Szukaj

Jak nauczyć dziecko prawidłowych nawyków żywieniowych

Podziel się
Komentarze0

Preferencje smakowe dzieci kształtują się w bardzo wczesnym dzieciństwie. Dlatego niezwykle ważne jest wpajanie dziecku zdrowych nawyków żywieniowych już od najmłodszych lat. Posiłki spożywane w początkowym okresie życia dziecka decydują o jego późniejszych preferencjach smakowych. Oto kilka cennych wskazówek jak kształcić u malucha zdrowe nawyki żywieniowe już od najmłodszych lat.
  • Zrezygnuj z białego pieczywa
Chcąc nauczyć maluszka zdrowych nawyków żywieniowych postarajmy się, by maluch już od najmłodszych lat zjadał pełnowartościowe posiłki. Dlatego zamiast białego pieczywa podawaj dziecku pełnoziarniste, ciemne pieczywo. Oczywiście nie chodzi o to, by kategorycznie zabronić dziecku zjadania białego pieczywa. Jedząc na co dzień ciemne pieczywo wraz z dzieckiem sprawimy, że w przyszłości maluch mając wybór z przyzwyczajenie wybierze ten zdrowszy.

  • Poczekaj z wprowadzeniem słodyczy
Wprowadzenie słodyczy do diety dziecka warto odłożyć na później. Dzięki temu dziecko będzie miało większą chęć na skosztowanie produktów kwaśnych i pikantnych. Kubki smakowe małych dzieci nie są jeszcze dobrze wykształcone, w związku z tym warto podawać maluchom jak najprostsze posiłki. Nie jest konieczne dosładzanie kaszek czy mieszanie ich z sokiem lub przetartymi owocami.

Do jadłospisu dziecka słodkie smakołyki należy wprowadzać stopniowo. Najlepiej rozpocząć od przekąsek słodzonych sokiem. Jednak należy zachować umiar i nie popadać w skrajność. Raz na jakiś czas podaj dziecku słodkie ciasto, ale postaraj się by nie stało się to codziennym nawykiem. Dobrym sposobem jest zastępowanie słodkich przekąsek owocami. Są one znacznie zdrowsze dla dziecka a zarazem słodkie. Jeśli to tylko możliwe podawanie słodyczy dziecku najlepiej rozpocząć po ukończeniu przez maluszka pierwszego roku życia.


  • Podawaj mleko bez dodatków
Kiedy zaczniesz podawać maluszkowi krowie mleko najlepiej podawać je w naturalnej postaci.  Mleka smakowe, owszem zawierają wapń, ale mają też dużą zawartość cukru. W związku z tym na samym początku podawaj dziecku mleko w naturalnej postaci. Sztuczki z ukrywaniem mleka i nadawaniem mu innych smaków warto odłożyć na czas, kiedy maluch będzie buntował się przeciwko piciu mleka.


  • Ostrożnie z solą
Jak wiadomo sól jest białą śmiercią. Dlatego należy ograniczyć jej spożycie do minimum. Chcąc nauczyć maluszka zdrowych nawyków żywieniowych unikajmy doprawiania potraw solą. Smak dziecka nie jest tak wyrafinowany, że jego posiłki muszą być solone i świetnie przyprawione.   Niewskazane jest również podawanie dziecku słonych przekąsek. Im dziecko będzie miało mniej styczności ze słonym smakiem, tym mniej będzie używało soli w przyszłości.

  • Urozmaicaj smaki
Większość dzieci czuje niechęć do kosztowania nowych potraw. Maluchy są przyzwyczajone, że na śniadanie, obiad czy kolację zawsze jedzą dania o tym samym smaku. Aby uniknąć strachu u dziecka związanego z poznawaniem nowych smaków  postaraj się jak najczęściej urozmaicać dietę malucha. Dlatego wprowadzaj do jadłospisu dziecka różne rodzaje kaszy, pieczywa. Nabiał podawaj w formie jogurtu, twarogu, sera żółtego. Przyzwyczajając dziecko do urozmaiconego jadłospisu wpoisz mu zdrowe nawyki żywieniowe.

  • Pozwalaj na odstępstwa od reguły
Każdy człowiek, a zwłaszcza dziecko najbardziej pragnie tego co zabronione. W związku z tym, jeśli wprowadzisz kategoryczny zakaz jedzenia słodyczy maluch będzie miał na nie znacznie większą ochotę. Dlatego pozwól maluszkowi, raz na jakiś czas skosztować słodyczy. Warto ustalić jeden dzień w tygodniu kiedy maluszek będzie mógł jeść słodycze.

  • Sama dawaj dobry przykład
Rodzice są dla małego dziecka największym autorytetem. Jeśli maluch zauważy, że mama czy tata odżywiają się zdrowo, jedzą ciemne i pełnoziarniste pieczywo itp., wówczas sam będzie to robił. Najlepszym sposobem na naukę prawidłowych nawyków żywieniowych jest dawanie maluszkowi dobrego przykładu i tłumaczenie dlaczego warto wybierać zdrowe produkty, a unikać nadmiaru cukru czy soli.

Komentarze do: Jak nauczyć dziecko prawidłowych nawyków żywieniowych

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz