Szukaj

Rozwój fizyczny dziecka

Podziel się
Komentarze0

Rozwój fizyczny podobnie jak rozwój ruchowy, psychiczny i społeczny jest istotnym elementem w życiu każdego człowieka. Warto przy tym wiedzieć, że poszczególne aspekty rozwoju są ze sobą w sposób ścisły związane, wzajemnie się warunkują. Na rozwój fizyczny składa się wiele procesów biologicznych zachodzących w organizmie.


Bóle wzrostowe

Dzieci bardzo często w okresie rozwoju fizycznego odczuwają bóle określane mianem bóli wzrostowych. Są one związane z naciąganiem mięśni i wiązadeł, na co bezpośredni wpływ ma wzrost kości. W niektórych przypadkach za bóle wzrostowe odpowiadają kurcze mięśni. W takich sytuacjach odpowiednia dieta, nawodnienie organizmu oraz spożywanie składników uzupełniających dietę może znacznie pomóc.

Z reguły ból zlokalizowany jest w miejscu gdzie dochodzi do rzeczywistego wzrostu. Najczęściej odczuwamy go na końcach kości długich. W niewielu przypadkach takie bóle mogą sugerować coś niepokojącego. W przypadku gdy są bardzo silne i długotrwałe należy skontaktować się z lekarzem.

Bóle wzrostowe najczęściej spotykane są u dzieci, które zbyt szybko rosną. Warto wiedzieć, że mocno przyśpieszony rozwój może być oznaką zaburzeń hormonalnych, które wymagają skonsultowania z lekarzem.

Jakie są zalecenia?

 • W celu złagodzenia bólu najlepiej stosować masaże, gorące lub zimne okłady oraz krem z arniki.
 • Warto zwiększyć w diecie dziecka ilość spożywanego wapnia i magnezu. Należy uwzględniać w jadłospisie ziarna sezamowe, orzechy, warzywa, ryby, drób oraz preparaty uzupełniające.
 • Dozwolone jest podawanie leków homeopatycznych zgodnie z zaleceniami lekarza.
 • W przypadku silnych dolegliwości, które nie ustępują należy udać się do osteopaty.

Nadmierna ruchliwość i zaburzenia koncentracji uwagi


Nadpobudliwość ma charakter niszczący i uporczywy. Z reguły rozpoznawana jest przez osoby trzecie. Często istnieje silny związek pomiędzy nadmierną ruchliwością a zaburzeniami koncentracji uwagi.

Zaburzenia koncentracji uwagi wiążą się z krótkim okresem koncentracji uwagi, jej osłabieniem oraz niemożnością skończenia wcześniej rozpoczętych prac. Obserwowana jest również skłonność do roztargnienia. Zaburzenia koncentracji mogą występować bez nadmiernej ruchliwości.


Zaburzenia koncentracji i nadmierna ruchliwość mogą utrzymywać się również w okresie dojrzewania, co określamy mianem szczątkowych zaburzeń koncentracji uwagi.

Jakie są przyczyny takich zespołów zaburzeń?

 • dodatki spożywcze (barwniki, polepszacze, konserwanty, aromaty itd.)
 • niski poziom cukru we krwi
 • zbyt duża ilość węglowodanów w diecie
 • alergie pokarmowe
 • zatrucie ołowiem
Jakie są zalecenia?
 • Należy usunąć z diety dziecka węglowodany proste i wysoko przetworzone potrawy.
 • Warto sprawdzić czy dziecko nie ma uczulenia na określone potrawy.
 • Należy zwracać uwagę czy u dziecka nie występują niedobory substancji odżywczych.
 • Zwróć uwagę na to, czy dziecko mogło zatruć się metalami ciężkimi.
 • W przypadku utrzymującej się przez dłuższy czas nadpobudliwości i zaburzeń koncentracji należy udać się z dzieckiem do terapeuty.
 • Warto skonsultować się z lekarzem, który oceni stan dziecka.

Rozwój opóźniony

Opóźnienie rozwoju może nastąpić w każdym wieku. Stwierdzamy to wtedy, gdy wyniki pomiarów wypadają poniżej przyjętych za normę wartości wzrostu i masy ciała określonych dla poszczególnego przedziału wieku. Warto wiedzieć, że wzrost i waga dziecka często ma związek z uwarunkowaniami genetycznymi. Dlatego przy analizie takich wyników trzeba brać wszystkie elementy pod uwagę. Duży wpływ na rozwój dziecka ma sposób odżywiania i hormony. Konieczne jest, by poziomy hormonu wzrostu, tyroksyny i insuliny były zrównoważone. Jakiekolwiek upośledzone wchłanianie bądź niedożywienie, w efekcie prowadzi do niedoborów witamin, białek, soli mineralnych i pierwiastków śladowych, co ma bezpośredni wpływ na prawidłowy rozwój dziecka.

Komentarze do: Rozwój fizyczny dziecka

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz