Szukaj

Higiena od małego

Podziel się
Komentarze0

O najmłodszych członków naszej rodziny troszczymy się najbardziej. My matki zawsze uważnie sprawdzamy, czy nasza pociecha nie bierze czegoś do buzi i czy aby na pewno umyła rączki po zabawie w piaskownicy. Nic dziwnego - przecież układ odpornościowy naszego maluszka dopiero się rozwija i jest bardziej narażony na złapanie wszelkich infekcji.


Z czasem jednak nasze dzieci coraz bardziej usamodzielniają się i chcemy, by same dbały o siebie. Jak kształtować nawyki higieniczne małego dziecka, by w przyszłości potrafiło  o siebie zadbać,  radzi dr n. med. Patryk Tarka adiunkt Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. 

Dzieci mają skłonność do spontanicznego naśladowania zachowań innych osób. Dotyczy to także tzw. zachowań prozdrowotnych. Na przykład, maluch, który widzi, że wszyscy domownicy zawsze myją ręce przed jedzeniem i tuż po przyjściu do domu, o wiele szybciej przyswoi sobie ten nawyk, niż jego rówieśnik, który nie ma zbyt wiele okazji, aby obserwować te zachowania w swoim domu.

Dlatego właśnie tak ważna jest rola mamy i taty w okresie, gdy maleństwo poznaje świat. Dziecko obserwuje ich i stara się być takie jak oni. To duża szansa dla rodziców, ale też i odpowiedzialność, bo malec odwzorowuje nie tylko te zachowania, których celowo jest uczony, ale także te niepożądane.

Pamiętajmy, żeby różnicować naukę nawyków higienicznych w zależności od wieku

Zupełnie inaczej pokazujemy jak postępować maluchowi 2- czy 3-letniemu, inaczej traktujemy 7- czy 8-latka. Przy dziecku, które jeszcze raczkuje lub stawia swoje pierwsze kroki bardzo ważne jest, żeby rodzice przestrzegali swoje pociechy przed braniem zabawek, przedmiotów do buzi prosto z podłogi. Aby tego uniknąć możemy wymyślić zabawę na zbieranie zabawek z podłogi i wrzucaniu w odpowiednie miejsce.


Dziecko zapamięta schemat postępowania i częściej będzie wrzucało zabawki do pojemników na to przeznaczonych niż brało do buzi. W przypadku starszych dzieci, wyrabianie nawyków jest dużo prostsze, ale wymaga ogromnej determinacji i konsekwencji. Tak więc widząc jak robisz porządki w domu - poproś o pomoc swoje dziecko. Niech pomoże Ci posegregować pranie - kolorowe, białe i ciemne. Po tej czynności zawsze myjcie ręce.

Dzięki włączeniu dziecka w domowe czynności nie tylko spędzacie razem czas, ale także Twoja pociecha uczy się, jak ważne jest przestrzeganie zasad higieny i utrzymywanie porządku w domu. Opowiadaj o tym co robisz i pozwól, żeby Ci pomagało na tyle, na ile jest to możliwe, a w przyszłości nie będziesz musiała powtarzać gdzie jest kosz  na brudną bieliznę 18-letniemu synowi czy córce. Ważne jest także by w prosty sposób wyjaśnić dziecku dlaczego postępujemy w określony sposób.

Łazienka  - miejsce szczególnie ważne


Ty już wiesz, że bakterie nie są widoczne dla ludzkiego oka - rozmnażają się dużo wcześniej, niż zauważamy oznaki ich obecności: zabrudzoną toaletę, osad kamienia na ściankach muszli klozetowej, pleśń w zlewie, czy na fugach wokół prysznica.

Wiesz, że deskę klozetową trzeba opuszczać, gdyż podczas spłukiwania wytwarza się tzw. aerozol biologiczny, czyli bakterie wydostają się z toalety i mogą osadzać się na wszystkim w promieniu 2 metrów - umywalce, ręcznikach, zabawkach Twojego maluszka stojących na wannie, szczotkach do zębów czy mydelniczce.

Wytłumacz swojemu dziecku, że po każdym korzystaniu z toalety musi opuścić deskę klozetową. Użyj przykładu kichania - kiedy to robimy, zawsze zasłaniamy buzię, żeby nie rozsiewać zarazków - z toaletą jest dokładnie tak samo.

Ponadto podczas kąpieli możesz przekazać swojemu dziecku kilka podstawowych zasad higieny, które szybko staną się jego nawykiem:
  • wyciśnijcie i wysuszcie gąbkę po każdym myciu - możesz wytłumaczyć maluchowi, że robicie tak dlatego, że sami także się wycieracie po kąpieli
  • myjcie ręce po każdym skorzystaniu z toalety - ten nawyk rodzice powinni zaszczepiać od małego - nawet po korzystaniu z nocniczka
  • gdy dziecko jest już wykąpane, wysuszone i przebrane w piżamkę, warto mu pozwolić uczestniczyć w porządkowaniu łazienki: rozwieszaniu ręczników, płukaniu gąbki, odkładaniu na miejsce szczoteczki do zębów i pasty; stwarza to okazję do uświadomienia dziecku, że o przybory toaletowe trzeba dbać i utrzymywać je w czystości.
Utrwalanie dobrych nawyków higienicznych u dzieci jest istotne dla prawidłowego rozwoju Twojej pociechy. Pamiętaj jednak, że na razie jego zdrowie zależy od Ciebie - mycie rąk po skorzystaniu z toalety jest równie ważne jak jej dezynfekowanie. Najlepiej podchodzić do tego systemowo, stosując przynajmniej raz w tygodniu jeden z płynów Domestos, a na co dzień - kostkę toaletową Domestos Actiblitz.


Tylko takie profilaktyczne podejście zapewni bezpieczeństwo Tobie i Twojej rodzinie, a toaleta będzie zawsze czysta i świeża. Nie zapominaj o trzymaniu detergentów w miejscach niedostępnych dla dziecka. Pozwól jednak obserwować maluchowi Ciebie przy sprzątaniu toalety czy mieszkania. Wyrobi to w nim dobre nawyki na przyszłość, gdyż będzie wiedział, że te czynności nie dzieją się same.

Zabawa poza domem


Wiadomo, że o ile w domu jesteśmy w stanie panować nad czystością to na podwórku czy placu zabaw musimy zwiększyć swoją czujność. Gdy nie jest możliwe umycie rąk w wodzie z mydłem, warto mieć ze sobą nawilżone chusteczki lub dezynfekujący żel do rąk. Dzięki temu nie musimy przerywać spaceru czy zabawy na posiłek. Pamiętajmy, że takie zachowanie utwierdza nasze pociechy w przekonaniu, że dbanie o higienę to nie przykry obowiązek ale element codziennych czynności.

Równie dobry przykład  dasz swojemu dziecku, gdy pokażesz mu jak postępujesz z zabawkami po powrocie do domu. Zawsze po ich użyciu w piaskownicy należy umyć je płynem myjąco - dezynfekującym. W piaskownicy osiedlowej, szczególnie nie przykrytej na noc folią, mogą przebywać np. nieszczepione zwierzęta.

Zwierzęta i nasze pociechy


Szczególnie ważne jest wpajanie dziecku zasad higieny, kiedy w domu mamy zwierzęta. Pupile  mogą przenosić w sposób mechaniczny drobnoustroje np. na łapach czy w sierści. Jest to naturalne środowisko bytowania roztoczy, bakterii, a latem również kleszczy. Dlatego przede wszystkim myj dokładnie ręce po dłuższej zabawie ze zwierzęciem i naucz tego swoje dziecko.

Mając w domu pupila warto myć częściej podłogę, nawet codziennie, bo dzięki temu pozbędziemy się drobinek brudu, które pies lub kot roznosi na łapach po powrocie do domu. Jest to bardzo istotne, szczególnie gdy Twój maluch jest na etapie raczkowania.

Jak wyrobić dobre nawyki u naszego dziecka?


Systematyczność jest najważniejsza. Wypracowanie u malca dobrych nawyków higienicznych wymaga przede wszystkim regularności w ich stosowaniu.. Zachowania prozdrowotne muszą być stałym elementem naszej codzienności. Nie można z nich rezygnować, gdy dziecko jest zmęczone lub chce się bawić. Trzymanie się tej zasady jest często równie trudne dla rodziców, jak i dla dzieci, lecz jest niezbędne do wypracowania trwałych i dobrych nawyków.

Bardzo ważne jest też, aby rodzic swoim zachowaniem nie podważał tego, do czego przekonuje dziecko. Jeśli chcemy nauczyć dziecko, by myło ręce po zabawie ze zwierzętami, sami musimy to praktykować.

Włączanie naszych pociech w codzienne czynności związane ze sprzątaniem, a także konsekwentne przestrzeganie zasad higieny przez nas samych pozwolą nie tylko ochronić przed zarazkami najmłodszych członków rodziny dziś, ale także sprawią, że będą one dbały o siebie w przyszłości.

Komentarze do: Higiena od małego

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz