Szukaj

Jak radzić sobie z lękami u małego dziecka?

Podziel się
Komentarze0

Wiele małych dzieci w pewnym okresie życia ma do czynienie z różnego rodzaju lękami. Brak odpowiedniej reakcji na lęki może doprowadzić do opóźnienia lub nawet zahamowania rozwoju malca. Dlatego tak ważne jest, by pomóc małemu dziecku przezwyciężyć swoje lęki.

Jak radzić sobie z lękami u małego dziecka?
Oto kilka cennych wskazówek, które podpowiedzą rodzicom w jaki sposób wspierać ich małe pociechy w walce z ich lekami i obawami.

  • Przyznaj, że lęki są prawdziwe
Chcąc pomóc małemu dziecku przezwyciężyć jego leki i obawy musisz uznać je za prawdziwe i realne. Czasami, niektóre obawy dziecka mogą wydawać się niedorzeczne lub bardzo śmieszne, jednak miej na uwadze fakt, że są one realne i twój maluch się tego obawia. Niektórzy rodzice i opiekunowie próbują nie zauważać lub ignorować lęki dziecka, taka postawa niestety nie sprawdza się w przypadku lęków. Tego rodzaju postępowanie może jedynie doprowadzić do umocnienie się obaw maluszka lub przyczynić się do powstania nowych.

  • Nie zmuszaj malucha do zmierzania się z jego lękami
W przypadku obaw u malucha nieskuteczne jest również nakłanianie dziecka do zmierzenia się ze swoimi obawami. Nie jest to zbyt skuteczne rozwiązanie. Chyba każdy zdaje sobie sprawę z tego, że zmuszanie dziecka bojącego się psów do pogłaskania owczarka nie przyniesie pożądanych efektów, wręcz przeciwnie może doprowadzić do pogłębienia lęków. Co więcej, unikaj również strofowania dziecka i zachęcania go do pokazania swojej odwagi. Na pewno lepsze rezultaty osiągniesz zapewniając maluchowi wsparcie i zrozumienie. Dzięki temu będziesz miała możliwość stopniowego zapoznania malucha z jego lękami.

  • Miej na uwadze fakt, że walcząc z lękami maluch jest na gorszej pozycji
Każdy z nas ma jakieś lęki i obawy. Jednak dorosłym jest znacznie łatwiej się z nimi zmierzyć. Osobom dorosłym jest znacznie łatwiej uniknąć sytuacji lękowych. Jeśli wiedzą, że się czegoś obawiają po prostu unikają tego. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku małych dzieci, gdyż nie są one w stanie dobrze panować nad swoim strachem.


  • Zapewnij dziecko, że każdy ma swoje lęki
Maluchowi z pewnością będzie raźniej jeśli będzie świadomy, że każdy ma jakieś lęki. Wytłumacz dziecku, że nawet dorośli obawiają się różnych rzeczy. Dobrym sposobem jest opowiedzenie maluchowi o swoich lękach z dzieciństwa, w jaki sposób z nimi walczyłaś. Pamiętaj jedna, by mówić o lękach podobnych do obaw dziecka, tak by nie podsuwać mu nowych powodów do strachu.

  • Unikaj okazywania swoich leków
Dziecko nie powinno czuć, że jego rodzic również czegoś się obawia. W związku z tym postaraj się, by nie okazywać swoich obaw w obecności szkraba. Jeśli niestety musisz zmierzyć się z lękiem w obecności dziecka postaraj wykazać się spokojem i opanowaniem, Dzięki temu pokażesz dziecku, że panujesz nad strachem, a nie strach nad tobą. Może w ten sposób zmotywujesz malucha, do zmierzenia się z własnymi obawami.


  • Nie wyśmiewaj się z obaw dziecka
Wyśmiewanie się z obaw i lęków dziecka również nie jest skutecznym sposobem. W sytuacji stresowej dodatkowy lęk i kpiny mogą jedynie przyczynić się do pogłębienia lęków dziecka. Co więcej, maluch może się zamknąć w sobie, a w rezultacie przestanie prawidłowo się rozwijać.

  • Wzmacniaj poczucie własnego,,Ja” u swojego dziecka
Dziecko pewne siebie z pewnością szybciej i łatwiej poradzi sobie ze swoimi lękami i obawami niż maluch, który nie wierzy we własne możliwości. W związku z tym postaraj się, by w codziennych relacjach z dzieckiem wzmacniać  poczucie jego własnej wartości. W tym celu chwal często malucha, nawet za najdrobniejsze osiągnięcia. Spraw, by maluch czuł się kochany bez względu na wszystko.

  • Okaż dziecku wsparcie
W przypadku, gdy twój szkrab boryka się z różnymi lękami i obawami niezwykle ważne jest, by dziecko czuło, że ma oparcie w swoich rodzicach i bliskich. Pamiętaj, że lękliwe dzieci w niektórych sytuacjach potrzebują pomocy i poczucia bezpieczeństwa. Ważne jest jednak, by nie przesadzić z nadmierną opiekuńczością. Wykaż się umiarem i wyczuciem, by nadmiernie nie ograniczać samodzielności szkraba.

  • Zadbaj, by nie prowokować lęków swojego dziecka
Czasami nawet nie zdajemy sobie sprawy co u naszego dziecka powoduje lęk. Jeśli jednak jesteśmy  świadomi, czego maluch się boi, zadbajmy o to by maluch nie miał styczności z tym na co dzień. W tym celu usuń z domu książki, kreskówki, zabawki, które budzą w dziecku lęk.


W przypadku małych dzieci większość lęków zanika wraz z jego rozwojem. Małe dzieci z reguły boją się obcych, ciemności, psa czy po prostu kąpieli. Czasami jednak może zdarzyć się, że u dzieci, które nie poradziły sobie z prostymi lękami we wczesnym dzieciństwie dochodzi do powstania bardziej złożonych obaw. U większości dzieci w okresie 6 roku życia lęki całkowicie zanikają.

Komentarze do: Jak radzić sobie z lękami u małego dziecka?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz