Szukaj

Stan zapalny podczas ciąży może prowadzić do autyzmu

Podziel się
Komentarze0

Gdy kobieta ciężarna ma stan zapalny we wczesnym okresie ciąży, może to powodować większe ryzyko zachorowania na autyzm u dziecka, zgodnie z nowymi ustaleniami wspieranymi przez National Institute of Environmental Health Sciences (NIEHS), część National Institutes of Health. Naukowcy odkryli to u dzieci kobiet z podwyższonym C-reaktywnym białkiem (CRP).Ryzyko autyzmu u dzieci w badaniu wzrosło o 43 procent wśród kobiet z poziomem CRP w górnym dwudziestym percentylu, oraz o 80 procent wśród kobiet z CRP w górnym dziesiątym percentylu.

Odkrycie pojawiło się w czasopiśmie Molecular Psychiatry i dodaje do kolejnych dowodów fakt, że nadczynność immunologiczna może zmieniać rozwój ośrodkowego układu nerwowego u płodu.

"Podwyższony CRP jest sygnałem, że ciało przechodzi reakcję zapalną, na przykład zakażenie wirusowe lub bakteryjne," twierdzi główny specjalista, dr Alan Brown, prof. psychiatrii i epidemiologii na Columbia University College of Physicians and Surgeons, New York State Psychiatric Institute i Mailman School of Public Health. "Im wyższy poziom CRP u kobiety ciężarnej, tym większe ryzyko autyzmu u przyszłego dziecka."

Brown ostrzegł, że wyniki powinny być rozpatrywane w pewnej perspektywie; ryzyko pojawienia się zapalenia w czasie ciąży jest znacznie wyższe niż występowanie autyzmu.


"Zdecydowana większość kobiet ciężarnych ze zwiększonym stężeniem CRP nie rodzi dzieci z autyzmem", powiedział Brown. "Nie wiemy jeszcze wystarczająco wiele, by sugerować rutynowe badania na CRP ciężarnym, jednak podejmowanie pewnych środków ostrożności, aby zapobiec infekcjom w czasie ciąży, może okazać się bardzo ważne."


"Mózg rozwija się bardzo szybko podczas całej ciąży," powiedziała Linda Birnbaum, dyrektor NIEHS, który finansuje szeroki wachlarz badań nad autyzmem i neurorozwojem. "To ma istotne znaczenie dla zrozumienia, jak środowisko i nasze geny współdziałają, by spowodować autyzm i inne zaburzenia rozwoju układu nerwowego."

Badanie zrealizowano na grupie Finnish Maternity Cohort (FMC), która zawiera archiwum próbek pobranych od ciężarnych kobiet w Finlandii, gdzie komponent krwi, zwany surowicą, jest systematycznie zbierany we wczesnym etapie ciąży.

FMC składa się z 1,6 milionów próbek od około 810.000 kobiet, zarchiwizowanych w jednym scentralizowanym magazynie. Finlandia przeprowadza również diagnostykę praktycznie wszystkich przypadków autyzmu dziecięcego.

"Badanie autyzmu może być trudne, ponieważ objawy mogą nie być widoczne u dziecka, dopóki nie pojawią się pewne funkcje mózgu, takie jak umiejętność posługiwania się językiem", powiedziała Cindy Lawler, szefowa NIEHS Cellular, Organ, and Systems Pathobiology Branch.

Niniejsza praca ma na celu stymulowanie dalszych badań nad autyzmem, który jest skomplikowanym schorzeniem, a jego przyczyny są trudne do określenia.

Przyszłe badania mogą pomóc określić, jak infekcje, inne stany zapalne i reakcje immunologiczne organizmu wchodzą w interakcje z genami, aby podnieść ryzyko wystąpienia autyzmu i innych zaburzeń rozwoju układu nerwowego.

Komentarze do: Stan zapalny podczas ciąży może prowadzić do autyzmu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz