Szukaj

Mierzenie temperatury u niemowlaka

Podziel się
Komentarze0

Mierzenie temperatury ciała u bobasa jest konieczne w czasie choroby dziecka. Pozwala nam to stwierdzić czy leczenie wpływa na obniżenie gorączki u dziecka, czy też nie. Niedoświadczeni rodzice często zbyt często dokonują pomiaru temperatury u bobasa, podczas gdy jest to niekonieczne. Oto kilka wskazówek jak poprawnie mierzyć temperaturę ciała bobasa.Przed rozpoczęciem pomiaru temperatury ciała dziecka należy uspokoić malca około pół godziny przed rozpoczęciem pomiaru, gdyż temperatura ciała może być zniekształcona. Jeśli mierzy się temperaturę w jamie ustnej nie należy podawać dziecku gorących płynów bezpośrednio przed pomiarem.

Jaki termometr wybrać?


Obecnie istniej wiele rodzajów termometrów służących do mierzenia temperatury ciała dziecka. Poniżej zostaną przedstawione i opisane niektóre z nich.

  • Termometr cyfrowy
Jest on bezpieczny i łatwy w użyciu. Przy pomocy termometru cyfrowego mierzy się temperaturę w odbycie dziecka, w jamie ustnej bądź pod pachą. Pomiar wykonywany termometrem cyfrowym jest stosunkowo szybki i trwa od 20-60 sekund. Obecnie istnieją specjalne modele termometrów dostosowane do małego bobaska z giętka końcówką. W sprzedaż są także jednorazowe końcówki, do zmieniania przy każdym pomiarze temperatury. Jednak w większości przypadków nie są one konieczne.
  • Termometr - smoczek
Jak sama nazwa wskazuje tego typu termometr ma kształt smoczka. Jest przeznaczony do pomiaru temperatury przede wszystkim u niemowląt. Temperatura mierzona za pomocą tego urządzenia jest z reguły niższa o 0,1C - 0,3C. Aby dokonać poprawnego pomiaru temperatury ciała bobasa należy dopilnować, aby malec trzymał smoczek- termometr około 3 minut w jamie ustnej.

W niektórych przypadkach niestety jest to bardzo trudne, gdyż maluszki nie zawsze chcą współpracować. W związku z tym czasami jest ciężko stwierdzić czy pomiar dokonany przy pomocy tego rodzaju termometru jest adekwatny do rzeczywistej temperatury ciała malca.

  • Termometr do ucha
Jest to dość drogi termometr. Temperaturę ciała maluszka stwierdza się na podstawie pomiaru dokonanego w uchu bobasa. Co prawda pomiar jest bardzo szybki, ale jego wynik nie jest tak dokładny jak pomiar wykonywany pod pachą czy w odbycie malca. Dzieje się tak, gdyż pomiar dokonywany w uchu może być zniekształcony przez zalegającą woskowinę w uszach dziecka.


Dodatkowo wielu rodziców nie umie poprawnie obsługiwać się tego rodzaju termometru, w związku z czym pomiar może być również nieprawidłowy. W takiej sytuacji warto poprosić lekarza, aby zademonstrował jak należy poprawnie korzystać z tego termometru.

Pomiar wykonywany w uchu jest najmniej dokładny u niemowląt  i nie zaleca się jego wykonywania u maluszków poniżej 3 miesiąca życia. Specjaliści zalecają stosowanie tego urządzenia dopiero u dzieci powyżej pierwszego życia. 

  • Termometr skroniowy
Termometr skroniowy jest to przetwornik, który przykleja się do czoła malca. Badania wskazują, że tego typu termometr daje bardzo dokładny pomiar (lepsze rezultaty daje jedynie pomiar w odbycie). Jest to dość drogi termometr, ale bardzo wygodny i praktyczny w użyciu.Jak mierzyć temperaturę ?

  • W odbycie
Końcówkę termometru należy posmarować wazeliną a kolejno odkryć pośladki bobaska. Następnie należy przewrócić maca na brzuszek i położyć go na naszych kolanach. Dzięki takiej pozycji w czasie mierzenia temperatury mamy większą kontrolę nad malcem, a tym samym bardziej wiarygodny pomiar.

Kiedy nasz bobasek leży już na brzuszku warto zająć jego uwagę jakąś zabawką i w międzyczasie rozchylić pośladki malca i wsunąć termometr do odbytu dziecka an około 2,5 cm głębokości i podtrzymywać go dwoma palcami prze około 2 minuty.  W czasie pomiaru można lekko ściskać pośladki dziecka, aby nie dopuścić do wysunięcia termometru. Kiedy utrzymanie termometru w odbycie dziecka jest niemożliwe należy jak najszybciej przerwać pomiar.

  • Pod pachą
Jest to kolejna stosunkowo wiarygodna metoda pomiaru temperatury u dziecka. Jest szczególnie przydatna kiedy pomiar w odbycie jest niemożliwy, gdyż na przykład bobas ma biegunkę. Do tego typu pomiaru stosuje się termometry cyfrowe lub doustne.

Dokonując pomiaru temperatury ciała dziecka pod pachą warto ściągnąć mu ubranko, aby termometr przylegał bezpośrednio do ciała malca. Należy zadbać również o to, by w czasie mierzenia temperatury skóra pod pachą dziecka była sucha.

Kolejno, termometr należy umieścić pod pacha malca dość głęboko, a potem przycisnąć łokieć dziecka do boku. W tej pozycji należy trzymać dziecko zgodnie z zaleceniem dotyczącym czasu pomiaru.

  • W uchu
Jeśli decydujesz się na dokonywanie pomiaru temperatury w uchu dziecka poproś by lekarz zademonstrował ci sposób w jaki należy robić to poprawnie.


Jak odczytywać temperaturę?


Temperatura ciała jest różna w zależności od tego w jakim miejscu dokonujesz pomiaru. Tak więc, prawidłowa temperatura ciała malca wynosi:
  • temperatura mierzona w odbycie – 36,3 C
  • temperatura mierzona w jamie ustnej – 37,6 C
  • temperatura pod pachą – 36,3

Jak przechowywać termometr?

Po dokonaniu pomiaru temperatury termometr należy umyć w zimnej wodzie z mydłem, wypłukać go a następnie przetrzeć spirytusem. Trzeba uważać by woda nie dostała się do wyświetlacza termometru lub baterii.

Komentarze do: Mierzenie temperatury u niemowlaka

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz