Szukaj

Pozycje przy karmieniu piersią

Podziel się
Komentarze0

Matki rozpoczynające swoją przygodę z karmieniem często nie wiedzą jak powinny karmić swoją pociechę. Istnieje wiele pozycji, które można wykorzystywać karmiąc bobasa piersią. Warto wybrać taką, która będzie komfortowa zarówno dla dziecka jak i dla matki. Wówczas karmienie będzie przyjemnością, a nie uciążliwym obowiązkiem.Istnieje kilka pozycji wykorzystywanych do karmienia dziecka piersią:

  • Pozycja krzyżowa
W pozycji krzyżowej główka dziecka jest podtrzymywana przez rękę przeciwną do karmionej piersi. Czyli jeśli karmisz maluszka lewą piersią, to jego główka powinna być podtrzymywana przez twoja prawą rękę. Należy zwrócić uwagę, by główka była ułożona w taki sposób, aby nadgarstek znajdował się między łopatkami maluszka. Z kolei dłoń, która podtrzymuje główkę bobasa powinna znajdować się w takiej pozycji, by kciuk był za jednym uchem dziecka, natomiast reszta palców za drugim. Ręka, którą nie podtrzymujesz maluszka powinna lekko uciskać pierś, którą karmisz bobasa. Dzięki temu ułatwisz maluszkowi ssanie i prawidłowe chwycenie brodawki.

  • Pozycja spod pachy
Najczęściej tym sposobem karmią kobiety, które rodziły przez cesarskie cięcie. Dzięki temu mogą uniknąć przykładania dziecka do obolałego brzucha. Jest to również pozycja zalecana do karmienia bliźniąt.

Wykorzystując tę pozycję należy umieścić maluszka pod pachą w pozycji półsiedzącej, twarzą do piersi, tak by nóżki bobasa znajdowały się pod pachą mamy. Jeśli karmisz prawą piersią to nóżki malca powinny znajdować się pod prawa pachą. Co więcej, prawa ręka powinna podtrzymywać główkę, natomiast lewa uciskać pierś. W przypadku karmienia lewą piersią wszystko przebiega w analogiczny sposób.


  • Pozycja kołyskowa
Pozycja kołyskowa nazywana jest również pozycją klasyczną. Dziecko w czasie karmienia jest ułożone w taki sposób, że jego główka spoczywa na zgięciu łokcia matki, natomiast jej dłoń przytrzymuje biodra i pośladki dziecka. W czasie karmienia jedna dłoń dziecka obejmuje talię matki, natomiast druga trzyma jej pierś.

  • Pozycja leżąca
Jest to bardzo komfortowa pozycja zarówno dla dziecka jak i dla matki. Stosuje się ją przede wszystkim w czasie karmienia nocnego lub nadmiernego zmęczenia. Karmiąc dziecko w pozycji leżącej kobieta musi położyć się bokiem. Jej głowa powinna być nieco uniesiona i spoczywać na poduszce. Maluszek również powinien leżeć bokiem, zwrócony twarzą do piersi matki, w taki sposób by jego usta znajdowały się naprzeciwko brodawki.


Rozpoczynając karmienie piersią wiele młodych matek ma problemy z prawidłowym przystawianiem dziecka do piersi. Najczęściej trudności wynikają  z nieprawidłowej postawy matki w czasie karmienia. Kobieta karmiąca piersią nie powinna się garbić, by wcisnąć maluszkowi sutek do buzi. Wręcz przeciwnie powinna być wyprostowana i mieć na uwadze fakt, że to dziecko powinno być przystawiane do piersi a nie pierś do dziecka. Wówczas matka może być pewna, że karmienie będzie przyjemnością dla niej i dla dziecka, a nie wzajemną udręką.

Pamiętajmy, że to kobieta podejmuje decyzję, która pozycja do karmienia jest najbardziej komfortowa. Co prawda, w pierwszych tygodniach życia specjaliści z poradni laktacyjnej polecają przede wszystkim pozycję krzyżowa i spod pachy. Jednak z czasem, kiedy matka nabierze już wprawy w karmieniu, może wypróbować każdą pozycję karmienia maluszka i metodą prób i błędów wybrać tę najbardziej komfortową dla niej i dziecka.

Komentarze do: Pozycje przy karmieniu piersią

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz