Szukaj

Jak zwalczać agresję u małego dziecka?

Podziel się
Komentarze0

Wiele małych dzieci wykazuje agresywne zachowania w stosunku do swoich rówieśników. Niektóre maluchy chcą w ten sposób okazać swoją niezależność, inne natomiast w ten sposób chcą na siebie zwrócić uwagę. Oto kilka cennych wskazówek, jak radzić sobie z agresywnymi zachowaniami dziecka.Jak zwalczać agresywne zachowania u dzieci?

 • Wprowadź zasady prawne
Twoje dziecko powinno być świadome, że istnieją normy prawne, których należy przestrzegać obcując z innymi ludźmi. Aby wpoić dziecku normy jakie obowiązują w naszym społeczeństwie warto wykorzystać każdy moment. Widząc bójkę na ulicy powiedz maluszkowi, że nie wolno używać wobec innych przemocy fizycznej i zachowywać się agresywnie. Kiedy będziesz  dziecku o tym przypominać z pewnością stanie się to jego życiową zasada.


 • Nie używaj przemocy
Tylko brakiem agresji można zwalczać agresję u dziecka. W związku z tym w codziennym życiu nie okazuj agresji wobec dziecka. Czasami może być to niezwykle trudne, ale warto. W związku z tym unikaj wyciągania malca na siłę z piaskownicy, nie dawaj mu klapsa. Jeśli my jako rodzice będziemy reagować agresywnie na zachowanie dziecka ono z pewnością też zacznie się tak zachowywać.


 • Miej umiar w dyscyplinowaniu
Okazuje się, że bardzo często przyczyną agresji u dzieci są zbyt surowi lub zbyt pobłażliwi rodzice. Zbyt surowi rodzice stosują wobec swoich dzieci kary fizyczne, z kolei pobłażliwi w ogóle nie dostrzegają swojej pociechy.  Nie są to zbyt dobre podejścia, w związku z tym postaraj się je wypośrodkować wychowując swoje dziecko.


 • Doceń, gdy dziecko jest grzeczne
W niektórych padkach zdarza się, że przyczyną agresji u dzieci jest brak zainteresowania  dzieckiem ze strony rodziców. Dziecko bijąc, kopiąc chce zwrócić na siebie uwagę. Jeśli zauważysz u swojego dziecka skumulowaną agresję może to być znak, że powinnaś zwrócić swoją uwagę właśnie na dziecko. Maluch w ten sposób może domagać się akceptacji, pochwał i docenienia ze strony rodziców. • Szanuj uczucia dziecka
Każdy ma prawo być złym. Są to nasze emocje, które powinny być szanowane przez innych. Jeśli twój maluch jest zły nie krytykuj jego uczuć. Jedynie możesz zwrócić dziecku uwagę odnośnie jego niewłaściwego zachowania. W tym celu wyjaśnij mu, że naturalną rzeczą jest jego złość lecz agresywna reakcja na nią i bicie rówieśników jest niewłaściwe.


 • Zachęcaj, by malec wyrażał emocje słowami
Dobrym sposobem do uniknięcia agresywnych zachowań u małego dziecka jest nauczenie malucha werbalnego wyrażania swoich emocji. W związku z tym w momencie gdy widzisz, że maluch jest smutny lub zły poświęć mu trochę czasu i rozpocznij rozmowę. • Stwarzaj okazję do rozładowania napięć
Każdy z nas potrzebuje rozładować  napięcie. Dzieci również tego potrzebują. W związku z tym kiedy zauważysz, że maluch jest przepełniony negatywnymi emocjami daj upust jego emocjom. Dzięki temu maluch będzie spokojniejszy.


 • Wyczuwaj moment, gdy dziecko jest zmęczone
Czasami zdarza się, że małe dzieci w wyniku zmęczenia zachowują się agresywnie i biją swoich rówieśników. Dlatego zaobserwuj moment, kiedy dziecko zazwyczaj jest najbardziej zmęczone w ciągu dnia. W  tym czasie zrezygnuj z organizowania spotkań z rówieśnikami, gdyż maluch będzie markotny i nieprzyjemny dla kolegów.


 • Dawaj przykłady postaw pokojowych
Rodzice są dla dziecka autorytetem, w związku z tym konieczne jest by dawali oni maluszkowi dobry przykład. Dlatego powinnaś dawać dziecku dobry przykład  i rozwiązywać trudne sytuacje przy użyciu słów. Pokaż dziecku, że problemy można rozwiązywać przy użyciu słów, idąc na kompromis.

 • Nie wtrącaj się do wszystkiego
W niektórych sytuacjach warto wstrzymać się z szybką interwencją i poczekać na rozwój wypadków. Czasami dzieci lekko się poprzepychają i dojdą do porozumienia, a jakakolwiek interwencja ze strony dorosłych mogłaby jedynie pogorszyć sytuację.


 • Wiedz kiedy interweniować
W sytuacji gdy zauważysz, że pomiędzy sprzeczającymi się maluchami może dojść do rękoczynów, postaraj się jak najszybciej zareagować. Postaraj się by ostudzić emocje dzieci i skup się na ochronie ofiary. Kolejno postaraj się poznać  przyczynę konfliktu i przypomnieć im o ewentualnych konsekwencjach niewłaściwego zachowania dzieci.

 • Daruj sobie prawienie morałów
Niezwykle ważne jest uświadomienie dziecku, że złość i brutalność nie są niczym dobrym. Pamiętaj jednak, by uświadomić to maluchowi w czasie jednej rozmowy a nie ciągnąć tematu w nieskończoność. Zbyt częste prawienie morałów dziecku w większości przypadków nie przynosi oczekiwanych rezultatów.

Komentarze do: Jak zwalczać agresję u małego dziecka?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz