Szukaj

Moje dziecko ciągle płacze. Dlaczego?

Podziel się
Komentarze0

Płacz jest dla małego dziecka jedynym sposobem komunikacji z otoczeniem. Podczas gdy jeden malec potrafi płakać godzinami bez powodu, inny będzie w tym czasie grzecznie spał. Aby móc ukoić pociechę, musisz wiedzieć, dlaczego maluszek płacze.

Moje dziecko ciągle płacze. Dlaczego?

Dlaczego płacze?


Najczęściej niemowlę płacze po prostu dlatego, że jest głodne. Podaj mu wtedy pierś lub butelkę do ssania, a jeśli to nie ukoi jego płaczu, należy doszukiwać się jego przyczyny gdzie indziej.

Częstą przyczyną płaczu niemowląt jest także zimno. Dla takich małych dzieci najmniejszy spadek temperatury może być zagrożeniem dla zdrowia, dlatego malec głośno protestuje, gdy jodczuwa chłód. By temu zapobiec, sprawdzaj regularnie temperaturę w pomieszczeniu, gdzie znajduje się łóżeczko i staraj się utrzymać ją na stałym poziomie. Pilnuj także, aby niemowlę nie rozkopało kocyka pod którym śpi, to także może spowodować, że będzie mu zimno.

Większość dzieci czuje się źle, gdy zbyt długo zostają same, dlatego do ukojenia ich płaczu zwykle wystarczy obecność mamy lub taty. Zmęczone niemowlę może także mieć problemy z zaśnięciem i płakać z rozdrażnienia. Wtedy potrzebuje nie tylko obecności rodzica, ale także utulenia i ukołysania do snu.

Kolka

To zaburzenia pracy jelit i żołądka, które wywołują u dziecka ból. Objawia się ona twardym brzuszkiem oraz podkurczaniem przez malca rąk i nóżek, a także nieustającym, spazmatycznym płaczem. Ustępuje zwykle około czwartego miesiąca życia.


Kolkę powoduje nadwrażliwość pokarmowa, wzdęcia oraz stres. Zdarza się czasem także, że niemowlę cierpi na kolki przez nadwrażliwość swoich rodziców, którzy zarażają go swoim stresem i niepokojem.

Aby złagodzić objawy kolki u dziecka, pomasuj jego brzuszek ręką lub połóż na nim ciepłą pieluszkę. Możesz także spróbować ponosić przez chwilę malca, kładąc go sobie na ramieniu.

Lęk separacyjny

Jest to strach dziecka przed porzuceniem, który może pojawić się około ósmego miesiąca życia. Jest związany z tym, że u dziecka w tym czasie tworzy się przywiązanie do osób, które się nim opiekują i gdy osoby te znikną z pola widzenia malucha, boi się, że już nie wrócą i zaczyna histerycznie płakać.


Tylko powrót jednego z rodziców jest w stanie uspokoić takiego malca, dlatego w tym czasie dziecko szczególnie potrzebuje obecności i bliskości swoich rodziców. Pamiętajmy, iż przedłużający się lęk separacyjny może prowadzić do zaburzeń w rozwoju dziecka i odbić się na jego psychice w przyszłości.

Jak ukoić płaczącego malucha?

Większość płaczących dzieci uspokaja się, gdy tylko znajdzie się blisko mamy. Weź malca na ręce i kołysz go w ramionach, a płacz ustanie. Dobrym sposobem ukojenia płaczu jest także owinięcie dziecka ciasno kocykiem lub kołderką.

Możesz spróbować także delikatnego masażu, ciepłej kąpieli lub łagodnej, cichej muzyki. To pomoże uspokoić malca i pozwoli mu spokojnie zasnąć.

Jeżeli twoje dziecko płacze, gdy wkładasz je do nosidełka lub wózka, może warto zaopatrzyć się w specjalną chustę do noszenia niemowląt. Dzięki niej malec jest zawsze blisko mamy, a ty masz wolne ręce.

O czym warto pamiętać?

Dzieci są najbardziej płaczliwe przez pierwsze trzy miesiące po urodzeniu. Malec wymaga wtedy twojej stałej opieki i uwagi. Większość dzieci płacze najwięcej w godzinach popołudniowych, koło piątej lub szóstej. Postaraj się tak zaplanować dzień, żeby mieć możliwość ukojenia płaczącej pociechy. Nie zostawiaj nigdy dziecka samego, kiedy płacze.

Płaczące niemowlęta mogą przynieść swoim rodzicom wiele stresu i rozdrażnienia. Nieprzespane noce oraz brak możliwości wyspania się powoduje u rodziców dodatkowe zmęczenie, dlatego też warto zaangażować do pomocy pozostałych członków rodziny, których obecność odciąży rodziców, jak również pozytywnie wpłynie na rozwinięcie więzi np. dziadków z dzieckiem.

Komentarze do: Moje dziecko ciągle płacze. Dlaczego?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz