Szukaj

Jak wyglądają potówki u dziecka?

Podziel się
Komentarze0

Potówki są drobnymi i czerwonymi grudkami, które pojawiają się na skórze dziecka. Ich wielkość jest porównywalna do główki od szpilki. Najczęściej występują w fałdkach skóry, tj. w pachwinach, pod pieluszką, pod pachami, na szyi oraz twarzy. Z reguły z potówkami mamy do czynienia u dzieci w pierwszych trzech miesiącach życia. W nielicznych przypadkach potówki mogą także wystąpić w późniejszym okresie dojrzewania.


Głównym powodem powstawania potówek jest przede wszystkim przegrzewanie malca i wilgoć. Pot, który gromadzi się na skórze nie ma jak wyparować i w ten sposób powstają potówki. Stanowią one nieodłączny element każdego niemowlaka, który pojawił się na świecie latem, z racji tego, że jego delikatna skóra w łatwy sposób ulega przegrzaniu. Krostki mogą się również pojawić podczas gorączki u dziecka, dlatego ważne jest odpowiednie ubieranie maluszka.

W jaki sposób leczyć potówki?

Przede wszystkim należy zwracać uwagę na odpowiedni ubiór dziecka. Rodzice dość często przegrzewają swoje pociechy. Ważne jest by pamiętać, że temperatura w domu nie powinna być wyższa niż 25ºC. Nagminnie przegrzewanie dzieci często przyczynia się do powstawania potówek. Należy wiedzieć, że choć tworzą się one dość szybko, to pozbycie ich okazuje się nie być takie łatwe. Nieleczone potówki mogą przekształcić się w ropne krostki. Taka sytuacja wymaga konsultacji z lekarzem. Dzieci, u których pojawiają się ropne krostki z reguły są niespokojne, częściej płaczą i mają problemy z jedzeniem i spaniem. Z tego powodu bardzo ważne okazuje się odpowiednie pielęgnowanie skóry dziecka. Czerwone potówki powinny być smarowane spirytusem. Zabrania się drapania i wyciskania potówek.


Najskuteczniejszym sposobem leczenia tej przykrej wysypki jest stosowanie odpowiednich pudrów w płynie. Do tradycyjnych metod leczenia zalicza się kąpiel dziecka w krochmalu bądź zasypywanie krostek mąką ziemniaczaną. Krochmal ma dużo właściwości leczniczych i wpływa na zmniejszenie swędzenia. W sytuacji gdy żadne metody nie pomogą, konieczne może się okazać używanie specjalnej maści z antybiotykiem, przepisanej przez lekarza.

Najczęstszym miejscem występowania potówek u dzieci są plecki. Jest to spowodowane tym, że noworodki w początkowym okresie swojego życia większość czasu spędzają leżąc na pleckach. W przypadku gdy zaobserwujemy u dziecka potówki na pleckach należy starać się często układać go na boczku lub brzuszku, gdyż w ten sposób skóra na pleckach ma możliwość zregenerowania się. Nie jest powiedziane, że dziecko musi być wtedy rozebrane. Cienkie ubranka umożliwiają powietrzu dotarcie do skóry. Potówki na pleckach powinny być dodatkowo smarowane odpowiednimi maściami bądź zasypywane wskazanymi pudrami.

Najlepszym sposobem uniknięcia potówek u dziecka jest lżejsze ubieranie malucha. Rodzice często zapominają o tym, że dzieci dużo lepiej radzą sobie z ochłodzeniem niż nadmiernym ciepłem. Istotne jest by w domu zakładać dziecku ciuszki, które wykonane są z materiałów dobrze przepuszczających powietrze. Poza tym ważne jest by podczas spacerów ubierać malca tylko o jedną warstwę ubranka więcej niż my sami mamy. Świeżo upieczeni rodzice są często odrobinę przewrażliwieni na punkcie swoich pociech, stąd też często dochodzi do pojawiania się potówek w skutek nieprawidłowego ubierania dziecka. W razie wątpliwości co do tego jak należy ubierać malca najlepiej skonsultować się z lekarzem pediatrą, który może nam udzielić skutecznych porad.

Komentarze do: Jak wyglądają potówki u dziecka?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz