Szukaj

Aids, autyzm i bezmózgowie u noworodka

Podziel się
Komentarze0

Małe dziecko przychodząc na świat może cierpieć na różnego rodzaju schorzenia. W wielu przypadkach początkowe objawy chorób są niewidoczne lub ich przyczyna jest mylnie odczytywana. W związku z tym warto dokładnie obserwować bobasa i w razie jakichkolwiek wątpliwości skonsultować się z lekarzem.Wcześnie rozpoznane wady  i szybka interwencja medyczna w wielu przypadkach gwarantują całkowite wyeliminowanie wady. Oto kilka z najczęściej występujących zaburzeń stwierdzonych po urodzeniu:

  • AIDS ( Zespół nabytego niedoboru odporności, HIV)

AIDS powstaje na skutek zakażenia wirusem HIV. Początkowo zwykle nie wywołuje żadnych objawów. Obecnie zmniejsza się liczba zakażonych noworodków. Jest to spowodowane leczeniem matek zakażonych wirusem HIV, gdyż to one są główną przyczyną zakażenia noworodków. Bowiem najczęściej wirus przechodzi z matki na dziecko w czasie ciąży, porodu lub karmienia piersią.

Najczęściej dzieci zakażone wirusem HIV są bardziej podatne na zapalenie płuc lub wystąpienie nowotworów. Leczenie Wirusa HIV polega na przedłużeniu życia chorego, gdyż jego całkowite wyeliminowanie z organizmu nie jest możliwe. Podstawą leczenia jest podawanie leków antywirusowych.

  • Autyzm
Jest to niezdolność do nawiązywania kontaktów i relacji międzyludzkich, nie tylko z rówieśnikami ale również  z najbliższą rodzina i rodzicami.  Autyzm rozwija się u dzieci od urodzenia do  lub prze pierwsze 2,5 roku życia.


Istnieją różne formy autyzmu. Dzieci z lekkim autyzmem najczęściej przejawiają lekkie opóźnienia w rozwoju mowy, ale są w stanie nawiązać kontakt pomimo licznych trudności w rozwoju społecznym.


W przypadku cięższej odmiany autyzmu u dziecka obserwuje się brak uśmiechu oraz brak reakcji na rodziców i otoczenie, niechęć do dotykania czy podnoszenia. U dzieci cierpiących na cięższa odmianę autyzmu obserwuje się również opóźnienia w rozwoju mowy oraz przyjmowanie dziwnych, nienaturalnych pozycji. Dziecko chore na autyzm pomimo wysokiego poziomu inteligencji nie reaguje na innych i wydaje się głuche.


Chłopcy są znacznie bardziej podatniejsi na wystąpienie autyzmu. Nie ma konkretnej przyczyny wystąpienia tego schorzenia. Badania wykazują, że najprawdopodobniej za jej wystąpienie odpowiedzialnych jest kilka genów. Czynniki środowiskowe mają również wpływ na wystąpienie autyzmu u dziecka. Natomiast za autyzm na pewni nie są odpowiedzialne szczepienia lub opieka rodzicielska.

Obecnie autyzm uznawany jest za nieuleczalna chorobę, jednak wczesna interwencja medyczna znacznie poprawia rokowania maluszków cierpiących na autyzm. Dzieci cierpiące na autyzm wychowują się w domach rodzinnych, jednak rodzice wymagają odpowiedniego szkolenia i pomocy.

  • Bezmózgowie

Bezmózgowie jest wadą cewy nerwowej u dziecka  w okresie płodowym, której konsekwencją jest  nierozwijanie się mózgu dziecka lub tylko częściowy jego rozwój.

Najczęściej za rozwój choroby u dziecka odpowiedzialne są czynniki genetyczne lub niekorzystne środowisko prenatalne. Może być również spowodowane niedoborem kwasu foliowego u kobiety ciężarnej.

Ilość dzieci cierpiących na bezmózgowie znacznie spadła dzięki profilaktycznemu uzupełnianiu diety kobiety ciężarnej suplementami zawierającymi kwas foliowy.

Komentarze do: Aids, autyzm i bezmózgowie u noworodka

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz