Szukaj

Jak wpoić małemu dziecku poczucie własnej wartości

Podziel się
Komentarze0

Każdy rodzic chce, by jego pociecha znała poczucie własnej wartości. Większość z nich nie wie jednak w jaki sposób oddziaływać na dziecko, by maluch znał swoją wartość, a jednocześnie nie był egoistą. Oto kilka wskzaówek, które pomogą rodzicom wykształcić w dziecku poczucie własnej wartości. • Daj dziecku miłość
Bezwarunkowa miłość jest potrzebna każdemu człowiekowi do prawidłowego rozwoju. Każdy z nas, a zwłaszcza dzieci chcą, by je kochać pomimo wszystko. Poczucie bezgranicznej miłości ze strony rodziców sprawia, że dzieci są pewne siebie i prawidłowo się rozwijają.

 • Poświęć dziecku uwagę
Aby wzmocnić poczucie wartości dziecka konieczne jest poświęceni mu uwagi. Kiedy maluch zauważy, że interesujesz się nim, poświęcasz mu czas, poczuje się ważniejszy i doceniony przez ciebie. W tym celu porozmawiaj ze swoim dzieckiem, wysłuchaj co ma do powiedzenia, spraw by poczuł się ważny.

 • Daj dziecku swobodę
Swoboda jest podstawą naszego rozwoju. Nikt nie lubi jak przez cały czas jesteśmy obserwowani i kontrolowani. W związku z tym, unikaj zbyt częstego wyręczania dziecka i reagowania na każdą jego prośbę. Postępując w ten sposób uczysz malucha bierności i lenistwa. Dziecko zamiast samo próbować rozwiązać problemy, będzie oczekiwało rozwiązania od ciebie. Maluch nie będzie miał motywacji do samodzielnego działania, a tym samym nie będzie podejmował samodzielnych działań. Również nie będzie miał możliwości odczuć satysfakcji po odniesionym sukcesie. Swoboda pozwala odkryć dziecku, że jest ono w stanie samodzielnie działać i być niezależnym od innych.

 • Pokaż dziecku, że jest ważne
Poczucie własnej wartości u dziecka jest tym większe, im większym respektem jest obdarzane przez rodziców i rodzeństwo. Spraw, by bobas czuł się wartościowym członkiem rodziny. Pokaż dziecku, że szanujesz jego uczucia i bierzesz pod uwagę jego zdanie.

 • Udowodnij dziecku, że ty również jesteś ważna
Jeśli chcesz, by nauczyć dziecko poczucia własnej wartości  pokaż mu, że masz szacunek sama do siebie. W tym wypadku jesteś dla dziecka autorytetem. Jeśli maluch zaobserwuje, że jesteś pewna siebie, nie wątpisz we własne zdanie, dziecko również będzie chciał postępować w ten sposób. Dziecko, które wychowuje się w rodzinie, gdzie rodzice są pewni siebie i znają swoją wartość, również chce postępować w ten sposób.


 • Nie porównuj malca
Pamiętaj, że dziecko jest wyjątkową jednostką, w związku z czym unikaj porównania go do innych dzieci. Zbyt nadmierne chwalenie dziecka lub zbyt częste krytykowanie go mogą spowodować, że maluch będzie miał zbyt wysoką lub zbyt niska samoocenę. Warto podkreślać indywidualność dziecka, wówczas dziecko chętniej zaakceptuje siebie.

 • Uważaj co mówisz i w jaki sposób
W kontaktach z dziećmi staraj się unikać zabawnych określeń. Dla ciebie mogą wydawać się one  pieszczotliwe, jednak dla dziecka mogą okazać się obraźliwe. Unikaj również etykietowania dziecka. W związku z czym nie mów,,Ty zawsze...”, „ Ty nigdy...”. Zbyt częste używanie tego rodzaju określeń może doprowadzić do tego, że dziecko zacznie uważać, że to prawda, a tym samym będzie  miło coraz niższe poczucie własnej wartości.

 • Nie wymagaj ani zbyt dużo ani zbyt mało
Stawiając dziecku zbyt duże lub zbyt małe wymagania  możesz doprowadzić do tego, że maluch nie będzie miał odpowiednio ukształtowanego poczucia własnej wartości. Zbyt wysokie stawienie dziecku poprzeczki może wywołać u niego poczucie niespełnienia i niezadowolenie. Z kolei zbyt niskie wymagania nie motywują dziecko do podejmowania jakichkolwiek działań. Dlatego postaraj się, by stawiać dziecku wymagania adekwatnie do jego wieku i etapu rozwojowego. Dostarczaj dziecku bodźców, które będą go motywować do samodzielnego działania.


 • Zaakceptuj uczucia dziecka
Aby dziecko czuło, że jest docenione koniecznie zaakceptuj jego uczucia. Pamiętaj, że w kształtowaniu poczucia własnej wartości dziecka niezwykle ważne jest akceptowanie nie tylko tych pozytywnych, ale również negatywnych uczuć. W ten sposób nauczysz maluszka w jaki sposób radzić sobie z różnego rodzaju emocjami.

 • Pozwól maluchowi podejmować decyzję
Podejmowanie samodzielnych decyzji przez dziecko wydaje się nierealne. Chcąc wykształcić u maluszka poczucie własnej wartości, pozwól mu nauczyć się podejmować decyzję. Pozwól dziecku podejmować decyzję w łatwych sprawach.Na przykład możesz zaptać malucha co chce zjeść. Pamiętaj jednk, by ograniczyć wybór dziecka do kilku możliwości zaproponowanych przez siebie.

 • Pozwól dziecku popełniać błędy
Podejmowanie przez dziecko decyzji jest nierozłącznie związane z popełnianiem błędów. Dziecko popełniając błędy uczy się i zdobywa nowe doświadczenia. Podejmowanie decyzji pozwala uczyć się dziecku na błędach. Kiedy maluch konstruktywnie poradzi sobie z problemem, wzmocni swoje poczucie wartości.

 • Krytykuj konsekwentnie
Krytyka powinna być konstruktywna. W związku z tym, zwracając dziecku uwagę postaraj się, by poprzez krytykę jego postępowania nie zniechęcić malca do działania, a wręcz przeciwnie zmotywować go do dalszej pracy. Pamiętaj jednak, by krytyce poddawać zachowanie dziecka i jego postępowanie, a nie samą osobę dziecka. Co więcej, korygowanie zachowań dziecka jest niezwykle ważne w procesie wychowanie, jednak zbyt częsta krytyka zamiast zmotywować dziecko do działania i podnieść jego poczucie wartości, spowoduje wycofanie malca.

 • Spraw, by sukces był rzeczą pewną
Postaraj się, by stworzyć dla dziecka warunki, które pozwolą odnosić mu niewielkie sukcesy. W tym celu zorganizuj tak otoczenie dziecka, by maluch miał możliwość samodzielnego ubierania się, jedzenia posiłków oraz samodzielniej toalety. Te niewielkie domowe osiągnięcia pozwolą wzmocnić poczucie własnej wartości dziecka  oraz umożliwią mu odniesienie sukcesu,  który z pewnością zmotywuje go do dalszych działań.

Komentarze do: Jak wpoić małemu dziecku poczucie własnej wartości

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz