Szukaj

Jak odstawić dziecko od butelki?

Podziel się
Komentarze0

Specjaliści zalecają, że dziecko powinno odstawić się od butelki między pierwszym rokiem a 18 miesiącem życia.  Jest to jednak bardzo trudne, kiedy nasz maluszek nie wyobraża sobie życia bez swojej butelki. Jak skutecznie oduczyć go picia z butelki i nauczyć korzystać z kubeczka? Oto kilka cennych rad.
Dlaczego warto oduczyć dziecko picia z butelki do 18 miesiąca życia?

 • im dziecko jest starsze tym ciężej jest się mu oduczyć nawyków z wczesnego dzieciństwa
 • picie pokarmów z butelki sprzyja powstawaniu próchnicy na zębach
 • dzieci pijące z butelki wypijają więcej niż powinny,a tym samym za mało zjadają stałych pokarmów

Jak oduczyć dziecko picia z butelki- wskazówki

 • Wybierz odpowiednią chwilę
Aby odstawić  malca od butelki warto wybrać moment, w którym dziecko  nie jest chore ani zmęczone. Rozdrażniony i niezadowolony bobas nie będzie chciał współpracować ani eksperymentować z nowymi  formami spożywania napojów.

 • Nie śpiesz się z wprowadzaniem zmian
W przypadku małych dzieci najbardziej skuteczną metodą wydaje się być stopniowe odzwyczajanie malca od butelki. Można to zrobić na kilka sposobów:
 1. Jedno karmienie dziennie z butelką zamień na picie z kubeczka. Najlepsze efekty osiągniesz jeśli będzie to posiłek w ciągu dnia kiedy to dziecko jest wypoczęte i pełne siły i energii do dalszej zabawy
 2. Nalewaj do butelki mniej mleka, aby po zakończonym posiłku zaproponować bobaskowi wypicie mleka z kubeczka. Z czasem należy zwiększać ilość mleka pitego w kubku.
 3. Do butelki nalewaj tylko wodę , a do kubeczka mleko i wszelkiego rodzaju soki. Możliwe, że maluch dojdzie do wniosku, że w kubeczku są napoje, które są smaczniejsze.

 • Butelka poza zasięgiem wzroku
Jeśli próbujesz oduczyć malca picia z butelki unikaj jej eksponowania w porze posiłków i nie tylko. W momencie kiedy stwierdzisz, że malec jej już nie potrzebuje wyrzuć butelkę do kosza na śmieci. Równolegle w tym samym czasie kubeczek powinien znajdować się jak najczęściej w zasięgu rączki i oczu maluszka.


 • Zadbaj aby kubeczek dziecka był atrakcyjny
Warto zainwestować w kubeczek w intensywnych kolorach z kreskówkami, które uwielbia twój malec. Dzięki temu malec będzie bardziej zainteresowany kubeczkiem i chętniej będzie chciał z niego pić.

 • Przygotuj się na mniej mleka
W czasie kiedy malec będzie się przyzwyczajał do picia z kubeczka ilość spożywanego przez niego mleka znacznie się zmniejszy. Jednak kiedy malec przyzwyczai się już, że nie ma butelki wszystko powinno wrócić do normy.

 • Ucz dziecko na przykładzie
Dorośli i rodzice są w tym olbrzymim autorytetem dla dziecka , dlatego warto to wykorzystać ucząc dziecko picia z kubeczka. Dlatego kiedy dajesz bobasowi mleko w kubeczku pokaż mu, że ty również korzystasz z kubka.

 • Chwal malca za postępy
Kiedy nasz maluszek samodzielnie pije z kubeczka należy go za to pochwalić i za każdym razem pokazywać dziecku, że cieszymy się z jego osiągnięć i je doceniamy.

 • Bądź cierpliwa
Chcąc dokonać tak radykalnych zmian w życiu swojego dziecka powinnaś być świadoma, że może potrwać to dłuższy czas. W związku z tym warto uzbroić się w cierpliwość, kiedy pojawią się przeszkody.

 • Dawaj dziecku jak najwięcej miłości
Dla większości dzieci butelka nie jest tylko źródłem pożywienia. Jest swego rodzaju symbolem bezpieczeństwa i miłości. Dlatego kiedy twój malec z niej rezygnuje powinnaś poświęcać mu więcej uwagi i zainteresowania.

Komentarze do: Jak odstawić dziecko od butelki?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz