Szukaj

Postępowanie w przypadku gorączki u niemowlaka

Podziel się
Komentarze0

Gorączka jest zazwyczaj oznaką jakiejś dolegliwości lub schorzenia u malca. Jeśli twój bobas ma wysoka temperaturę należy podjąć natychmiastowe działania aby ją obniżyć. Ale jak to skutecznie zrobić? Oto kilka wskazówek.Jeśli twój malec ma wysoką temperaturę należy:

  • ochłodzić dziecko
Jeśli bobas ma wysoką temperaturę ubierz go w lekkie ubrania, by malec mógł oddawać ciepło. Ważne jet również schłodzenie temperatury w pomieszczeniu gdzie przebywa rozgorączkowany bobas. Temperaturę w pomieszczeniu najlepiej utrzymywać na poziomie 20C- 21C.W tym celu można użyć klimatyzatora lub wachlarza.

  • podawać bobasowi więcej płynów
Dziecko w czasie gorączki może łatwo się odwodnić, gdyż w czasie gorączki z organizmu  malca wyparowuje więcej wody przez skórę. W związku z tym należy zadbać o to by najmłodsze niemowlęta częściej ssały pierś lub dodatkowo piły mleko z zastępczej butelki.

Warto zachęcać dziecko do spożywania większej ilości wody w czasie gorączki, jednak nie wolno go zmuszać. Jeśli twój malec nie będzie chciał przyjmować wody przez kilka godzin w czasie trwania gorączki skonsultuj się jak najszybciej z lekarzem.

  • podać dziecku lekarstwo przeciwgorączkowe
To lekarz powinien zadecydować czy należy podać dziecku leki zbijające gorączkę czy tez nie. Najczęściej zaleca się podawanie dzieciom paracetamol, ale tylko wtedy gdy ukończył 2 miesiąc życia. Jeśli gorączka nie ustąpi należy jak najszybciej wezwać pogotowie.


  • nacierać dziecko wodą
Nacieranie wodą dziecka jest zalecane gdy lekarstwo na zbicie gorączki nie zadziałało lub gdy chcemy obniżyć temperaturę u dziecka poniżej 6 miesiąca życia. Do nacierania bobasa należy używać letniej wody. Dziecko powinno nacierać się w wannie jak i poza nią. Należy zadbać także o to by w pomieszczeniu było ciepło i nie było przeciągów.


NACIERANIE DZIECKA POZA WANNĄ

W tym celu w wanience lub misce należy przygotować nasączone letnią woda trzy pieluchy. Następnie w miejscu gdzie zamierzamy położyć dziecko trzeba przygotować nieprzemakalny materac i umieścić na nim gruby ręcznik.

Malec powinien leżeć z twarzą zwróconą do sufitu, być rozebrany ale okryty delikatnym kocykiem. Pieluszki należy odsączyć i przykładać je do czoła bobasa. Drugą pieluszką powinno ocierać się ciało malca.

Należy ocierać twarz, szyje i brzuszek niemowlaka. Warto także pamiętać o schładzaniu wewnętrznej strony łokci, pach i pachwin dziecka.

Nacieranie wpływa na pobudzenie krążenia krwi, która w momencie gdy dociera do skóry schładza się na skutek parowania letniej wody. Ocierać ciało malca i robić okłady należy przez co najmniej 20 minut.

NACIERANIE DZIECKA W WANNIE


Jest wskazane zwłaszcza dla bobasów, które lubią się kapać. Woda służąca do schładzania ciała dziecka powinna mieć temperaturę ciała, a cały cykl nacierania powinien trwać od 20 – 30 minut.

Czego należy unikać w czasie gorączki u malca
  • nie zmuszaj bobasa do odpoczynku
  • nie rób bobasowi lewatywy
  • unikaj nadmiernego ubierania maluszka
  • nie przykrywaj bobasa mokrym ręcznikiem lub prześcieradłem
  • nie ograniczaj jedzenia dziecku (gorączka wzmaga zapotrzebowanie na kalorie więc bobas potrzebuje więcej jeść)
  • jeśli podejrzewasz udar cieplny u bobaska nie podawaj mu aspiryny ani paracetamolu

Komentarze do: Postępowanie w przypadku gorączki u niemowlaka

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz