Szukaj

Jak pocieszać małe dziecko

Podziel się
Komentarze0

Małe dzieci często ulegają różnego rodzaju kontuzją, w związku z tym oczekują pocieszenia ze strony swoich rodziców. Dodawanie dzieciom otuchy jest jednym z podstawowych obowiązków rodzicielskich. Pocieszanie dzieci i wspieranie ich jest tak samo ważne jak żywienie maluchów. Oto kilka cennych wskazówek, które pozwolą ci pocieszać maluszka w prawidłowy sposób.


  • Niezmieska moc rodziców
Dla małego dziecka rodzice są autorytetem i wzorem do naśladowania. Co więcej, maluchy przypisują im nieziemską moc. Dotyk mamy dla dziecka jest uspokajający i kojący. W związku z tym, chcąc pocieszyć maluszka czy uspokoić po prostu weź go w ramiona i zapewnij, że wszystko będzie dobrze. Takie postępowanie z pewnością ukoi ból fizyczny czy psychiczny dziecka.


  • Zachowaj spokój i opanowanie
Na jakikolwiek upadek czy potknięcie dziecka reaguj spokojnie, nie panikuj. Jeśli dziecko zauważy, że się przestraszyłaś ono również się przestraszy i zacznie płakać. Dlatego w takich sytuacjach postaraj się zachować spokój. Mimo tego, że dotkliwie odczuwasz ból dziecka nie okazuj mu tego. Pamiętaj, że dzieci których rodzice nie reagują nadmiernie w każdej problemowej sytuacji, z reguły w przyszłości są w stanie szybko się pozbierać i otrząsnąć z ewentualnego niepowodzenia.


  • Nie udawaj, że nie widzisz krzywdy dziecka
Pamiętaj jednak, by zupełnie nie ignorować bólu u dziecka. Owszem, nie powinnaś za bardzo się roztkliwiać nad jego niewielkim niepowodzeniem lub upadkiem. jednak dziecko powinno mieć świadomość, że rodzice interesują się  jego odczuciami. W związku z tym nie mów za każdym razem dziecku, że nic się nie stało, czasami warto skupić się na jego problemie i zrobić przysłowiowe ,,z igły widły"  • Bezwarunkowo pocieszaj
Czasami bywa, że maluszek na własne życzenie zrobił sobie krzywdę. W takiej sytuacji mimo wszystko należy pocieszyć małe dziecko, pomimo tego, że maluch zrobił sobie krzywdę robiąc rzeczy, które wcześniej mu zakazałaś.


  • Wysłuchaj i pozwól się wypłakać
Każde dziecko miewa problemy natury emocjonalnej. Dlatego jeśli zaobserwujesz, że twój maluch skrywa, dusi w sobie emocje, zachęć go do wspólnej rozmowy. Początkowo może to być trudne, jednak nie poddawaj się i nawet kilkakrotnie podejmuj temat. Co więcej,  małe dzieci niejednokrotnie mają jeszcze problemy z prawidłowym wysławianiem się, więc niekoniecznie całkowicie zrozumiesz treści ich wypowiedzi. Jednak dla malucha z pewnością będzie to bardzo wartościowe, że mógł zwierzyć się mamie ze swoich żalów.


  • Wysłuchaj, ale powstrzymaj się od kazań
Większość rodziców pocieszając dziecko po jakimś zranieniu nie omieszka również wygłosić swojego kazania. Kiedy chcesz pocieszyć maluszka skup się raczej na psychicznym wspieraniu go. Unikaj pouczeń, krytyki i słów w stylu a nie mówiłam.


  • Nie przypisuj nikomu winy
Chcąc pocieszyć maluszka unikaj oskarżania dziecka. Oskarżenie z pewnością nie pocieszy dziecka, a tym bardziej niczego nie nauczy. Zamiast oskarżać dziecko warto zmusić go do refleksji nad swoim zachowaniem. Wówczas maluch zrozumie co zrobił źle i z pewnością wyciągnie wnioski na przyszłość.


  • Nie przesadzaj
Nie należy również przesadzać z pocieszaniem dziecka. W sytuacji gdy maluch rozwali swoją ulubiona zabawkę nie musisz natychmiast biec do sklepu po kolejną. Powinnaś pozwolić swojemu dziecku uczyć się na błędach, dzięki temu maluch w przyszłości nie będzie ich powtarzał.

Komentarze do: Jak pocieszać małe dziecko

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz