Szukaj

Jak skutecznie nauczyć się macierzyństwa?

Podziel się
Komentarze0

Większość młodych i niedoświadczonych matek martwi się, że nie poradzi sobie z wychowaniem i opieką nad swoją pociechą. Najczęściej tuż po porodzie kobiety są zmęczone, a opieka nad dzieckiem związana jest z powtarzaniem w kółko tych samych czynności. Nic więc dziwnego, że kobiety nie czują się dobrze w roli świeżo upieczonej mamy. Oto kilka rad jak sobie z tym radzić.Kiedy już przyzwyczaisz się do codziennej opieki poczujesz satysfakcję z wychowywania dziecka powinnaś poczuć się znacznie lepiej. Nim to jednak nastąpi pamiętaj o tym, że:

  • Jesteś niepowtarzalna
Jeśli więc sposoby wychowawcze stosowane przez inne mamy czy polecane w gazetach nie są skuteczne w przypadku twojego dziecka nie oznacza to, że jesteś złą mamą. Pamiętaj, że każdy jest inny i ma różne upodobania. W związku z tym unikaj porównań.

  • Nie jesteś jedyna
Nie jesteś jedyna matką, która dopiero rozpoczyna swoją współprace z noworodkiem. Miej na uwadze to, że matką nie rodzi się tylko staje. Doświadczenie zdobywa się na zasadzie prób i błędów.

  • Potrzebujesz być traktowana jak niemowlę
Stając się matką w pewnym sensie jesteś jak niemowlę i masz prawo zastosować wobec siebie taryfę ulgową. W związku z tym postaraj się, aby w okresie bezpośrednio po porodzie  dobrze się odżywiać i wypoczywać dzięki temu szybciej wrócisz do formy i będziesz się cieszyła z uroków macierzyństwa. Warto również zadbać o dodatkowy relaks dzięki temu będziesz bardziej optymistycznie nastawiona do bobaska i macierzyństwa.


  • Obydwoje jesteście tylko ludźmi
Pamiętaj, że ty i bobasek jesteście tylko ludźmi i nikt nie wymaga od was perfekcji. Dajcie sobie troczę czasu nim nauczycie się siebie nawzajem.

  • Możesz zaufać instynktom
Pamiętaj, że w przypadku matek bardzo ważnym czynnikiem jest instynkt. Bardzo często zdarza się, że nawet początkująca matka jest w stanie lepiej wyczuć i rozpoznać  potrzeby u maluszka niż inni bardziej doświadczeni krewni.

  • Nie musisz zmagać się samotnie
Pamiętaj, że prośba o pomoc nie jest niczym wstydliwym i pytanie innych o poradę nie jest jednoznaczne z brakiem instynktu macierzyńskiego. Wsparcie ze strony męża czy doświadczonych krewnych i przyjaciół  może okazać się bardzo korzystne dla ciebie i bobaska.

  • Nie bój się popełniać błędów
Kobieta ucz się macierzyństwa popełniając błędy. W związku z tym nie bój się podejmować złych decyzji.  Nie poddawaj się jeśli coś się nie uda, spróbuj ponownie stosując inną metodę.  Przygotuj się, że wychowując dzieci będziesz popełniać błędy przynajmniej do czasu kiedy pójdą na studia.

  • Miłość nie zawsze jest łatwa
Początki z noworodkiem nie są łatwe. Z maluszkiem w początkowym okresie życia ciężko jest nawiązać bliższy emocjonalny kontakt jednak wraz z rozwojem bobasek wchodzi w coraz bliższy kontakt ze swoimi bliskimi.

  • Dziecko ci wybacza
Pamiętaj, że wszelkie błędy jakie popełniasz przy opiece nad noworodkiem bobasek bardzo szybko zapomina i ci wybacza. Pamiętaj jednak by wszelkie błędy wynagradzać maluszkowi miłośią i poczuciem bezpieczeństwa.

  • Wszystko zostanie wynagrodzone
Pamiętaj, że wychowując maluszka twój wysiłek zostanie wynagrodzony. Każdy postęp maluszka, jego pierwszy ząbek, uśmiech, pierwszy krok będą dla ciebie najbardziej satysfakcjonującą nagrodą z a trud i wysiłek włożony w opiek nad bobaskiem. Kiedy usłyszysz od swojej pociechy ,,Kocham Cię mamusiu” przekonasz się, że egzamin z macierzyństwa zdałaś pozytywnie.

Komentarze do: Jak skutecznie nauczyć się macierzyństwa?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz