Szukaj

Polskie restauracje nieprzyjazne małym dzieciom

Podziel się
Komentarze0

W Polsce tylko jedna restauracja na 20 posiada przewijak dla niemowląt lub zabawki dla dzieci, podczas gdy we Francji lub we Włoszech jest to standard w większości lokali. Są też dobre wiadomości. Już ok. 60 proc. lokali posiada krzesełko dla dzieci – wynika z sondy przeprowadzonej przez Akademię Malucha Alantan AMA, która promuje przyjazne dzieciom i ich rodzicom miejsca. Restauracje wyposażone w udogodnienia dla dzieci i rodziców to w Polsce wciąż rzadkość. Zazwyczaj można liczyć jedynie na krzesełko dla dziecka, ale i tak ok. 40 proc. lokali nie posiada nawet takiego sprzętu. Zaledwie 5 proc. lokali wyposażonych jest w przewijak dla niemowląt lub kącik z zabawkami dla dzieci. Intymnych miejsc do karmienia piersią praktycznie w Polsce nie znajdziemy – takie wnioski płyną w sondy przeprowadzonej przez Akademię Malucha Alantan AMA. „Polacy coraz częściej podróżują z małymi dziećmi po Europie. Zazwyczaj są zaskoczeni tym jak wszystkie miejsca publiczne przystosowane są do pomocy rodzinom z małymi dziećmi. Restauracje, stacje benzynowe lub centra handlowe są zazwyczaj świetnie wyposażone w udogodnienia dla małych dzieci. Tymczasem w Polsce podróż z małymi dziećmi to duży kłopot. Naszym celem jest to zmienić. Wszyscy na tym skorzystają, bo przystosowane lokale szybko przyciągną klientów” – tłumaczy Daria Foroncewicz, odpowiedzialna za projekt AMA.


Akademia Malucha Alantan AMA startuje właśnie z projektem „Kącik dla mamy z dzieckiem”.
„Będziemy promować lokale przyjazne dzieciom i namawiać pozostałe aby wprowadziły udogodnienia dla rodziców z dziećmi” – tłumaczy Daria Foroncewicz. AMA przygotowała dla restauracji specjalne naklejki, na których będzie można oznaczać jakie wyposażenie posiada dany lokal. Lista restauracji przyjaznych rodzicom i dzieciom będzie także udostępniona na stronie internetowej www.ama.alantan.pl.

„Chcemy stworzyć przewodnik po lokalach przyjaznych rodzicom z dziećmi. Opiszemy między innymi lokale na najpopularniejszych trasach wakacyjnych i w miastach turystycznych. Liczymy też na pomoc internautów, którzy podzielą się z nami swoimi doświadczeniami” – mówi Daria Foroncewicz.

W ramach akcji „Kącik dla matki z dzieckiem” AMA będzie także pomagała wybranym restauracjom w wyposażeniu niektórych lokali. W zamian za udostępnienie miejsca do pielęgnacji dzieci, lokal może otrzymać przewijak, zabawki lub książeczki. W przyszłości akcja będzie rozszerzona o promocje rodzinnych stacji benzynowych.  

O tym, że tworzenie prorodzinnych restauracji się opłaca łatwo się przekonać. Na popularnej trasie Warszawa-Gdańsk najwięcej samochodów stoi zawsze przed Oberżą Młyn Pod Mariaszkiem. Dobra kuchnia to jedno, ale kącik do zabawy, przewijak, kilka krzesełek i duża sala dla niepalących przyciąga całe rodziny. W środku zawsze jest pełno dzieci.  Niestety, takich miejsc jest zbyt mało. A rodzice bardzo często muszą  przewijać i przebierać dzieci w samochodach.

Działalność Akademii Malucha Alantan AMA wspierają Zakłady Farmaceutyczne UNIA Spółdzielnia Pracy, producent leków i kosmetyków z serii Alantan i Alantan Plus.

Komentarze do: Polskie restauracje nieprzyjazne małym dzieciom

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz