Szukaj

Chłopięca przypadłość, czyli wszystko o stulejce u dziecka

Podziel się
Komentarze0

Stulejką (Phimosis)  zostało nazwane zwężenie lub też wydłużenie napletka prącia utrudniające jego odprowadzanie poza żołądź. Około 20 do 30 % chłopców ma wrodzona tą dolegliwość. Do 3 roku życia stan zwany stulejką jest fizjologicznie normalny, gdyż początkowo żołądź i napletka są jeszcze ze sobą sklejone. Natomiast po 3 roku życia staje się on bardziej poważnym problemem, który nie leczony może rzutować na późniejsze życie dorosłego mężczyzny.



Jak zaobserwować czy dziecko ma stulejkę?



Aby zaobserwować czy dziecko ma stulejkę należy delikatnie odciągnąć napletek i obserwować jego reakcje. Jeśli okaże się, że przy tej czynności dziecko odczuwa ból napletek najprawdopodobniej jest zwężony. Może też wystąpić podczas takiego zabiegu pęknięcie napletka oraz krwawienie, który powoduje ból i niepokój dziecka. Wszystkie te objawy świadczą o występowaniu stulejki u dziecka.

Stulejka w wielu przypadkach powoduje, że dziecko nie może normalnie oddawać moczu, który  nie płynie jednolitym strumieniem lecz skapuje lub płynie strumieniem przerywanym .Zdarza się, że pod napletkiem, który jest zaczerwieniony zbierają się nieczystości  a genitalia wydzielają nieprzyjemny zapach. 


Jak leczyć to schorzenie?


Do pierwszego roku życia nie powinniśmy dokonywać żadnych prób odsunięcia napletka u dziecka. Naszym zadnim jest dbanie o higienę intymną dziecka podczas kąpieli żeby nie doszło do stanów zapalnych . 

Po osiągnięciu przez dziecko roku możemy co jakiś czas spróbować delikatnie odprowadzać napletek. Jednak nie używając przy tym siły,  gdyż może to spowodować małe pęknięcia, które w  przeciągu czasowym mogą przerodzić się w blizny.

Po trzecim roku życia napletek powinien schodzić bez problemów. Jeżeli jednak tak się nie dzieje nie wykluczone że trzeba będzie poddać dziecko zabiegowi operacyjnemu. Jednak najpierw należy udać się do lekarza pediatry, który skieruje nas do urologa bądź też chirurga dziecięcego.

Zabieg ten polega na ściągnięciu górnej warstwy napletka lub spowodowaniu jego rozszerzenia. Rany po zabiegowe goją się w ciągu tygodnia. Po operacji konieczne są kontrole w celu sprawdzenia gojenia się napletka i jego odkażenia. 

Pamiętajmy jednak ze stulejka nie leczona może powodować komplikacje zdrowotne oraz wywołać problemy seksualne w dorosłego mężczyzny.



Komentarze do: Chłopięca przypadłość, czyli wszystko o stulejce u dziecka

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz