Szukaj

Przygotuj się do bycia najlepszą mamą

Podziel się
Komentarze0

Będziesz mamą! Jesteś z tego powodu szczęśliwa i podekscytowana. Z drugiej strony jednak….. odczuwasz niepokój i masz wiele wątpliwości. Ile razy pytałaś samą siebie: „czy będę dobrą matką? jak sobie poradzę?” Otóż będziesz dla swojego dziecka najlepszą mamą na świecie! Tylko odpowiednio się przygotuj.


Pierwsza, podstawowa rzecz dla dziecka – wyprawka. Musisz zadbać o wszystko, co niezbędne, czyli na pewno o ubranka i pieluchy. Maluszek  będzie potrzebował też łóżeczka, wózka i fotelika do samochodu. Wybierając te rzeczy, zwracaj uwagę na to, czy posiadają odpowiednie atesty. Według ostatnich badań jedynie 3 na 10 rodziców w Polsce przewozi dzieci we właściwy sposób. Dorośli nie potrafią odpowiednio ich zapinać, a po drugie kupują sprzęt, który nie posiada certyfikatów i nie spełnia wymogów bezpieczeństwa. Zanim więc kupisz na przykład fotelik, dokładnie sprawdź oznaczenia na nim. Szczegółowe opisy certyfikatów znajdziesz na stronie kampanii Klub Pancernika – www.klubpancernika.pl.

Zapewnienie bezpieczeństwa dziecku oznacza także troskę o jego zdrowie. Wiele mam traktuje to jako swój najważniejszy a zarazem najtrudniejszy do spełnienia obowiązek. Już  będąc w ciąży zaczynają ‘martwi
się na zapas’. Pewnie i Ty czasami myślisz o tym, czy będziesz potrafiła pomóc maluszkowi i czy w porę uda Ci się rozpoznać symptomy choroby. Dlatego kompletując wyprawkę dla swojego dziecka, „włóż do niej” także specjalną opiekę medyczną, która będzie dla Was wparciem o każdej porze dnia i nocy. Warto wiedzieć, że ostatnio pojawił się pierwszy pakiet medyczny dedykowany właśnie najmłodszym dzieciom – ‘Opieka dla Maluszka’ w Medicover (www.medicover.pl/ubezpieczenia).


Zapewnia on nie tylko opiekę osobistego lekarza prowadzącego  i pielęgniarki, ale także wizyty domowe, telefoniczne porady medyczne 24h na dobę 7 dni w tygodniu, pogotowie ratunkowe i najnowszej generacji skojarzone szczepionki. W wyższym wariancie pakietu dziecko otrzymuje również błyskawiczny dostęp do specjalistów i szeroki zakres badań diagnostycznych.

Oczywiście lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego bardzo ważna jest profilaktyka, w tym – prawidłowa pielęgnacja dziecka. W wyprawce nie może zatem zabraknąć spirytusu do przemywania pępka, soli fizjologicznej do oczu, maści na odparzenia oraz odpowiednich kosmetyków. Pamiętaj jednak, że skóra niemowlęcia jest bardzo delikatna, wrażliwa i sucha, ponieważ naturalna powłoka która będzie ją w przyszłości chronić, w pełni rozwija się dopiero po pewnym czasie. Zanim to nastąpi trzeba jej „trochę pomóc” i ochronić przed podrażnieniami oraz wysuszeniem, stosując krem natłuszczający i specjalną emulsję do kąpieli. Korzystaj z kosmetyków hypoalergicznych, bez składników zapachowych, które są częstym alergenem. Staraj się wybierać preparaty polecane przez Instytut Matki i Dziecka lub Centrum Zdrowia Dziecka.


Pierwsze miesiące w życiu malucha to również okres intensywnego rozwoju psychicznego. Na pewno zależy Ci na tym, by ten rozwój odpowiednio stymulować i dobrze rozumieć wszystko, co dzieje się z Twoim dzieckiem. Nie jest to łatwe zadanie, bo jedyny sposób komunikacji, jaki będzie znał Twój syn czy córka to płacz. Musisz nauczyć się odczytywania potrzeb maluszka, a także spróbować spojrzeć na świat z jego perspektywy. Niemożliwe? Nieprawda. Pomoże Ci w tym książka „Język niemowląt” Tracy Hogg i Melindy Blau. To kolejna ważna pozycja w wyprawce dla dziecka. Nie musisz trzymać się kurczowo wszystkich rad i zaleceń, jakie znajdziesz w tej książce – wybierz to, co Twoim zdaniem sprawdza się najlepiej. Spróbuj zaufać swojej intuicji i naucz się z niej korzystać.
Przed Tobą najpiękniejsze chwile w życiu - na świecie pojawi się Twoje ukochane dziecko.

Im lepiej przygotujesz się na ten moment, tym więcej czasu będziesz miała na to, by się nim cieszyć. Nie odkładaj niczego na później. Po porodzie nie od razu wrócisz do pełni sił, ponieważ jest to naprawdę ogromny fizyczny wysiłek. I jeszcze jedna ważna rzecz:  nie stawiaj sobie za wysoko poprzeczki, spełniaj swoje i dziecka potrzeby, a nie czyjeś oczekiwania. Jak pisał Dante: „Trzy rzeczy zostały z raju: gwiazdy, kwiaty i oczy dziecka”. Już niedługo będziesz mogła w te oczy spojrzeć i wszystko inne przestanie się liczyć.

Komentarze do: Przygotuj się do bycia najlepszą mamą

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz