Szukaj

Oglądanie telewizji przez dzieci sprzyja nadwadze

Podziel się
Komentarze0

Coraz częściej dzieci zamiast spędzać wolne chwile na świeżym powietrzu z rówieśnikami, bawiąc się z rodzicami lub czytając książki wolą oglądać telewizję.

Oglądanie telewizji przez dzieci sprzyja nadwadze

Zazwyczaj jest to również rozwiązanie wygodne dla rodziców, którzy mogą zająć się sobą i swoimi sprawami. Pamiętajmy jednak, że może to mieć długofalowe konsekwencje w postaci nadwagi.

Badania pod kierownictwem Caroline Fitzpatrick i Lindy Pagani przeprowadzono na reprezentacyjnej grupie rodziców ponad 1300 dzieci w wieku około 2,5 roku. Raport naukowców z Uniwersytetu w Montrealu opublikowany w International Journal of Behavioral Nutrition and Physical Activity dowodzi, że dzieci spędzające dużo czasu przed telewizorem ważą więcej niż ich rówieśnicy spędzający czas w sposób aktywny.

Dzieci, które w wieku 4,5 roku oglądają telewizję przez 18 godzin tygodniowo mają  po kilku latach średnio o 7,6 mm większy obwód bioder niż ich aktywniejsi koledzy. I choć teoretycznie nie jest to duża wartość, Pagani przestrzega, iż na przestrzeni lat może się ona znacząco powiększyć. Ponadto udowodniono, że siła mięśni dzieci odpoczywających w ten sposób również jest dużo niższa niż przeciętnie.


Już 15% małych dzieci spędza obecnie przed telewizorem 18 godzin tygodniowo. Na początku badania było to zaledwie 8,8 godzin w przypadku 2,5-letnich dzieci. Jak się również okazało, na wagę dziecka wpływ mają także inne czynniki.

Przy przeprowadzaniu badania uzyskano takie informacje jak wskaźnik masy ciała (BMI) matki, jej wykształcenie oraz dochody. Australijscy naukowcy pod kierownictwem Vivienne Moore z University of Adelaide dowiedli, że godziny pracy obojga rodziców też mają w tym przypadku znaczenie. Zwłaszcza dzieci ojców, którzy w pracy spędzają wieczory, noce lub/i weekendy były bardziej narażone na nadwagę i otyłość. Ma to najprawdopodobniej związek z nawykami żywieniowymi, a konkretnie ze spożywaniem żywności przetworzonej z powodu deklarowanego braku czasu na gotowanie.

Aby pomóc dziecku uniknąć problemów z wagą należy oprócz ogólnej zmiany stylu życia i jedzenia ograniczyć ilość czasu spędzanego przed telewizorem. Amerykańscy pediatrzy z American Academy of Pediatrics zalecają, by dzieci około 2 roku życia oglądały telewizję maksymalnie przez dwie godziny dziennie.

Z kolei niemiecki Federalny Wydział ds. Mediów Szkodliwych dla Małoletnich radzi, aby dzieci poniżej 3 roku życia nie oglądały telewizji wcale, a w wieku 4-5 lat powinno to być 30 minut dziennie, najlepiej pod nadzorem osoby dorosłej.

Komentarze do: Oglądanie telewizji przez dzieci sprzyja nadwadze

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz