Szukaj

W jaki sposób dziecko przybiera na wadze?

Podziel się
Komentarze0

Jak wiadomo masa ciała niemowlaka w pierwszym roku życia znacznie się zwiększa. Proces ten przebiega w szczególności szybko w pierwszych 6 miesiącach życia malca. Właściwy wzrost masy ciała dziecka świadczy o jego prawidłowym rozwoju, dlatego tak ważne jest dokładne obserwowanie wagi malucha


Do 6 miesiąca życia zaobserwować możemy wzrost wagi o 18-20 g dziennie. W 8-9 miesiącu dziecko przybiera 15-18 g dziennie, a w ciągu 10-12 miesiąca życia 10-12 g w ciągu dnia. W ten o to sposób widzimy, że urodzeniowa masa ciała naszej pociechy podwaja się w trakcie pierwszego półrocza, a może być już trzykrotnie większa podczas pierwszych urodzin malca.

Waga dziecka zależy od kilku czynników. Istotną rolę spełniają uwarunkowania genetyczne. Bardzo ważna jest również efektywność karmienia dziecka. Prawidłowe przybieranie noworodka na wadze jest związane ze składem pokarmu matki, techniką karmienia oraz właściwą pracą przewodu pokarmowego malca. Nie bez znaczenia okazuje się także aktywność fizyczna dziecka oraz stan jego zdrowia. Dzieci chore i osłabiane mogą mieć zaburzenia w rozwoju, a tym samym wolniej przybierać na wadze.

Rodzice chcący regularnie kontrolować masę ciała dziecka mogą zaopatrzyć się w stosowny do tego przyrząd. Na rynku dostępne są różnego rodzaju wagi. Jednak wybierać powinno się te, które posiadają niezbędny atest. Ważne jest by do ważenia używać stale tego samego przyrządu. Nawet niewielka zmiana dokładności może być powodem wysuwania nieprawidłowych wniosków. Najlepiej przed ważeniem całkiem rozebrać dziecko także z pieluszki. Nie jest konieczne ważenie malucha codziennie. Wystarczy robić to co 2-3 tygodnie.


Wykonując pomiar dziecka należy dodatkowo trzymać się kilku reguł. Po pierwsze maluch powinien być ważony zawsze o tej samej porze. Po drugie w przypadku gdy używamy pieluszki do podkładu należy zważyć ją osobno. Po trzecie w sytuacji gdy mamy do czynienia z bardzo ruchliwym dzieckiem przez co ciężko jest odczytać wartość z wagi, skorzystać można z dokładnej wagi łazienkowej dla dorosłych. Należy zważyć się najpierw samemu, a następnie odczytać kolejny pomiar tym razem z dzieckiem na rękach. Różnica jaka nam się pojawia wskazuje wagę malca.

Brak wagi w domu nie stanowi dla rodziców przeszkody w obserwowaniu prawidłowego rozwoju dziecka. Zawsze można skorzystać z wagi dla dzieci znajdującej się w najbliższej przychodni lub aptece. Ważne jest by przychodzić na takie pomiary systematycznie o tej samej porze.

Prawidłowa masa ciała świadczy o dobrym rozwoju dziecka. Nie jest jednak powiedziane, że wszystkie dzieci muszą przybierać na wadze w ten sam sposób. Udowodnione jest, że maluchy, które są żywotne i bardzo ruchliwe zużywają więcej energii i kalorii oraz krócej śpią, co powoduje zwolnienie tempa wzrostu na wadze. Natomiast dzieci spokojne, uwielbiające sen i charakteryzujące się małą aktywnością fizyczną zużywają mniej kalorii, przez co ich masa ciała wzrasta szybciej.

Obserwowanie wagi dziecka jest bardzo istotne z punktu widzenia prawidłowego rozwoju malca. Należy jednak pamiętać, że jakiekolwiek odejścia od założonych norm wcale nie muszą oznaczać upośledzeń w rozwoju dziecka. Każde wątpliwości powinny być konsultowane z lekarzem.

Komentarze do: W jaki sposób dziecko przybiera na wadze?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz