Szukaj

Jak zachęcić niemowlaka do mówienia

Podziel się
Komentarze0

Niektóre maluszki zaczynają mówić wcześniej, inne z kolei później. Rozwój mowy jest indywidualny dla każdego dziecka. Niezależnie od tego kiedy nasz maluszek zacznie mówić istnieją pewne sposoby, by wspomóc rozwój mowy dziecka. Oto kilka cennych rad.
Oto kilka wskazówek jak zachęcic dziecko do mówienia:

 • Wzbogacaj jego doświadczenia
Przed wypowiadaniem słów dziecko uczy się odbierać mowę innych. Gromadzi słownictwo i przechowuje pojęcia w umyśle. Wskazane jest, by dziecko przebywało w różnorodnym otoczeniu. Przebywając z maluszkiem opisuj mu to co widzisz, tłumacz i używaj prostego języka. Postaraj się także opowiadając dziecku pobudzać jego zmysły opisując kolory, zapachy i dźwięki otoczenia.

 • Mów, mów, mów
Dziecko uczy się rozumieć język, kiedy go słyszy. Rozumienie języka bezpośrednio poprzedza proces aktywnego mówienia. W związku z tym, staraj się mówić jak najwięcej w obecności malca, nawet jeśli masz wrażenie, że bobas cię nie rozumie.

 • Śpiewaj, śpiewaj, śpiewaj
Większość dzieci uwielbia słuchać piosenek. Szczególną atrakcję stanowi dla nich prosty tekst piosenki. Dlatego postaraj się, by jak najczęściej śpiewać dziecku. Możesz pomagać sobie nagraniami magnetofonowymi. Pamiętaj, że dzieci szczególnie lubią piosenki, które wymagają klaskania lub pokazywania gestów. Nie wahaj się często śpiewać tych samych piosenek. Częste powtórki pomagają rozbudować słownictwo dziecka.


 • Nazywaj, nazywaj, nazywaj
Przebywając z dzieckiem staraj się nazywać wszystkie otaczające go przedmioty. Na przykład nazywaj wszystko co spotkacie na ulicy, w domu. Potem postaraj się również zachęcić dziecko do powtórzenia jego nazwy.


 • Mów jak dorosły
Małe dzieci mają skłonności do wypowiadania różnych zabawnych słów. Większość rodziców odczuwa pokusę, by używać ich w codziennym życiu. Jednak należy się tego wystrzegać i rozmawiać z dzieckiem bez używania zdrobnień czy zamienników.

 • Słuchaj i reaguj, gdy dziecko mówi
Kiedy maluszek mów coś do ciebie słuchaj go i reaguj na jego słowa. Gdy dziecko mówi coś do ciebie poświęć mu należytą uwagę. W tym celu patrz na niego uważnie i słuchaj nawet jeśli nie rozumiesz dokładnie co mówi.

 • Zwracaj uwagę dziecka na różne dźwięki
Naukę mowy dziecka przyspieszy oswajanie się z dźwiękami natury. Zwracaj uwagę malca na nie i starajcie się słuchać ich wspólnie.

 • Dopuść dziecko do głosu
Aby nauczyć dziecko mówienia postaraj się stwarzać mu jak najwięcej możliwości do wypowiadania się. Najczęstszym błędem rodziców jest ograniczanie dziecku możliwości do wypowiadania się oraz kończenie za niego zdań. Należy się tego wystrzegać.

 • Pytaj dziecko
Zadawanie dziecku pytań  pobudza malca do aktywnego wypowiadania się. Dziecko odpowiadając na pytania ma szansę na samodzielną wypowiedź, a tym samym na możliwość rozwoju mowy.

 • Mów prostym językiem
Mówiąc do maluszka postaraj się, by mówić do niego prostym i jasnym językiem. Unikaj używania skomplikowanych i niejednoznacznych słów oraz postaraj się by komunikat, który chcesz przekazać dziecku był jasny, wyraźny i głośny.

 • Bądź tłumaczem dziecka
Język dziecka nie zawsze jest łatwo rozszyfrować. Jednak to ty spędzasz z nim najwięcej czasu i najlepiej potrafisz przetłumaczyć to co dziecko ma na myśli. Dlatego w sytuacji, gdy twój maluszek nie może porozumiewać się z otoczeniem postaraj się objaśnić słowa dziecka. Jeśli nie jest to konieczne pozwól dziecku samemu się wykazać.

Komentarze do: Jak zachęcić niemowlaka do mówienia

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz