Szukaj

Znamiona na ciele noworodka

Podziel się
Komentarze0

Na ciele niemowlaka można zaobserwować wiele licznych zmian skórnych. Jedne są czerwone, drugie niebieskie, a jeszcze inne brązowe lub czarne. Zapewne większość rodziców zastanawia się co one mogą oznaczać i czy znikną wraz z wiekiem. Oto kilka informacji na temat znamion wystepujących u noworodków.


Znamiona występujące na ciele noworodka można podzielić na:

  • NACZYNIOWE ZNAMIONA WRODZONE
Najczęściej są to zmiany koloru czerwonego, które wielkością mogą przypominać pieg, a w niektórych przypadkach mogą nawet przybrać wielkość spodka. Zmiany tego rodzaju mogą być widoczne zaraz po urodzeniu, ale również pojawić się w ciągu pierwszych tygodni życia malca. Są one dość powszechne u małych dzieci.

Rozwoj zmian naczyniowych u dziecka, przebiega w każdym przypadku inaczej. Niektóre zmoany sa przez cały czas niezmienne, inne natomiast prze jakiś czas moga się powiększać. Jednak w większości przypadków po pewnym czasie bledną, a między 5-10 rokiem życia zupełnie zanikają.

Czy warto leczyć takie znamiona?


W przypadku tego rodzaju znamion leczenie nie jest wskazane, gdyż może tylko przyczynić się do powstania komplikacji. W niektórych przypadkach lekarz może zalecić leczenie, które polega na uciskaniu i masażach miejsca, gdzie znajduje się znamię. Ma to na celu przyśpieszenie procesu jego znikania.


W niektórych przypadkach wymagane jest stosowanie bardziej radykalnych metod leczenia, takich jak:
  • stosowanie steroidów
  • operacja
  • terapia laserem
  • krioterapia( zamrażanie suchym lodem)
  • wstrzykiwanie czynnika utwardzającego

Eksperci zwracają uwagę, na fakt usuwania znamion. Jeśli kwalifikuje się ono do usunięcia to lepiej wykonać zabieg, gdy zmiana skórna jest jeszcze mała. W momencie gdy po operacji lub samoistnym zaniku znaiona zostaje blizna warto pomyśleć o operacji plastycznej.

Odmianą tego typu znamion jest naczyniak krwionośny jamisty, inaczej zwany naczyniakiem jamistym żylnym. Ten typ znamiona zanika dużo wolniej i w większości przypadków wymaga interwencji chirurgicznej. Najczęściej ma kolor czerwono niebieski i jest zbudowany z dojrzałych elementów naczyniowych. Dodatkowo bardziej wnika w strukturę skóry niż zwykłe znamiona wrodzone.


  • OBRZĘK ŁOSOSIOWY ROGÓWKI
Najczęściej występuje w postaci plam łososiowego koloru na karku niemowlaka. Mogą też pojawiać się na czole w pobliżu oczu, powiek, nosa i ust malucha. Są to znamiona, które są widoczne głównie podczas płaczu lub wysiłku maluszka. Najczęściej zanikają w ciągu pierwszych dwóch lat życia.

  • ZNAMIONA NACZYNIOWE PŁASKIE
Są to znamiona, które mogą występować w każdym miejscu na ciele dziecka. Są to płaskie purpurowe, czerwone znamiona, które są zbudowane z rozszerzonych naczyń włosowatych. Przeważnie zmiany tego rodzaju obserwuje się zaraz po narodzinach dziecka. Niestety nigdy całkowicie nie bledną i pozostaje po nich ślad.

Ich wygląd można poprawić poprzez leczenie laserem, jak również tuszowanie ich za pomocą wodoodpornych kremów kosmetycznych.

W bardzo rzadkich przypadkach tego rodzaju zmiany skórne mogą wskazywać na przerost wewnętrznej tkanki miękkiej lub na nieprawidłowości w rozwoju mózgu, gdy zmiany występują na twarzy. W razie jakichkolwiek wątpliwości, warto skonsultować się z lekarzem.

  • BRĄZOWE PLAMKI
Są to plamki, które mogą występować, w różnych miejscach na ciele malca. Najczęściej przybierają barwę od jasnego beżu po ciemny brąz. Są to znamiona, które pozostają do końca życia. W przypadku, gdy na ciele malucha znajduje się dużo takich zmian, (powyżej 6), warto skonsultować to z pediatrą.

  • WRODZONE ZNAMIONA BARWNIKOWE
Znamiona barwnikowe występują w kolorze jasnobrązowym po czarny, bardzo często są również pokryte włosami. Najczęściej na skórze dziecka występują jako małe plamki, ale w rzadkich przypadkach zdarza się, że są bardzo duże. Lekarze w większości przypadków zalecają usuwanie dużych znamion, ze względu na to, że mogą okazać się złośliwe.

Komentarze do: Znamiona na ciele noworodka

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz