Szukaj

Szczepienie dziecka przeciwko WZW typu B

Podziel się
Komentarze0

Poprzez wirusowe zapalenie wątroby typu B określamy żółtaczkę wszczepienną lub żółtaczkę zakaźną typu B. WZW należy do najczęściej występujących wirusowych chorób wątroby. Bezpośrednio odpowiedzialny za pojawienie się choroby jest wirus WZW typu B. Nie jest jednak powiedziane, że schorzenie nie może zostać wywołane przez inne wirusy WZW. Mowa tutaj o wirusach WZW typu A i C.




Wirusowe zapalenie wątroby typu B często przekształca się u dzieci w zapalenie przewlekłe. W przyszłości okazuje się to być przyczyną marskości, niewydolności lub raka wątroby.

Czy istnieje ryzyko, że niezaszczepione dziecko zachoruje na WZW typu B?

Wirus WZW typu B dociera do organizmu przede wszystkim przez krew. Bardzo często dochodzi do tego podczas różnego rodzaju zabiegów, które powodują naruszenie ciągłości skóry lub błon śluzowych (np. zastrzyk, pobieranie krwi, itd.). W Polsce ryzyko zachorowania na tę chorobę jest stosunkowo niewielkie, z racji tego, że w szpitalach zostały wprowadzone sprzęty jednorazowego użytku. Ponadto występują szczepienia ochronne, które w znacznym stopniu eliminują ryzyko wystąpienia choroby. Do pojawienia się choroby może dojść zwłaszcza w przypadku osób, które nie zostały zaszczepione. Zdarzają się przypadki, gdy płód bądź noworodek zostaje zakażony przez matkę noszącą wirus.

Czy można zapobiec zachorowaniu na WZW typu B?

Chcąc zapobiec pojawieniu się WZW typu B należy poddać dziecko szczepieniu. Obecnie jest to najskuteczniejsza metoda chroniąca przed chorobą. Każe dziecko powinno otrzymać szczepionkę przeciwko WZW typu B zgodnie z istniejącym programem szczepień. W przypadku dzieci, których matki są zakażone wirusem WZW typu B konieczne oprócz szczepionki okazuje się podanie specjalnych przeciwciał.

Jakie wygląda szczepienie przeciwko WZW typu B?


Obecnie wszystkie dostępne w Polsce szczepionki przeciwko WZW typu B kwalifikują się do rodzaju szczepionek nieżywych. Związane jest to z tym, że zawierają one niewielką część wirusa, tzw. cząsteczkę białka, która występuje na jego powierzchni. Z tego względu niemożliwe jest wywołanie zakażenia. Takie szczepionki jednak skutecznie wpływają na odporność. W aptekach mamy do wyboru różnego rodzaju preparaty, których używać można zarówno w przypadku dzieci jak i dorosłych. Preparaty te różnią się tylko wielkością dawki. Szczepionka przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby jest również dostępna w składzie szczepionki 6-składnikowej.


Czy szczepienie okazuje się być skuteczne?


Okazuje się, że szczepienie jest bardzo skuteczne. W przypadku 80-100% dzieci możemy mówić o barku możliwości zachorowania na WZW typu B jeżeli szczepienie odbyło się zgodnie z zaleceniami. Szczepienie jest w takim samym stopniu skutecznie u noworodków, których matki są nosicielkami wirusa WZW typu B. W przypadku 95% noworodków ryzyko zachorowania jest bardzo małe. Dodatkowo szczepienie zapewnia również dziecku ochronę przed ewentualnym wystąpieniem raka wątroby. Udowodnione jest, że zdrowe osoby dzięki szczepieniom utrzymują ochronę przed WZW typu B przez kilkanaście lat. Szczepionka nie okazuje się jednak być skuteczna w przypadku innych wirusów, np. WZW typu C lub A.

Czy szczepienie jest bezpieczne dla dziecka?

Szczepienie nie stanowi dla dziecka żadnego zagrożenia. Dodatkowo jest bardzo dobrze tolerowane, nawet przez noworodki. Około 1/3 osób zaszczepionych może narzekać na pojawienie się bolesności i zaczerwienienia w miejscu podania szczepionki. U niewielkiej ilości osób można także zaobserwować niewielką gorączkę. Jednak dolegliwości takie, o ile wystąpią dotyczą głównie dzieci starszych i osób dorosłych. Mają przy tym bardzo łagodny przebieg i ustępują w ciągu kilkunastu godzin.

Kogo należy szczepić?


Szczepionki są wskazane dla wszystkich noworodków, niemowląt, dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych.

Kiedy należy zaszczepić dziecko?


O pełnym cyklu szczepienia możemy mówić po podaniu 3 dawek. Pierwsza dawka szczepionki podawana jest zarówno dzieciom urodzonym w przewidzianym czasie jak i wcześniakom w ciągu 24 godzin od narodzin. Druga dawka zostaje wszczepiona po miesiącu od podania pierwszej, a trzecia po sześciu miesiącach od podania pierwszej. Czasami zdarza się, że szczepienia obejmują aż 5 dawek, jednak ma to miejsce w przypadku podawania szczepionki 6-składnikowej, która zostaje wstrzyknięta domięśniowo.

Kiedy nie należy szczepić dziecka?

Nie ma żadnych uniwersalnych przeciwwskazań, które nie pozwalałyby zaszczepić dziecka.

Warto również wiedzieć, że szczepienie przeciwko WZW typu B jest bezpłatne w przypadku wszystkich noworodków, niemowląt oraz dzieci do 14 roku życia. Dla pozostałej grupy osób szczepionka wiąże się z odpowiednim kosztem.

Komentarze do: Szczepienie dziecka przeciwko WZW typu B

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz