgotno, wtedy rozwijają się roztocza, których białko jest jednym z najsilniejszych alergenów. Dlatego też niezmiernie ważny jest właściwy poziom nawilżenia powietrza.

Miej na uwadze, że noworodek uczy się tolerancji niższej temperatury. Ośrodek termoregulacji w jego mózgu dojrzewa przez pierwszy miesiąc, tak więc już w drugim miesiącu życia Twojego maleństwa, nieznaczne wahania temperatury otoczenia nie będą stanowiły dla niego problemu. Organizm dziecka sam się ochłodzi lub ogrzeje, oczywiście jeśli nie będzie ani za gorąco, ani za zimno.


Pamiętaj zatem, że niezbędne jest wietrzenie miejsc, w których przebywa Twój mały skarb. zwróć jednak uwagę, aby nie było przeciągów!!!

A oto kilka wskazówek, które pozwolą Ci zapewnić odpowiedni poziom nawilżenia w mieszkaniu:

1.    Otwieraj okna trzy razy dziennie na 15 minut.
2.    Ostatnie wietrzenie zaplanuj przed położeniem dziecka spać.
3.    Powieś na kaloryferach pojemniki z wodą
4.    Susz na nich pieluszki tetrowe lub użyj nawilżacza

Gdy okna  będą otwarte przenieś małego szkraba do innego pomieszczenia!

Aby powietrze w pokoju Twojego dziecka nie było ani za suche ani za wilgotne, powinnaś wyposażyć pokój malca w takie przyrządy jak:
  • Termometr - służy do mierzenia temperatury powietrza w pomieszczeniach,
  • Higrometr - służy do mierzenia poziomu wilgotności,
  • Regulatory temperatury - służą do sterowania temperaturą w pokoju,
  • Nawilżacz powietrza - najlepiej taki, który pełni jednocześnie funkcję oczyszczenia powietrza,
  • Promiennik ciepła - przydaje się zwłaszcza wtedy, gdy dziecko jest podatne na wychłodzenie, zwłaszcza wówczas gdy jest wcześniakiem z niską masą ciała.

Kiedy weźmiesz pod uwagę powyższe wskazówki - przytulny pokoik, wygodne łóżeczko i pierwsze maskotki - będą jeszcze bardziej przyjazne Twojemu dziecku - gdy otaczająca maleństwo temperatura uczuć, zostanie udoskonalona odpowiednią temperaturą powietrza. Ona pozwoli Ci na stworzenie idealnego otoczenia, w którym Twój mały szkrab będzie się czuł prawie tak dobrze i bezpiecznie jak w Twoim łonie.

Autor:
Danuta Knap

Komentarze do: Temperatura powietrza w domu, w którym przebywa małe dziecko

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz