Szukaj

Szczepienie dziecka przeciwko pałeczce hemofilnej typu B

Podziel się
Komentarze0

Pałeczka hemofilna typu b należy do powszechnie występujących bakterii. Prowadzi ona do zapalenia dróg oddechowych i ucha środkowego. Może też być przyczyną pojawienia się zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, sepsy, zapalenia nagłośni oraz zapalenia płuc. Każda z wymienionych wyżej chorób przebiega w sposób ciężki, a nierozpoznana we właściwym czasie może spowodować śmierć lub trwałe kalectwo dziecka.


Czy istnieje ryzyko, że nieszczepione dziecko zachoruje?

Zarażenie bakterią nie jest trudne. Wystarczy kontakt z osobą chorą lub tzw. nosicielem bakterii. Ryzyko zakażenia i zachorowania jest jeszcze większe w tzw. zbiorowiskach dzieci, czyli w przedszkolach, szkołach, domach dziecka.

Pałeczka hemofilna wywołuje poważne skutki zwłaszcza u dzieci do 5 roku życia. Poza tym według badań dzieci w tym wieku są najbardziej narażone na atak ze strony bakterii. Ryzyko pojawienia się zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych jest największe u dzieci w wieku 6-24 miesięcy. Zapalenie nagłośni najczęściej występuje u maluchów, które ukończyły drugi rok życia.

W jaki sposób można zapobiec zachorowaniu?

Najskuteczniejszą metodą umożliwiającą zapobieganie skutkom wywoływanych przez pałeczkę hemofilną jest szczepienie ochronne, które odbywa się w pierwszych miesiącach życia dziecka.

Jak wyglądają szczepionki przeciwko Hib?


Szczepionki przeciwko Hib znajdują się w kategorii szczepionek nieżywych, tzn. zawierają oczyszczone fragmenty komórki bakteryjnej. Poza tym mogą być elementem szczepionek wieloskładnikowych.

Czy szczepienie jest skuteczne?


Można powiedzieć, że szczepienie jest bardzo skuteczne. Umożliwia 95-100% dzieci przed ciężkim zapaleniem Hib oraz przed zapaleniem płuc, które jest wywoływane przez tę bakterię. Szczepienia ochronne wpływają również na zmniejszenie liczby osób będących nosicielami bakterii. Zachorowania po szczepieniach występują bardzo rzadko. Narażone są głównie te dzieci, u których szczepienie nie było kompletne. Jednak należy pamiętać, że szczepionka przeciwko Hib nie chroni przed chorobami wywoływanymi przez inne drobnoustroje.


Czy szczepienie jest bezpieczne i dobrze tolerowane przez dziecko?

Szczepionka przeciwko Hib należy do szczepionek bardzo dobrze tolerowanych przez dzieci. Dotychczas nie odnotowano żadnych poważnych odczynów poszczepiennych (NOP). Czasami mogą wystąpić łagodne objawy w postaci gorączki lub złego samopoczucia, ale dotyka to jedynie 5-30% dzieci.

Kogo należy szczepić?

Szczepionka przeznaczona jest dla wszystkich maluchów od 6 tygodnia do 5 roku życia. Szczepienie zalecane jest również w sytuacji gdy u dziecka, które nie ukończyło 24 miesiąca życia zaobserwowano poważną chorobę spowodowaną przez Hib przed rozpoczęciem bądź w trakcie szczepienia. Powoduje to zmniejszenie ryzyka ponownego zachorowania.

Kiedy i jak należy szczepić?


Istotne jest stosunkowo wczesne rozpoczęcie szczepienia, tj. w 6-8 tygodniu życia dziecka. O kompletnym szczepieniu można mówić po podaniu 3 dawek w 4-8 tygodniowych odstępach czasu oraz po podaniu dodatkowej dawki po ukończeniu 2 roku życia dziecka. Ta dodatkowa dawka jest o tyle ważna, że zapewnia długotrwałą odporność. Szczepionki przeciwko Hib są podawane w sposób domięśniowy.

Których dzieci nie powinno się szczepić?

Dotychczas nie ustalono żadnych uniwersalnych przeciwwskazań, które zabraniałyby szczepienia dzieci.

Czy szczepienie jest bezpłatne?


Szczepienie przeciwko Hib należy do grupy szczepionek bezpłatnych, które oferowane są dzieciom do 2 roku życia w ramach tzw. programu szczepień ochronnych. Odpłatne są jednak szczepionki wieloskładnikowe, w których występuje komponent Hib. Są one o tyle dobre dla dziecka, że zmniejszona zostaje liczba zastrzyków, które podaje się maluchowi podczas jednej wizyty u lekarza.

Komentarze do: Szczepienie dziecka przeciwko pałeczce hemofilnej typu B

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz