Szukaj

Jak zapanować nad małym dzieckiem w kościele?

Podziel się
Komentarze0

Dla większości rodziców wyjście z dzieckiem do kościoła jest niezwykle trudne. Maluch robi co chce, a rodzice nie potrafią nad nim zapanować. W efekcie wspólne wyjście do kościoła jest nieprzyjemne zarówno dla dziecka jak i dla rodziców. Jak temu zapobiec? Oto kilka cennych rad.

Jak zapanować nad małym dzieckiem w kościele?


  • Zajmij dobre miejsce
Idąc z maluchem do kościoła zajmij miejsce, które w razie konieczności pozwoli ci szybko i sprawnie opuścić kościół. Idąc do kościoła z maluchem najlepiej zająć miejsce w nawie bocznej kościoła. Dzięki temu, unikniesz zamieszania i pozwolisz innym wiernym spokojnie się pomodlić.

  • Rozbierz dziecko
Praktycznie nikt nie lubi chodzić w eleganckich rzeczach. Są one niewygodne i mało komfortowe. Jeśli ubierzesz maluszka w eleganckie rzeczy, które są dla niego niewygodne możesz być niemal pewna, że maluch będzie z tego powodu kaprysił. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest ubranie dziecka w wygodne ubrania. Zamiast zakładać mu eleganckie ciuchy, ubierze te codzienne. Dziecko z pewnością będzie bardziej zadowolone, a tym samym spokojniejsze w kościele.

  • Weź ze sobą coś dodatkową zabawkę
Biorąc do kościoła ulubioną zabawkę dziecka bądź książeczkę możesz być pewna, że przez dłuższą chwilę zajmie ona uwagę malucha. Dzięki temu będziesz mieć czas i możliwość spokojnie się pomodlić. Możesz na przykład zachęcić dziecko do opiekowania się misiem lub laką. Taka zabawa z pewnością okaże się bardzo przydatna w sytuacji, gdy maluchowi zacznie nudzić się w kościele. Idąc do kościoła warto mieć również przy sobie coś do picia i jedzenia. Głodny i spragniony maluch staje się marudny i nieodpowiednio się zachowuje.


  • Poćwicz w domu
Każde dziecko uwielbia się bawić. Warto wykorzystać ten fakt i zabawić się z maluchem w kościół. Dzięki tego rodzaju ćwiczeniom wpoisz dziecku zachowania, które są dozwolone w kościele, a przy okazji spędzicie razem czas, wspólnie się bawiąc. Podczas zabawy w kościół dobrym sposobem jest wykorzystanie pluszowych zabawek dziecka, które mogą być wiernymi uczęszczającymi do kościoła. W czasie zabawy możesz wyćwiczyć u dziecka nawyk cichego mówienia w kościele oraz doskonalić umiejętność spokojnego siedzenia.

  • Rozważ różne możliwości
Jeśli istnieje taka możliwość, to najlepszym rozwiązaniem dla dziecka jest uczęszczanie na mszę świętą organizowaną specjalnie dla dzieci. Jeśli nie ma takiej możliwości, może warto wraz z rodzicami innych małych dzieci zgłosić się z taką inicjatywą do proboszcza. Jeśli jednak twój maluch jest szczególnie niegrzeczny w kościele, może warto pomyśleć o wymienianiu się opieka nad dzieckiem z partnerem czy babcią. W ten sposób każdy będzie miał możliwość spokojnie pomodlić się w kościele.

  • Nie oczekuj zbyt wiele
Każde dziecko ma prawo do tego, by być dzieckiem. W związku z tym nie oczekuj od niego zbyt wiele. Nie karz go za to, że zachowuje się niegrzecznie w kościele, gdyż niemal każdy maluch zachowuje się w taki sposób. Jeśli szkrab zachowuje się w nieodpowiedni sposób, zwróć mu na to uwagę, jeśli prośba nie poskutkuje, a maluch jest wciąż niegrzeczny, najlepszym rozwiązaniem będzie opuszczenie kościoła. Powinnaś mieć na uwadze fakt, że ludzie przychodzący do kościoła oczekują, spokoju i respektu.


Jeśli dla ciebie i twojej rodziny religia jest ważnym elementem życia, postaraj się, by swoim zachowaniem nie zniechęcić malucha do chodzenia do kościoła. Dlatego unikaj karania dziecka za niewłaściwe zachowanie w kościele. Postaraj się by kościół i niedzielna masz święta kojarzyły się dziecku z przyjemnością a nie przykrą koniecznością.

Komentarze do: Jak zapanować nad małym dzieckiem w kościele?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz