Szukaj

Jak leczyć wszawicę u małego dziecka?

Podziel się
Komentarze0

Wszawica, inaczej zwana inwazją wszy głowowej we włosach jest dla wielu rodziców i ich dzieci wstydliwą dolegliwością, która niezwykle szybko się rozprzestrzenia. Oto kilka wskazówek, w jaki sposób leczyć wszawice u dzieci i jak jej zapobiegać.

Jak leczyć wszawicę u małego dziecka?Jak się okazuje wszy nie mają specjalnych wymagań, potrafią się zagnieździć w niemal każdej owłosionej głowie. W związku z tym błędne jest myślenie, że wszy zalegają się w brudnych włosach. Jak się okazuje, wszy mogą wystąpić u każdego niezależnie od pochodzenia, warunków ekonomicznych czy rodzaju włosów.


Najczęściej wszy występują u dzieci, które uczęszczają do żłobka, przedszkola czy szkoły. Jest to spowodowane tym, że dziecko przebywające w grupie ma większą możliwość kontaktu z innymi, w związku z tym zwiększa się również ryzyko zakażenia różnymi chorobami, w tym również wszawicą.


Objawy wszawicy

Wszawicę u dziecka można podejrzewać w momencie gdy dziecko:
  • drapie się często po głowie
  • ma ślady drapania za uszami i na linii włosów
  • wszy lub gnidy we włosach lub przy skórze głowy

Wsza głowowa jest pasożytem, którego głównym pożywieniem są niewielkie ilości krwi, czerpane z głowy osoby zakażonej. Ma ona około 2-4 mm średnicy i może przeżyć we włosach około 10 dni.   Co więcej, wszy rozmnażają się stosunkowo szybko. W tym celu składają we włosach jaja, tak zwane gnidy, które na skórze głowy i włosach mogą przeżyć około trzech tygodni.Jak leczyć wszy głowowe u dziecka?


Podstawowym działaniem w przypadku wesz głowowych u dziecka jest skonsultowanie się z lekarzem, który poleci nam odpowiedni środek zabijający wszy. Należy go stosować zgodnie z zaleceniami na opakowaniu.

Jeśli twój maluch jest zakażony wszą głowową postaraj się by podczas mycia włosów dziecka szamponem robić to w taki sposób,aby szampon przeciwko pasożytom nie miał bezpośredniego kontaktu z jego ciałem.

Po zastosowaniu kuracji leczniczym szamponem należy z włosów dziecka usunąć gnidy oraz otoczki znajdujące się w jego włosach. W tym celu warto użyć gęstego grzebienia. Jest to niezbędny zabieg po zakończonym odwszawianiu.


Jak zapobiegać ponownemu zakażeniu się wszą głowową?

Wszawicą bardzo łatwo się zakazić w związku z tym postaraj się, by twoje dziecka znało zasady, które w jakimś stopniu ograniczą możliwość zarażenia się wszą głowową. W związku z tym wprowadź w domu następujące zasady:

  • Zakaż dzieciom korzystania z cudzych szczotek i grzebieni
  • Postaraj się, by każdy z domowników miał swój własny ręcznik
  • Zakaż pożyczania i noszenia czapek, kapeluszy, czy słuchawek pożyczonych rówieśnikom
  • Wypierz pościel, ręczniki, ubrania i maskotki w temperaturze przynajmniej 55C. W ten sposób odkazisz miejsca i przedmioty gdzie potencjalnie mogły zalegnąć się gnidy
  • Przedmioty, które nie mogą zostać wyprane w tak wysokiej temperaturze postaraj się wyczyścić na sucho i włożyć je do plastikowej torby na około 2 tygodnie
  • Meble tapicerowane, materace w łóżkach oraz fotele samochodowe i tym podobne rzeczy dokładnie odkurz.
  • Grzebienie, szczotki oraz wszelkie akcesoria do pielęgnacji włosów koniecznie odkaź. W tym celu wymyj je w płynnym środku dezynfekującym, bądź środku wybielającym lub preparacie zabijającym wszy


Profilaktyka pozostałych członków rodziny


Wszy bardzo szybko się przenoszą, w związku z tym również pozostali członkowie rodziny mogą zostać zakażeni. Dlatego, aby być pewnym, że nie doszło do zakażenia konieczne jest codzienne sprawdzanie głów pozostałych członków rodziny przez okres dwóch tygodni od ostatniego zabiegu odwszawiającego.

Komentarze do: Jak leczyć wszawicę u małego dziecka?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz