Szukaj

Wnętrostwo u dziecka

Podziel się
Komentarze0

Wnętrostwo jest stanem, w który stwierdza się brak jednego lub obu jąder w mosznie. Występuje on u  ok. 5% chłopięcych noworodków choć  jest to jednak częstsza domena wcześniaków bo aż 21%. W rzadkich przypadkach można stwierdzić o niewykształceniu jąder, najczęściej jednak leżą one w kanale pachwinowym i do około pierwszego roku życia samoistnie zstępuje do moszny. Gdy jednak to nie nastąpi, konieczne jest udanie się do lekarza w celu przeprowadzenia zabiegu operacyjnego. Jest to na tyle ważny problem, gdyż może stać się przyczyną niepłodności.



Mogą występować różne przyczyny braku jąder w mosznie
:

•    Zatrzymanie jądra na drodze zstępowania (wnętrostwo prawdziwe)
•    Okresowo jądro pozwala się sprowadzić do moszny (wnętrostwo rzekome)
•    Anorchia - wrodzony brak jąder w mosznie
•    Ektopia jądra ( jądro położone jest poza prawidłową drogą zstępowania np. kroczę, kanał  udowy, okolice łona, moszna po stronie przeciwległej)
•    Nadczynność dźwigacza jadra tzw. jądro wędrujące

Jakie są przyczyny wnętrostwa?

Według prawidłowego rozwoju dziecka jadra powinny powstać w jamie brzusznej i zstąpić do moszny. Jeśli ten proces zostanie zatrzymany jak już było napisane powyżej dochodzi do wnętrostwa. Bardzo trudno jest określić jakie są przyczyny tego schorzenia.


Największa zachorowalność jest wtedy gdy ktoś w rodzinie dotknięty był tą chorobą. Jednak duże znaczenie mają także zaburzenia hormonalne występujące jeszcze w czasie życia płodowego np. niedobór descendiny, nadmiar estrogenów, niedobór AMH, które sprzyjają rozwojowi wnętrostwa.

Występowanie wszelkiego rodzaju wad anatomicznych np. współistniejąca przepuklina pachwinowa, nieprawidłowa budowa najądrza, nieprawidłowy przyczep jądrowodu, zbyt krótki powrózek nasienny.

Jak rozpoznać i leczyć wnętrostwo?

Najczęściej brak jadra w mosznie można zauważyć poprzez dotyk, który pozwoli nam stwierdzić, że moszna jest pusta. W przypadku wyczuwalnego, ale bardzo ruchomego jądra badanie należy przeprowadzić w siadzie skrzyżnym dziecka co pozwoli nam stwierdzić czy nie jest to przepadkiem objaw wędrującego jądra. Również podczas badań okresowych chirurg dziecięcy może stwierdzić wystąpienie schorzenia, które potwierdza poprzez badania ultrasonografem.

Leczenie na ogół jest hormonalne (podawanie w zastrzykach preparatu hormonalnego) lub operacyjne, gdy leczenie zachowawcze nie przynosi efektów. Jądra dziecka najpóźniej do 6 roku życia powinny znaleźć się w mosznie, gdyż w jamie brzusznej panują niewłaściwe warunki do ich rozwoju co może powodować uszkodzenie jąder.

Wcześniejsze rozpoznanie i rozpoczęte leczenie powoduje, że zmniejsza się szanse na wystąpienie niepłodność, przepukliny pachwinowej czy skrętu niezstapionego jądra. Również, co bardzo ważne minimalizuje się także ryzyko powstania raka w jądrze.


Komentarze do: Wnętrostwo u dziecka

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz