Szukaj

Jak nauczyć małe dziecko samodzielnego ubierania się - wskazówki

Podziel się
Komentarze0

Dziecko od najmłodszych lat uczy się samodzielnego ubierania. Nie jest to jednak łatwa czynność. Wymaga od dziecku wiele wysiłków i starań. Jak więc ułatwić maluszkowi samodzielne ubieranie się. Oto kilka cennych rad.
Jeżeli twój maluszek chce zacząć ubierać samodzielnie nie zabraniaj mu tego. Wręcz przeciwnie, powinnaś go zachęcić do samodzielnego ubierania się. Pamiętaj jednak, że wymaga to dużej cierpliwości i opanowania. Początkowo dziecko nie jest w stanie ubrać się popranie jednak wraz z upływem czasu i nieustanna praktyką dziecko będzie w stanie ubrać się  samodzielne. Oto kilka wskazówek jak ułatwić maluszkowi samodzielne ubieranie się;

  • Pomóż odróżnić przód od tyłu
Dziecko nauczy się szybciej odróżnić się przód od tyłu jeśli ubranko będzie miało nadruk tylko z przodu a nie z każdej strony. Możesz również pokazać dziecku, że większość ubrań ma metki, które pomagają odróżnić przód od tyłu.
  • Zapinaj guziki od dołu do góry
Naucz dziecko, że najlepiej zapinać sweterek jest z dołu do góry. Dzięki temu dziecko będzie maiło pewność, że jest prosto zapięte i nie pominęło żadnego guzika. Początkowo większość dzieci nie posiada jeszcze takich zdolności motorycznych, by móc samodzielnie zapinać guziki, jednak nie zakazuj mu tego. Jeśli tylko malec ma na to ochotę pozwól mu się potrudzić i ćwiczyć samodzielne zapinanie guzików lub zatrzasków w ubrankach.


  • Naucz umiejętnego i samodzielnego zapinania suwaka
Często zdarza się, że suwaki wyrządzają krzywdę dziecku. Zwłaszcza niebezpieczne może się to okazać dla chłopców, gdyż mogą sobie uszkodzić bardzo delikatną część ciała. Jeśli twój maluszek uczy się dopiero zasuwać suwak pokaż mu , że najbezpieczniej jest to robić z dala od skóry.

  • Jeśli bucik jest zawsze zakładany na lewą nóżkę
Dziecko bardzo późno uczy się rozróżniać prawą stronę od lewej w związku z czym ma również trudności z dopasowaniem bucików na nóżki. Większość dzieci jeszcze w późnym okresie dzieciństwa ma problemy z dopasowaniem prawego bucika do prawej stópki.

Aby pomóc maluszkowi prawidłowo ubierać buciki stawiaj je przed dzieckiem w taki sposób by były one ułożone prawidłowo. Co więcej możesz wytłumaczyć dziecku, że rzepy lub klamry z jego bucików zawsze powinny znajdować się po zewnętrznej stronie. Niektórzy rodzice na wewnętrznej stronie buta rysują obrazki i tłumaczą dziecku, że jak ubiorą buciki rysunki powinny się ze sobą stykać w środku.

Komentarze do: Jak nauczyć małe dziecko samodzielnego ubierania się - wskazówki

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz