Szukaj

Jak ubierać małe dziecko?

Podziel się
Komentarze1

Jak każdą młodą mamę - zapewne i Ciebie - nurtują pytania typu: Jak mam ubierać moje maleństwo? Co powinno się znaleźć w jego garderobie? Czy na spacerze musi mieć skarpetki i czapeczkę? Czy też śpioszki i kaftanik zupełnie wystarczą? Co zrobić, aby nie zlapał przeziębienia, z drugiej jednak strony nie dopuścić do przegrzania? Otóż - nie niepokój się! Przeczytaj poniższy artykuł, być może rozwieje Twoje obawy!Lepsze jednoczęściowe

Dla noworodka i niemowlęcia najlepsze są ubrania jednoczęściowe, gdyż nie tylko łatwo się je zakłada, ale przede wszystkim dają gwarancję, że dziecku będzie w nich na tyle ciepło, aby się nie zgrzać, a także wystarczająco chłodno, aby się nie przeziębić. Są zatem optymalnym rozwiązaniem dla wszystkich maluszków. Zarówno tych urodzonych w miesiącach jesienno - zimowych, jak i tych, które przyszły na świat wiosną czy latem.

Ubrankowe zestawy

Nie ma również potrzeby, by dzielić ubranka dla tak małych dzieci na dzienne i nocne, trzeba jedynie zmieniać podobne zestawy. Jeżeli jesteś z dzieckiem w domu, to ubierz je w śpioszki i kaftanik, najlepiej bawełniane lub frotte. Jeśli jednak, mimo wszystko, będziesz miała wrażenie, że maleństwu jest za chłodno, włóż mu dodatkowo koszulkę lub przykryj je cienkim kocykiem.


Wskazówek, które pozwolą Ci na niepowielanie błędów naszych mam, czy babć:


Czy malcowi jest zimno?

Aby sprawdzić czy maleństwo nie jest przegrzane, dotknij jego skóry na karku i plecach. Wilgotna i bardzo ciepła oznacza, że dziecku jest za gorąco. Z powodu przegrzania może płakać i być niespokojne, a także mieć trudności z zaśnięciem. Jeśli natomiast skóra na karku i plecach jest zimna, oznacza to, że dziecko marznie. Innym objawem tego, że malcowi jest za zimno, są jego chłodne stopy i dłonie. Czasem także towarzyszy temu pojawiająca się czkawka. Dlatego też utrzymywanie w pokoju dziecka stałej temperatury, która powinna wynosić od 20 do 22 stopni, jest bardzo ważnym czynnikiem, który przyczynia się do tego by dziecku nie było ani za ciepło, ani za zimno.


Jak ubierać wiosną i jesienią?


Jak wiadomo, wiosną i jesienią pogoda często bywa nieprzewidywalna i zmienna. Zatem najlepiej ubieraj dziecko na „cebulkę”, wówczas z  łatwością zdejmiesz lub założysz maluchowi jedną warstwę w zależności od tego czy zrobi mu się za zimno, czy za ciepło. Kiedy pada deszcz załóż na  wózek foliową osłonkę. Pamiętaj jednak, że spełnia ona nie tylko funkcję przeciwdeszczową, ale działa także jak dodatkowa, bardzo ciepła warstwa ubrania.

Jak ubierać latem i zimą?

Latem ubierz malca w cienkie i przewiewne ubranka. Pamiętaj jednak by nawet w najgorętsze dni włożyć dziecku przewiewny kapelusik lub czapkę z daszkiem, gdyż służy ona do ochrony delikatnej skóry głowy przed słońcem. Natomiast gdy temperatura powietrza przekracza 25 stopni Twojemu smykowi wystarczą jedynie cieniutkie body i flanelowa pieluszka, którą okryjesz go, gdy zrobi się chłodniej lub zerwie się wiatr.

W zimie z kolei ubierz dziecko w ciepły, zimowy kombinezon, a pod spód body, kaftanik i śpioszki - na to delikatny sweterek lub dresik. Do tego przydadzą się oczywiście rękawiczki i czapka. Tak ubranego smyka włóż jeszcze w ocieplany śpiworek. Przyda się też kocyk, który powinnaś ułożyć na spodzie wózka, by malca nie podwiewało. Pamiętaj, że w czasie spaceru, Ty ruszasz się pchając wózek do przodu, tak więc jest Ci cieplej, dziecko zaś leży bez ruchu i szybciej marznie.

Ważne jest to, że z każdym dniem obcowania ze swoim maleństwem, będziecie się nawzajem lepiej poznawać, a Ty będziesz wiedziała, kiedy twojemu dziecku jest dobrze. Natomiast pytania o to w jaki sposób ubrać swoje maleństwo będą pojawiać się coraz rzadziej, gdyż będziesz ubierać malca intuicyjnie - w najlepszy dla niego sposób.

Autor:
Danuta Knap

Komentarze do: Jak ubierać małe dziecko? (1)

dermasilk
dermasilk 21-05-2010 13:13

dermasilk

1

A znacie dermasilk? Jest juz w Polsce.... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze