Szukaj

Noszenie okularów a małe dziecko

Podziel się
Komentarze0

Noszenie okularów przez dziecko w większości przypadków jest większym wstrząsem dla rodziców niż dla samego maluszka. Noszenie okularów w przypadku wad wzroku u dziecka może jedynie wpłynąć na poprawę jego funkcjonowania. Oto kilka cennych rad jak zaprzyjaźnić dziecko z noszeniem okularów.Korzyści płynące z noszenia okularów przez dziecko:


  • Dzięki okularom maluch będzie w stanie lepiej widzieć i tym samym pozwoli uchronić maluszka przed wszelkim opóźnieniami rozwojowymi wywołanymi nieprawidłowym widzeniem
  • Dzieci noszące okulary od najmłodszych lat są do nich przyzwyczajone i znacznie chętniej je noszą niż ich rówieśnicy, którzy dopiero w późnym dzieciństwie są skazani na noszenie okularów. Wówczas najważniejszą sprawą jest opinia kolegów a nie konieczność korygowania wady wzroku.
  • Obecnie coraz więcej małych dzieci nosi okulary. Więc jest to zjawiskom coraz bardziej powszechnym. Taka sytuacja może jedynie poprawić stosunek dziecka do okularów.

Jeśli chcesz zachęcić swojego maluszka do noszenia okularów postaraj się, by:


  • Wybrać odpowiednie okulary
Aby wybrać prawidłowe okularki dla dziecka warto wybrać się do okulisty dziecięcego. Pozwoli on na wybranie okularów stylowych, praktycznych dla dziecka o dobrej jakości.

Wielu rodziców błędnie myśli, że dla dziecka najbardziej wskazane są okulary ze szkła bezodpryskowego. Są one odporne na zarysowania jednak mogą się stłuc. Co więcej, są to stosunkowo ciężkie okulary dlatego mogą zsuwać się z małego noska dziecka.


Dla dziecka najbardziej wskazane okazują się być okulary, których soczewki wykonane są ze szkła organicznego lub lub z poliwęglanu. Decydując się na soczewki organiczne warto je dodatkowo pokryć specjalna warstwą ograniczającą zarysowanie. Decydując się na tego typu rozwiązanie warto zapytać o ewentualną gwarancję, gdyż powłoka zapobiegająca rysowaniu może łatwo pękać.

Wybierając okulary dla dziecka warto także pomyśleć o ich zabezpieczeniu przed upadkami. Dla niemowlaków zauszniki okularów zastępuje się elastyczną tasiemką, która nie uwiera malca w czasie leżenia. Natomiast dla starszych dzieci wystarczające są nauszniki, które dają się owijać wokół uszu dziecka.


  • Zadbaj, aby okulary dziecka były dobrze dopasowane

Jedynie dobrze dopasowane okularki pozwalają dziecku prawidłowo i swobodnie funkcjonować. W tym celu należy zwrócić szczególną uwagę na zamocowanie okularów na nosku maluszka. Większość dzieci ma stosunkowo płaski grzbiet nosa dlatego warto wybrać dla nich szerokie zamocowania noska.


Jak pomóc dziecku przyzwyczaić się do okularów?


Większość dzieci potrzebuje czasu aby polubić to co nowe i nieznane. Przyzwyczajenie dziecka do noszenia okularów z pewnością wymaga wiele czasu i energii. Oto kilka pomocnych wskazówek jak pomóc dziecku zaprzyjaźnić się z okularami.

  • Okazuj dziecku pozytywne nastawienie do okularów. Przy każdej możliwej sytuacji podkreślają, że twój maluch wygląda świetnie w okularach.
  • Pokazuj dziecku inne osoby, które noszą okulary. Dzięki świadomości, że inni też noszą okulary malec na pewno poczuje się lepiej w nowej sytuacji.
  • Zaprezentuj dziecku wszystkie korzyści, które płyną z noszenia okularów. Wyjaśnij mu, że nosząc okulary będzie lepiej widziało i tym samym zabawa i kontakty z rówieśnikami będą sprawiały mu większą przyjemność.
  • Poucz starsze rodzeństwo i kolegów dziecka, aby nie wyśmiewali się z okularów maluszka. Poproś by zamiast mu dokuczać postarali się dodać mu otuchy i wsparcia.
  • Zadbaj również o to by maluszek brał czynny udział w wyborze okularów. Dzięki temu, że malce będzie obecny w czasie wyboru okularów optyk będzie mógł dopasować do niego okulary i udzielić mu cennych wskazówek jak się z nimi obchodzić.

Komentarze do: Noszenie okularów a małe dziecko

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz