Szukaj

Jakie zabawki wybierać dla dziecka, aby stymulować jego rozwój?

Podziel się
Komentarze1

Droga zabawka wcale nie musi być lepsza od taniej. Najważniejsze, żeby była bezpieczna i zainteresowała dziecko. Dużo większe znaczenie dla prawidłowego rozwoju ma jednak czynny udział w zabawie rodzica, który pokaże, co można robić nawet z najprostszą zabawką. Jeśli w otoczeniu dziecka nic się nie dzieje, jeśli brakuje wrażeń wzrokowych i dźwięków (w tym głosu bliskich), nie otrzymuje ono bodźców stymulujących rozwój tej sfery.Dawaj dziecku do zabawy tylko bezpieczne zabawki, adekwatne do jego wieku, najlepiej posiadającej odpowiedni atest. Przed zakupem zawsze sprawdzaj te informacje na opakowaniu. Istnieje kilka kryteriów doboru zabawek dla dzieckado 2 roku życia.

Zabawka musi być przede wszystkim bezpieczna - nie może zagrażać małemu dziecku wkładając ją do ust. Żaden z jej elementów nie może mię ostrych zakończeń, którymi maluch może się skaleczyć, ani wymiarów mniejszych niż 3,5 cm, aby dziecko się nim nie zachłysnęło. Zabawki z materiału lub „futrzaki” muszą się nadawać do prania w pralce i nie mogą farbować. Materiały, z których wykonano zabawkę, nie mogą być trujące. W Polsce nie ma obowiązku atestowania zabawek dla dzieci. Najbezpieczniej jednak kupować zabawki posiadające odpowiedni atest (np. Państwowego Zakładu Higieny), który stanowi gwarancję, że zabawka nie jest szkodliwa, oraz opatrzone wyraźną informacją, dla jakich grup wiekowych jest ona przeznaczona.


Zabawka powinna sprawiać dziecku przyjemność i wzbudzać jego zainteresowanie. Powinna także nadawać się do wykorzystania w różnych warunkach. Nie musi być droga, ani skomplikowana. Najlepszą zabawką jest ta, do której dziecko chętnie powraca.

Dziecku w 1 roku życia potrzebne są zabawki stymulujące jego zmysły - kolorowe, pozwalające na poznanie różnych faktur i ciekawych kształtów. Zabawki wydające dźwięki podczas poruszania (np. grzechotki) pobudzają rozwój czynności manipulacyjnych i koordynację wzrokowo-ruchową. Dziecko bawiąc się tak dobraną zabawką, uczy się w sposób naturalny.

Od 2. roku życia dziecko zaczyna się bawić klockami - powinny być one duże, różnokolorowe i łatwe do układania. W tym wieku zadbaj także o zabawę dziecka  w wodzie - doskonałą zabawką są proste kubki Nie obdarowuj małego dziecka kilkoma zabawkami jednocześnie.

Nie rób z jego pokoju „sklepu” z zabawkami.Dziecko nie potrafi skupić uwagi na kilku zabawkach jednocześnie. Zbyt duża liczba zabawek w pokoju dziecka sprawia, że przestaje się nimi interesować, ponieważ ma problem z wyborem jednej, odpowiedniej do zabawy.

Komentarze do: Jakie zabawki wybierać dla dziecka, aby stymulować jego rozwój? (1)

ebz
ebz 26-02-2011 23:56

Interaktywne

1

Zabawki interaktywne są odpowiedzią na współczesne potrzeby dzieci doby komputera! Należy działać kompleksowo (brzmi jak reklama;) Współpraca wszystkich możliwych receptorów podczas radzenia sobie z sytuacją problemową z... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze