Szukaj

Samoistny wyciek pokarmu z piersi

Podziel się
Komentarze0

Znaczna część kobiet w początkowym okresie karmienia piersią boryka się z problemem samoistnego wycieku pokarmu z piersi.Wówczas mleko w niekontrolowany sposób wycieka z piersi kobiety zazwyczaj w najmniej oczekiwanym momencie. Samoistny wyciek pokarmu z piersi najczęściej występuje u kobiet, które na świat wydały swoje pierwsze dziecko.Badania pokazują, że kobiety które zostały matkami po raz kolejny znacznie rzadziej maja do czynienia z samoistnym wyciekiem pokarmu z piersi. Wówczas ta dolegliwość występuje sporadycznie i jest znacznie mniej nasilona.

Okazuje się , że samoistnie wyciekanie pokarmu z piersi ma związek z psychiką młodej matki. Niektóre kobiety obserwują, wyciekiem pokarmu z piersi w momencie gdy myślą o swoim bobasku lub kiedy słyszą jego płacz. Natomiast u innych kobiet wyciek pokarmu nie ma związku z myśleniem czy mówieniem o dziecku. Zdarza się, że do wycieku pokarmu dochodzi w miejscu publicznym, w chwili stresu w pracy, czy podczas uprawiania seksu. Przyczyną wyciekania mleka z piersi może być również ominięcie pory karmienia.

Samoistny wyciek pokarmu z piersi jest niezwykle uciążliwym i męczącym skutkiem ubocznym karmienia piersią.  Jednak wraz z długością karmienia  wyciek pokarmu stabilizuje się i jest sporadyczny.


Jak sobie radzić z samoistnym wyciekiem mleka z piersi?

  • Miej zapas wkładek laktacyjnych
Są one niezwykle przydatne, gdyż niejednokrotnie mogą uratować twoją ulubioną bluzkę lub koszulę przed plamami z mleka. Warto je mieć zawsze przy sobie, dlatego noś kilka w torbie na pieluchy malca lub miej przy łóżku, aby móc je zmieniać. Unikaj  używania wkładek z plastikowych lub wodoodpornych materiałów, gdyż zatrzymują one wilgoć i podrażniają brodawki.


  • Unikaj moczenia łóżka
Jeśli zaobserwujesz wyciek pokarmu z piersi w nocy wówczas postaraj się zakładać dodatkowe wkładki do biustonosza lub na prześcieradle rozściel ręcznik. Dzięki temu unikniesz codziennej zmiany pościeli lub kupna nowego materaca

  • Zakładaj wzorzyste i ciemne ubrania
Dużo łatwiej ukryć plamy z mleka na ciemnych i wzorzystych ubraniach. Co więcej, postaraj się by nosic ubrania, które można prać w pralce, dzięki temu zyskasz więcej czasu i energii.  Jest to idealny zespół cech ubioru młodej matki.

  • Nie odciągaj pokarmu
Wiele młodych matek odciąga pokarm, gdyż uważa, że w ten sposób zapobiegną samoistnemu wyciekowi pokarmu z piersi. Nic bardziej mylnego, gdyż odciąganie raczej sprowokuje wyciek pokarmu z piersi niż mu zapobiegnie. Dzieje się tak z powodu tego, że piersi, które są częściej stymulowane do wydzielania mleka częściej je wydzielają.

  • Uciskaj
Uciskanie może zapobiec samoistnemu wyciekowi mleka z piersi. Kiedy tylko poczujesz, że może dojść do wycieku pokarmu z piersi postaraj się, by mocno uciskać brodawki lub krzyżować ramiona. Te metodę można stosować tylko w przypadku gdy karmienie przebiega sprawnie  i jest ustabilizowane wytwarzanie pokarmu. Jest to metoda trudna do wykonania w miejscach publicznych, dlatego lepiej z nij korzystać w warunkach domowych.

Specjaliści uważają, by nie stosować tej metody zwłaszcza w początkowym okresie karmienia dziecka piersią, gdyż konsekwencja jej nadużywania może być zatrzymanie wydzielania mleka, czyli zatkania kanalików mlecznych.

Komentarze do: Samoistny wyciek pokarmu z piersi

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz