Szukaj

Jak nauczyć niemowlaka kąpieli w wannie - wskazówki

Podziel się
Komentarze0

Małe dzieci przeważnie kąpią się w małej plastikowej wanience, jednak wraz z ich rozwojem przychodzi czas na kąpiel w dużej rodzinnej wannie. Jest to nowe doświadczenie zarówno dla rodziców jak i maluszka. Oto kilka wskazówek jak nauczyć dziecko bezpiecznego kąpania w wannie.Jeśli w odpowiedni sposób oswoisz maluszka z kąpielą w wannie, mycie się będzie kojarzyło się bobasowi z czasem relaksu i zabawy a nie przykrej konieczności i strachu.


Oto wskazówki dotyczące kąpieli w wannie małego dziecka:


  • Oswój malca z wodą
Przed rozpoczęciem kąpieli w wannie oswój malca z jej widokiem. Dobrym sposobem jest kąpanie maluszka w wannie, początkowo w plastikowej wanience, po czym stopniowo można przejść do kąpieli już bez wanienki.

  • Spróbuj na sucho
Jeśli malec nie będzie płakał umieść go w wannie bez wody. Najpierw jej spód wyłóż ręcznikiem a potem posadź tam bobasa i daj mu do dyspozycji zabawki. W ten sposób bobas wannę będzie kojarzył z miejscem zabawy. Pamiętaj jednak by mieć maluszka cały czas pod kontrolą.

  • Użyj dublera
Przed rozpoczęciem kąpieli w wannie warto zademonstrować maluszkowi jak wygląda kąpiel. W tym celu jak rekwizyt może nam posłużyć miś , lalka lub zwierzątka. Warto przy tym stworzyć atmosferę zabawy w ten sposób malec będzie chętniej chciał uczestniczyć w całym przedsięwzięciu.


  • Przygotuj zabawki
Kapiąc maluszka w wannie dobrze jest mieć w pobliżu akcesoria przeznaczone do kąpieli bobasa. Do kąpieli zaleca się zabawki przeznaczone do wody. Są bezpieczniejsze i utrzymują się na powierzchni wody przez co sprawiają większą frajdę dziecku. Mogą to być na przykład plastikowe książeczki, różnej wielkości kubeczki. Należy pamiętać o tym aby po kąpieli starannie osuszyć zabawki i przechowywać je w suchym miejscu wolny od pleśni i grzybów.


Zabawki kąpielowe powinno się myć przynajmniej raz w tygodniu w roztworze sporządzonym z 1/15 części wybielacza  i reszty wody. W ten sposób zapobiegnie się rozwojowi bakterii.

  • Pozwól dziecku chlapać, ale sama nie pryskaj go wodą
Dzieci uwielbiają pluskać się wodą. Daje im to wiele szczęścia i frajdy. Należy jednak szczególnie uważać by  maluch nie chlapnął sobie do oczu lub uszka i nie zraził się do kąpieli w wannie.

  • Spróbuj wspólnej kąpieli
Czasami towarzystwo w czasie kąpieli w wannie jest bardzo dobrym sposobem na oswojenie maluszka z kąpielą w wannie. Pamiętaj jednak by nie dopuścić do tego by dziecko za bardzo nie przyzwyczaiło się do wspólnych kąpieli mogło również myć się  samo.

  • Unikają kapania malca po jedzeniu
Nie wolno kąpać dziecka bezpośrednio po posiłku. Ruchy, które towarzyszą kapaniu i wzmożona aktywność fizyczna mogą wywołać wymioty u dziecka.

  • Nie wyciągaj korka przed wyjęciem dziecka z wanny
Należy unikać wyciągania korka z wanny kiedy maluszek jeszcze się w niej znajduje. Gwałtowny brak wody w wannie może wpłynąć negatywnie na psychikę maluszka  i przyczynić się do powstania strachu przed kąpielą.

  • Uzbrój się w cierpliwość
Kiedy tylko dziecko polubi kąpiel w wannie będzie chciało w niej jak najdłużej przebywać. W związku z tym kontroluj czas przebywania maluszka w wannie.

Komentarze do: Jak nauczyć niemowlaka kąpieli w wannie - wskazówki

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz