Szukaj

Jak rozmawiać z dwulatkiem - wskazówki

Podziel się
Komentarze0

W wieku dwóch lat większość dzieci potrafi już rozmawiać ze swoimi rodzicami. Jedne mają większy zasób słownictwa inne uboższy, wynika to z różnic indywidualnych każdego dziecka.  Umiejętność mówienia zwykle najbardziej rozkwita w wieku 3 lat i to właśnie wtedy zrównuje się poziom słownictwa wszystkich dzieci.
Jak pomóc dziecku stymulować rozwój mowy?

Większość rodziców w sposób naturalny i zupełnie nieświadomy zwracają swoje pociechy do rozmowy, a tym samy kształtuje jego język. Oto kilka rad jak zachęcać bobasa do czynienia postępów werbalnych.

  • Podsuwaj dziecku słowa
Jest to bardzo dobry sposób na rozwijanie mowy dziecka. Jeśli twój maluszek wypowiada krótkie zdanie powtórz je nieco rozwijając. Dzięki temu twoje dziecko zapozna więcej słów i w niedługim czasie zacznie ich używać.

  • Bądź konkretna i precyzyjna
Mówiąc do dziecka staraj się wyrażać jasno i precyzyjnie. Mów do dziecka  słowami opisując rzecz, na która chcesz by zwróciło uwagę. Unikaj używania półsłówek lub skrótów słownych.

  • Opisuj świat
Mówiąc do dziecka, opisując sytuację czy przedmioty staraj się używać jak największej liczby przymiotników. Pozwoli to na poszerzenie słownictwa dziecka i ułatwi mu wysławianie się.

  • Używaj trochę bardziej złożonych zadań
Im dziecko jest starsze warto mówić do niego coraz bardziej złożonymi zdaniami. Dzięki temu zmusisz dziecko do nauki rozumienia coraz bardziej ambitniejszych wypowiedzi. Możesz zacząć używać kilka wyrazowych struktur jak również czasowników w czasie przeszłym. Pamiętaj jednak by w razie konieczności być gotowym na ponownie odtworzenie wypowiedzi dziecku. Czasem zdarza się, że malec  potrzebuje więcej czasu na dokładne zrozumienie komunikatu.


  • Nie przestawaj konwersować
Początkowo kiedy malec nie jest w stanie samodzielnie się wyrażać warto do niego cały czas mówić. Bowiem dzieci znacznie wcześniej przed nabyciem umiejętności mowy znacznie wcześniej  zaczynają rozumieć co się do nich mówi. Z czasem malec będzie w stanie uzupełnić twoją wypowiedź do momentu, aż nauczy się samodzielnie wypowiadać. Do rozmowy z dzieckiem warto wykorzystać każdy moment na przykład plac zabaw czy podróż autobusem.


  • Ciągle zadawaj dziecku pytania
Zadając pytania dziecku zachęcasz go do mówienia. Dzięki temu maluszek staje się bardziej aktywnym rozmówcą w ten sposób stymulując swoje umiejętności werbalne. Zadawaj dziecku pytania, które wymagają od niego dłuższej wypowiedzi, natomiast unikaj pytań, które pozwalają udzielić odpowiedzi tak lub nie.

  • Czytaj, czytaj, czytaj
Czytając dziecku bajkę nie tylko sprawiasz mu przyjemność zaznajamiając go z ciekawymi historiami książkowych bohaterów, ale również poszerzasz jego zasób słownictwa.

  • Baw się z dzieckiem w gry słowne
W gry słowne z dzieckiem można zabawić się w każdej sytuacji. Podczas czytania książki wystarczy poprosić malca o opisanie obrazka lub zadawaj mu pytania odnośnie przedmiotów, które znajdują się na obrazku. Nigdy nie krytykuj dziecka za udzielenie błędnej odpowiedzi, raczej je popraw i pochwal za udzielenie poprawnej odpowiedzi.

  • Wprowadzaj litery alfabetu
Już od najmłodszych lat zaznajamiaj swoją pociechę z alfabetem. Pozwoli to oswoić się dziecku z literkami przed rozpoczęciem nauki czytania i pisania. W tym celu naucz dziecko piosenki o literkach, proś by powtarzało po tobie poprawne brzmienie liter, pokazuj mu książeczki z przedmiotami ilustrującymi daną literę. Pamiętaj jednak by nie przesadzić z obciążaniem malca nauką liter. W tym wieku ma być to przyjemność a nie przymus.

  • Nie udzielaj dziecku lekcji gramatyki
Unikaj nadmiernego poprawiania błędów dziecka. To tylko go zniechęci do dalszego rozwijania mowy. Sama staraj się mówić poprawnie gramatycznie, dzięki temu twój bobas znacznie szybko nauczy się właściwie wyrażać. Błędy w wymowie w tym wieku są zupełnie naturalne.

Komentarze do: Jak rozmawiać z dwulatkiem - wskazówki

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz