Szukaj

Plusy i minusy używania nosidełka dla dziecka

Podziel się
Komentarze0

Nosidełka dla dzieci są używane praktycznie we wszystkich kulturach. Są one bardzo wygodne i komfortowe, jednak należy stosowac je z rozwagą. Istnieje wiele powodów przemawiających za używaniem nosidełka dla dziecka, jednak mimo licznch plusów są też minusy przemawwiające na ich niekorzyść.Plusy wynikające z używania siodełka dla dziecka

  • Nosidełka dla dzieci sprawiają, że dziecko porusza się rytmicznie jak jego matka i jednocześnie przez cały czas czuje jej bliskość. Wszystko to sprawia dziecku radość i wpływa na poczucie bezpieczeństwa maluszka.
  • Dziecko noszone na nosidełku blisko ciała matki proporcjonalnie do długości czasu noszenia staje się mniej płaczliwe i spokojniejsze.
  • Noszenie bobaska w nosidełku jest również bardzo komfortowe dla rodziców dzieci. Dzięki korzystaniu z nosidełka rodzice maja dwie ręce wolne, dzięki czemu w czasie opieki nad malcem mogą wykonywać inne czynności takie jak na przykład noszenie zakupów, czy telefonowanie.

Używanie nosidełka do przenoszenia dziecka jest bardzo komfortowe, jednak używane w nieprawidłowy sposób może być przyczyną wielu zagrożeń dla prawidłowego rozwoju bobaska.

Zagrożenia wynikające z noszenia dziecka w nosidełku

  • Przegrzanie
Dziecko noszone w nosidełku w gorące i upalne dni może się łatwo przegrzać. Pomimo tego, że jest cienko ubrane, nosidełko którym jest przenoszone może być wykonane z grubego materiału, który nie przepuszcza powietrza. Przegrzany malec jest bardziej skłonny do  pojawienia się potówki na jego ciele. Poważniejszą konsekwencja przegrzania dziecka może być nawet udar cieplny.


Aby temu zapobiec w gorące dni zaleca się częste sprawdzanie czy maluszkowi nie jest za gorąco lub czy się nie przepocił. Jeśli tak należy ściągnąć z niego warstwę ubranka lub wyjąc go z nosidełka.

  • Brak bodźców
Dziecko noszone w nosidełkach na piersi matki ma ograniczony obraz świata zewnętrznego. Powoduje to, że malec nie może poznawać, oglądać nowych rzeczy. Kiedy malec jest większy ograniczenie od bodźców zewnętrznych staje się bardziej problematyczne. Rozwiązaniem w takiej sytuacji jest wyposażenie się w nosidełko wielofunkcyjne, które pozwoli bobasowi obserwować otaczający świat.

  • Zbyt dużo snu
Dzieci, które rodzice noszą w nosidełkach śpią znacznie więcej od innych. Przez to dzieci te wypoczywają bardzo dużo w ciągu dnia przez co nie chcą spać w nocy. W związku z tym należy używać nosidełka z ograniczeniem, aby malec nie przesypiał czasu, który powinien spędzać w aktywny sposób.

  • Zbyt dużo wstrząsów
Należy pamiętać, że dzieci noszone w nosidełkach są znacznie bardziej narażone na wszelkiego rodzaju wstrząsy. Warto mieć to na uwadze, gdyż główka malca jest stosunkowo cięższa od reszty ciała i jej zbyt gwałtowne ruchy mogą przyczynić się do powstania poważnych zaburzeń.


Korzystając z nosidełka należy kierować się zasadą umiarkowanego korzystania z tego urządzenia. Używanie nosidełka może być korzystne zarówno dla matki jak i dla dziecka pod warunkiem, że będzie to robione z rozsądkiem.

Komentarze do: Plusy i minusy używania nosidełka dla dziecka

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz