Szukaj

Kiedy nie możesz lub nie powinnaś karmić piersią

Podziel się
Komentarze0

Dla większości matek karmienie piersią jest sprawą priorytetową. Jednak zdarzają się przypadki, że karmienie maluszka piersią jest niemożliwe. W niektórych sytuacjach stan zdrowia kobiety nie pozwala na karmienie dziecka piersią. Zdarza się również, że to stan zdrowia malucha nie pozwala na przyjmowanie naturalnego pokarmu.
Kiedy karmienie piersią jest niemożliwe


  • Wyczerpująca choroba matki
Kobieta, która cierpi na schorzenia serca, nerek czy silną niedokrwistość powinna zrezygnować z karmienia piersią. Co więcej, kobiety cierpiące na niedowagę również powinny zrezygnować z karmienia maluszka. Nie jest to jednak całkowicie wykluczone, gdyż wielu kobietom udaje się pokonać niesprzyjające okoliczności i rozpocząć karmienie piersią w późniejszym okresie.


  • Poważne choroby matki
Takie choroby jak nieleczona gruźlica, AIDS lub zakażenie wirusem HIV również uniemożliwiają  karmienie piersią. W przypadku tych chorób karmienie piersią jest całkowicie zabronione, gdyż można zakazić dziecko podając mu naturalny pokarm.  Możliwe jest karmienie dziecka piersią, kiedy kobieta choruje na żółtaczkę, jednak tylko wtedy gdy bezpośrednio przed porodem maluszkowi zostanie podane gamma-globulina.

  • Konieczność leczenia
Jeśli matka karmiąca piersią cierpi na choroby, które wymagają przyjmowania leków w większości przypadków nie jest możliwe podawanie malcowi pokarmu naturalnego. Kobiety leczące się na tarczycę, choroby nowotworowe, nadciśnienie i nerwicę powinny zrezygnować z karmienia pokarmem naturalnym. Możliwe jest karmienie piersią w trakcie przyjmowania antybiotyków ze względu na zapalenie sutka.


  • Toksyczne substancje
Kobiety, które pracują w miejscach gdzie są narażone na ekspozycję na substancje toksyczne, również powinny zrezygnować z karmienia piersią. Aby sprawdzić czy w twojej pracy nie jesteś narażona na ekspozycję najlepiej skontaktuj się z Sanepidem.

  • Nieodpowiednia tkanka gruczołów piersi
Kobiety, których piersi mają nieprawidłowo zbudowaną tkankę lub uszkodzone połączenia nerwowe w piersi również powinny zrezygnować z karmienia piersią. W niektórych przypadkach możesz spróbować karmienia piersią pod wnikliwą opieką lekarską. 


Kiedy nie wolno karmić dziecka piersiąDzieci cierpiące na fenyloketonurię lub różnego rodzaju zaburzenia metabolizmu, czy nietolerancję laktozy nie mogą być odżywiane naturalnym pokarmem.

Wszelkiego rodzaju rozszczepy i deformacje wargi również uniemożliwiają karmienie piersią. Rozszczep wargi lub podniebienia u dziecka uniemożliwia ssanie piersi. Dzieci z tego rodzaju dolegliwością muszą ssać pierś używając specjalnego urządzenia, które można dostać w poradni laktacyjnej.

Pokarm naturalny można łatwo zastąpić wszelkiego rodzaju mieszankami mlecznymi. Karmienie sztucznym pokarmem nie jest złe. Obecnie coraz więcej dzieci jest odżywianych mieszankami mlecznymi, które są dobrym zastępnikiem pokarmów naturalnych. Wybierając mieszankę mleczną dla dziecka zwróć uwagę, by miała ona odpowiednie właściwości odżywcze, dostosowane do wieku dziecka.

Niektóre matki mają wyrzuty sumienia, że nie karmią swoich dzieci naturalnym pokarmem. Powinny wiedzieć, że naturalny pokarm można zastąpić sztucznym odpowiednikiem, natomiast miłość jaką darzą dziecko nie jest w stanie nic zastąpić.

Komentarze do: Kiedy nie możesz lub nie powinnaś karmić piersią

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz