Szukaj

Hipotonia, czyli niedociśnienie tętnicze u dziecka

Podziel się
Komentarze0

Hipotonia jest to niedociśnienie tętnicze, które określa się jako wartość poniżej 100/60 mm Hg.  U dzieci hipotonia występuje samoistnie przeważnie w okresie dojrzewania i dotyczy w większym części dziewczynek. Dotyka ona także w  dużym stopniu raczej dzieci szczupłych o niskiej masie ciała.


Należy podkreślić, iż dzieci różnie reagują na to schorzenie. Wiele z nich toleruje niskie ciśnienie i jest w stanie normalnie z nim funkcjonować. U części zaś młodzieży występują bardziej uciążliwe dolegliwości dlatego jest problem z jednorodnym  zdefiniowaniem tego zjawiska.

Jak zachowuje się dziecko chorujące na hipotonie?

Nasze dziecko często odczuwa zmęczenie, kołatanie serca szczególnie po mało wysiłkowych ćwiczeniach. Jego koncentracja jest zachwiana oraz ma problemy ze skupieniem się na prostych czynnościach. Dzieci często słyszą szum w uszach, mają podatność na ziębniecie rąk i stóp oraz są senne. Mogą się również pojawiać omdlenia bądź tzw. mroczki przed oczami, którym towarzyszą zawroty głowy i bladość cery. Mogą także występować duszność, częstsza potliwość oraz większa wrażliwość na ból. Wszystkie wymienione dolegliwości są  najczęstszymi objawy hipotonii u dziecka.

Specjaliści twierdz, iż pora sprzyjająca występowaniu tych objawów to okres jesienny kiedy anomalie pogodowe są zazwyczaj zmienne. W tym czasie dzieci skarżą się częściej na wyżej wymienione objawy wykazują małą chęć do życia, radości czy zabawy. Brakuje im energii, są ospałe czasem markotne. Większość rodziców lekceważy te oznaki porównując je do „lenistwa”.


Jak można pomoc dziecku z hipotonią?

Jak już wcześniej w artykule było zaznaczone niektóre dzieci tolerują niskie ciśnienie, które nie powoduje u nich uciążliwych objawów. Kiedy jednak osoby dotknięte hipotonią odczuwają dyskomfort wtedy należy udać się do lekarza, który poleci badania fizykalne i ustali odpowiednią diagnozę.


Leczenie farmakologiczne jest podejmowane w ostatecznych wypadkach, kiedy inne metody nie przynoszą efektów. Dobra informacja jest taka że dolegliwości zmniejszają się z wiekiem, dlatego odchodzi się stosowania wszelkiego rodzaju lekarstw. Zazwyczaj stosuje się niefarmakologiczne metody, które pozwolą na poprawę samopoczucia fizycznego jak i psychicznego dziecka.

Istnieje kilka rad, które może zastosować rodzic aby pomóc swojemu dziecku:

•    Należy dziecku podawać kilka posiłków dziennie zamiast jednego obfitego. Obfity posiłek może powodować u dziecka zmęczenie gdyż krew podczas niego w większej mierze  jest wysyłana do układu pokarmowego.
•    Dziecko powinno być kąpane raz w zimnym raz ciepłym natrysku aby zwiększyć ciśnienie krwi.
•    Dziecko nie powinno długo przebywać  w jednej pozycji np. zbyt długie stanie lub siedzenie powoduje że krew gorzej przepływa.
•    Można (ale nie za dużo) dosalać potrawy co spowoduje podwyższenie krwi poprzez zwiększenie objętości wewnątrznaczyniowej.
•    Należy kłaść nacisk na aktywność fizyczną dziecka. Szczególnie zalecane są sporty, w których zwiększona jest siła mięśniowa np. pływanie , piłka nożna, jazda na rowerze
•    Trzeba przestrzegać dziecko przed gwałtownym wstawaniem, gdyż może to prowadzić do zawrotów głowy.
•    Podczas snu zaleca się dziecko aby miało wyżej ułożone ciało
•    Należy unikać pomieszczeń źle wentylowanych
•    W cieplejsze dni powinno dziecko pić dużo wody





Komentarze do: Hipotonia, czyli niedociśnienie tętnicze u dziecka

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz