Szukaj

Jak pielęgnować kikut noworodka?

Podziel się
Komentarze0

Zanim maleństwo przyjdzie na świat, jest połączone z mamą niezwykłą „nicią”, jaką jest pępowina. Ów splot dwóch żył i jednej tętnicy - bo tym właśnie jest pępowina - jest niezastąpionym nośnikiem tlenu i substancji odżywczych, niezbędnych do prawidłowego rozwoju. Tuż po narodzinach pępowina nie jest już potrzebna, zatem odcina się ją kilka centymetrów od skóry dziecka, a na brzuszku maleństwa powstaje kikut, na który lekarz zakłada specjalną plastikową zapinkę.



Wtedy właśnie pojawia się mnóstwo pytań, które potrafią spędzić młodym rodzicom sen z powiek.

PAMIĘTAJ:
  • Prawie każdy noworodek, który opuszcza szpital, ma jeszcze kikut pępowiny,
  • To, kiedy odpadnie, zależy od jego grubości, ta zaś jest cechą indywidualną każdego maluszka,
Tuż po porodzie kikut jest koloru szaroniebieskiego, a z każdym dniem życia Twojego dzieciątka - stopniowo ciemnieje - by w końcu móc zrobić się czarnym. Kikut jest wówczas wyschnięty i twardy. Ma to miejsce zazwyczaj po 10 – 14 dniach od porodu. Zdarzają się też prawdziwi rekordziści wśród noworodków, oni to żegnają się z kikutem już w trzeciej dobie swojego życia, inni natomiast - w trzecim tygodniu.

Co robić by przyspieszyć odpadnięcie kikuta?

1. Przemywaj pępek noworodka spirytusem:


Najlepszy jest spirytus spożywczy rozcieńczony w stosunku 2:1. Przygotujesz go w bardzo prosty sposób. Wystarczy, że wymieszasz dwa kieliszki zwykłego spirytusu z jednym kieliszkiem przegotowanej, wystudzonej wody. Taki roztwór przechowuj w szczelnie zamkniętej butelce. W pielęgnacji kikuta pępowiny możesz użyć także gotowych gazików, które zostały nasączone alkoholem izopropylowym. Istnieje jednak opinia wśród sporej ilości położnych, że gaziki te są zbyt słabo nasączone, by móc dobrze zdezynfekować pępuszek. Pamiętaj, aby nie przemywać kikuta fioletem gencjanowym, gdyż jest za słaby, a ponadto barwi skórę i utrudnia obserwację podrażnień. Zanim kikut odpadnie - jest bardzo wrażliwą częścią ciała i choć nie boli, to mogą się na nim mnożyć bakterie, które bywają przyczyną infekcji. Dlatego też osuszaj kikut podczas każdej zmiany pieluszki, a także po wieczornej kąpieli -  bo im częściej będziesz go osuszała, tym szybciej odpadnie. Bardzo ważne jest utrzymywanie kikuta noworodka w sterylnej czystości. By sprostać temu zadaniu przykładaj dziecku wyłącznie jałowe gaziki oraz prasuj koszulki, które stykają się z pępuszkiem.


2. Nie mocz kikuta maleństwa w kąpieli:

Pamiętaj, że kikut pępowiny powinien być suchy. Jednak jeśli kikut lekko się zmoczy podczas kąpieli - nic się nie stanie – osusz go i odkaż dokładnie obszar wokół kikuta. Nie pocieraj skóry, bo ją podrażnisz. Po zabiegu osusz pępek, zawijając pieluchę i ubranko - to przyspiesza gojenie.

3. Nie kładź maleństwa na brzuszku:

Dopóki kikut nie odpadnie ogranicz lub całkowicie wyeliminuj kładzenie dziecka na brzuszku, gdyż brak dopływu świeżego powietrza opóźnia gojenie się ranki. Dlatego też jak najczęściej odkrywaj brzuszek malca, by przyspieszyć odpadnięcie kikuta.

4. Nie odrywaj kikuta z pępka noworodka:

Jeśli wydaje Ci się, że kikut „wisi już na włosku” - nie odrywaj go od nasady pępka, gdyż może to spowodować jego infekcję. Bardziej bezpieczne jest naturalne odpadnięcie kikuta. Zazwyczaj dochodzi do tego podczas pielęgnacji. Gdy kikut odpadnie, przez kolejny tydzień pielęgnuj go tak, jak do tej pory. W jego miejscu powstanie mała ranka, która po kilku dniach całkowicie się zagoi.

Kiedy zastosujesz się do powyższych wskazówek - pielęgnacja kikuta pępowiny na pewno nie sprawi Ci trudności, a pępowinowa więź, która łączyła Cię z dzieckiem, gdy było jeszcze w Twoim łonie - z pewnością będzie trwała nawet wtedy, gdy pępowina zostanie przecięta, wymuszając na dziecku przystosowanie się do samodzielnych warunków bytowania.

Komentarze do: Jak pielęgnować kikut noworodka?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz