Szukaj

Jak nawiązać z dzieckiem dobry kontakt już od najmłodszych lat?

Podziel się
Komentarze0

Prawidłowa komunikacja między rodzicami a dziećmi odgrywa niezwykle istotną rolę w procesie wychowania. Niestety badania pokazują, że pomimo nagłaśniania tego problem, średni czas poświęcany na rozmowę rodzica z dzieckiem wynosi zaledwie kilka minut dziennie. Sprawdź w jaki sposób wprowadzić do waszej rodziny nawyk wspólnej rozmowy rodziców i dzieci.

Jak nawiązać z dzieckiem dobry kontakt już od najmłodszych lat?


 • Nawiąż kontakt z dzieckiem jak najwcześniej
Już od najmłodszych lat warto uczyć malucha umiejętności komunikowania się. Dzięki temu, że już we wczesnym dzieciństwie nauczysz dziecko prowadzenia dialogu i kulturalnej wymiany zdań możesz mieć pewność, że w przyszłości będziesz mogła rozmawiać z dzieckiem na wszystkie tematy.

 • Wybierz specjalny czas na rozmowę
Każda okoliczność jest dobra do rozmowy z dzieckiem. Możesz rozmawiać z maluchem w czasie zabawy, idąc na spacer czy jadąc samochodem. Jednak jeśli masz zamiar przedyskutować z dzieckiem jakąś poważną kwestię, wybierz moment kiedy masz pewność, że nikt i nic nie przerwą waszej rozmowy. Najlepszym rozwiązaniem jest szczera rozmowa podczas wspólnego spożywania posiłków. Warto również w domu wprowadzić codzienny rytuał wspólnej rozmowy z dzieckiem na temat sytuacji minionego dnia.

 • Słuchaj gdy twoje dziecko chce mówić
Najgorszą rzeczą jaką rodzice mogą zrobić, jest zignorowanie tego co maluch ma do powiedzenia. Często zdarza się, że rodzice nie słuchają swojego malucha, bądź mówią że w tym momencie nie mają czasu i przekładają rozmowę na później. W ten sposób budujemy barierę między rodzicami a dziećmi. W efekcie dzieci coraz rzadziej rozmawiają z rodzicami i zamykają się w sobie. Aby tego uniknąć, w wolnym czasie sama wykaż inicjatywę i zapytaj malucha co ważnego chciał ci powiedzieć. Dzięki temu dziecko będzie się czuło ważne i kochane.

 • Nawiąż kontakt podczas rozmowy
Niezwykle istotne jest nawiązanie z dzieckiem kontaktu w czasie rozmowy. Kiedy maluch opowiada ci o swoich przeżyciach nawiązuj z nim kontakt wzrokowy, przytakuj mu. Dzięki temu dziecko odczuje, że je rozumiesz. W czasie rozmowy z dzieckiem istotny jest również kontakt fizyczny, w związku z tym rozmawiając z malcem warto od czasu do czasu go objąć, pogłaskać czy chwycić za rękę.


 • Nastaw się na słuchanie i nie rozpraszaj rozmowy
Jeśli rozmawiasz, że swoją pociechą zrób wszystko by cała twoja uwaga była skupiona na tym co do ciebie mówi maluch. Jeśli dziecko wyczuje, że tak naprawdę go nie słuchasz może to mieć znaczący wpływ na pogorszenie się kontaktów między tobą a malcem. Co gorsza u dzieci, które czują się ignorowane często obserwuje się znaczny spadek poczucia własnej wartości. Dzieci są takimi istotami, które potrzebują potwierdzenia że ich sprawy są również ważne dla ich rodziców i bliskich.


 • Bądź cierpliwa
W czasie rozmowy z dzieckiem należy wykazać się wielką cierpliwością. Często zdarza się, że maluch potrzebuje trochę czasu, by móc wrazić swoje myśli. Daj dziecku czas na zebranie myśli, nie pomagaj mu i nie przerywaj, chyba że szkrab sam poprosi cię o pomoc.

 • Bądź entuzjastycznym słuchaczem
Nawet jeśli nie jesteś zafascynowana historią opowiadaną przez twoją pociechę postaraj się, by to co mówi maluch odbierać entuzjastycznie. Pamiętaj jednak, by nie ograniczać się tylko do krótkich stwierdzeń lub bezmyślnego przytakiwania dziecku. Warto okazać maluchowi szersze zainteresowanie, zadając mu dodatkowe pytania.

 • Daj dziecku swobodę
Dziecko, jak każdy z nas potrzebuje swobody, by samodzielnie o sobie decydować. W związku z tym, jeśli maluch nie ma ochoty na opowiadanie o swoich przeżyciach, nie zmuszaj go na siłę. Pamiętaj jednak, by dać maluchowi do zrozumienia, że kiedy tylko będzie miał ochotę na rozmowę to jesteś do jego dyspozycji. Jeśli na siłę będziesz chciała wyciągnąć od malucha jakieś informacje, może to poskutkować tym, że maluch nie będzie miał ochoty na rozmowę. 

 • Słuchaj, ale nie osądzaj
Jeśli chcesz, by mieć dobry kontakt ze swoją pociechą postaraj się zbudować między wami taką relację, w której maluch będzie miał pewność, że w każdej sytuacji może się do ciebie zwrócić, a ty go nie potępisz. W związku z tym postaraj się, by od samego początku dawać dziecku możliwość wypowiedzenia się na określony temat i zamiast prawić mu morały po prostu powiedź, że ty inaczej byś postąpiła.

 • Pomóż dziecku wyrażać to co czuje
Większość małych dzieci nie jest w stanie dokładnie nazywać to co czują. Twoja rola powinna polegać na umożliwieniu dziecku wyrażenia swoich uczuć. W tym celu mówiąc o swoich uczucia często używaj określeń, które opisują pozytywne i negatywne uczucia.

 • Zwracaj uwagę na język ciała
W czasie prowadzenie dialogu niezwykle ważna rolę odgrywa język naszego ciała, czyli mimika i gesty. Odgrywa on istotną rolę, gdyż maluchy które nie do końca potrafią zwerbalizować swoje uczucia, często pomagają sobie gestem lub mimika. Dzięki obserwowaniu mimiki i gestów dziecka, łatwiej będzie ci odczytać jego emocje.

Komentarze do: Jak nawiązać z dzieckiem dobry kontakt już od najmłodszych lat?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz