Szukaj

Jak nauczyć małe dziecko dbać o środowisko?

Podziel się
Komentarze0

Kształtowanie u dziecka troski o środowisko jest niezwykle ważne. Co prawda większość rodziców małych dzieci nie ma już na to czasu ani energii, jednak jest to szczególnie ważny obszar. Wychowując dziecko na osobę dbającą o środowisko naturalne, mamy pewność, że zaszczepimy w nim ten nawyka, a nasza planeta przetrwa jak najdłużej.

Jak nauczyć małe dziecko dbać o środowisko?  • Wyrób nawyk zbierania surowców wtórnych
Jeśli chcesz nauczyć dziecko segregowania surowców wtórnych, warto dawać mu dobry przykład i samemu to robić. Chcąc zachęcić dziecko do zbierania surowców wtórnych, możesz powierzyć maluchowi odpowiedzialność, na przykład za zbieranie tworzyw sztucznych i wyrzucanie ich do odpowiednio przeznaczonych na to pojemników. Pamiętaj jednak, by wcześniej wyjaśnić dziecku sens zbierania makulatury, tworzyw sztucznych czy szkła. Dzięki temu nie tylko wpoisz dziecku nawyk zbierania surowców wtórnych, ale również sprawisz, że maluch będzie świadomie troszczył się o środowisko naturalne.

  • Naucz dziecko powtórnego wykorzystywania
Już od najmłodszych lub warto pokazywać dziecku, że niektóre przedmioty można wielokrotnie używać. Możesz na przykład zaproponować dziecku, by nie wyrzucać reklamówek jednorazowych, tylko wykorzystać je jako worki na śmieci. Wyjaśnij dziecku, że wielokrotnie używając niektórych przedmiotów, chronimy środowisko naturalne. Dobrym wytłumaczeniem dla dziecka będzie wyjaśnienie mu, że papier robi się z drzew, w związku z czym jeśli będzie robił rysunki po dwóch stronach kartki ocali kilka drzew. Przedstawiając dziecku w ten sposób jego role w ochronie środowiska z pewnością maluch będzie zmotywowany do działania. 


  • Pokaż dziecku jak oszczędzać materiały
Istotne w ochronie środowiska jest oszczędzanie materiałów wykorzystywanych do produkcji przedmiotów codziennego użytku. Dziecko powinno być świadome, że postępując w ten sposób chronimy ziemię przed nadmiarem śmieci. Dlatego jako rodzic, bądź dla dziecka wzorem do naśladowania. Zamiast plastikowych worków, używaj toreb materiałowych. Śniadanie dla malucha pakuj w pojemnik wielokrotnego użytku. Pamiętaj jednak, by uzasadnić dziecku swoje postępowanie, by maluch był świadomy, że postępując w ten sposób zmniejsza ilość śmieci na Ziemi.


  • Sama dbaj o środowisko
Jeśli chcesz, by twoja pociecha była konsumentem dbającym o środowisko, najpierw zacznij sama od siebie. W związku z tym, w sklepie wybieraj te produkty, które zostały wykonane z myślą o środowisku, takie jak naturalne środki czyszczące, bloki czy zeszyty wykonane z makulatury.

  • Przekaż dziecku trochę wiedzy
Dziecko z pewnością będzie chętniej dbało o środowisko naturalne jeśli za pomocą książek lub telewizji wyjaśnisz mu jak ważną rolę w naszym życiu odgrywa przyroda. W tym celu zaopatrz się w książki przyrodnicze dostosowane do wieku twojego szkraba. Dołóż wszelkich starań, by maluch zrozumiał, że dzięki przyrodzie mamy pożywienie i musimy o nią dbać.

  • Zrób kompostownik
Jeśli to tylko możliwe warto w swoim gospodarstwie zrobić kompostownik. Na kompost składają się resztki żywności i i odpadki z gospodarstwa domowego, które najczęściej trafiają do śmieci. Zbierając kompost unikamy tego i sprawiamy, że zmienia staje się żyźniejsza.

  • Domagaj się, by dziecko w szkole lub żłobku było uczone troski o środowisko
Jeśli uznasz, że w przedszkolu lub żłobku nie uczy się dziecka należytej troski o środowisko, nie wahaj się tylko porozmawiaj z wychowawcami na ten temat. Warto się zorganizować i wraz z rodzicami innych dzieci zorganizować warsztaty dla maluchów, które nauczą się co to znaczy być świadomym konsumentem dbającym o środowisko naturalne.

Komentarze do: Jak nauczyć małe dziecko dbać o środowisko?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz