Szukaj

Gdy dziecko nie chce chodzić do przedszkola

Podziel się
Komentarze0

Wiele małych dzieci ma opory przed pójściem do przedszkola. Z pewnością jest to niezwykle kłopotliwe dla rodziców, którym ciężko jest określić dlaczego ich maluch nie ma ochoty iść do przedszkola.

Gdy dziecko nie chce chodzić do przedszkola


W większości przypadków małe dzieci niechętnie idą do przedszkola, jednak w momencie gdy muszą je opuścić zazwyczaj nie chcą wyjść, tylko chcą dłużej pobawić się z rówieśnikami. Jeśli twój maluch zachowuje się w ten sposób najprawdopodobniej przyczyną niechęci dziecka do przedszkola są zmiany. Zazwyczaj jakiekolwiek zmiany, nawet te najmniejsze są bardzo trudne dla dziecka i mogą powodować niechęć.

Kiedy dziecko przyzwyczai się do nowej sytuacji, stopniowo powinna się też zmniejszać niechęć maluszka do przedszkola. U niektórych dzieci proces ten jest stosunkowo krótki, natomiast u innych może trwać nawet roku lub dwa.


Oto kilka cennych wskazówek, jak pomóc dzieciom, które niechętnie chodzą do przedszkola.


  • Przed wyjściem do przedszkola postaraj się obudzić dziecko znacznie wcześniej. Dzięki temu, maluch będzie miał czas, by się rozbudzić, spokojnie zjeść śniadanie. W przypadku dzieci, które niechętnie chodzą do przedszkola niezwykle ważne jest, by na spokojnie opuścić dom. Postaraj się, by mieć dla dziecka  chwilę czasu, przytulić je, uściskać, porozmawiać przed wyjściem z domu. Wówczas maluszkowi będzie łatwiej zostać w przedszkolu.

  • Niech maluch weźmie ze sobą odrobinę domu. Z pewnością dziecko będzie się czuło pewniej w nowym miejscu, gdy będzie miało przy sobie jakąś znajomą rzecz. Dziecko mając przy sobie ulubioną zabawkę, kocyk, czy przedmiot, który przypomni mu o domu łatwiej zniesie rozstanie z domem i rodzicami oraz pobyt w przedszkolu.

  • Rozstanie może być dla szkraba łatwiejsze, gdy maluch będzie miał przy sobie przedmiot przypominający mu o mamie. Dla malucha nawet najbardziej błaha rzecz będzie miała niezwykłe znaczenie. Czasami wystarczy odciśnięcie pomalowanych szminką ust na rączce dziecka, a maluch będzie miał świadomość, że jesteś z nim cały czas.

  • Bądź niewzruszona, gdy maluch marudzi i nie chce iść do przedszkola. Nie użalaj się nad sobą i nad dzieckiem. Wręcz przeciwnie postaraj się, aby w czasie drogi do przedszkola nastroić dziecko i ukierunkować jego myślenie na zabawę w przedszkolu. W tym celu poproś szkraba, by wymienił swoich ulubionych kolegów z przedszkola lub opowiedział w co najbardziej lubi bawić się w przedszkolu. Dzięki temu skierujesz myśli malucha na przedszkole i sprawisz, że dziecko będzie myślało pozytywnie o pobycie w przedszkolu.

  • Uśmiechaj się i bądź radosna. Postaraj się czuć pewnie w momencie gdy zostawiasz malucha w przedszkolu. Kiedy szkrab wyczuje twoje niezdecydowanie z pewnością będzie niespokojny. W momencie gdy maluch zacznie płakać, postaraj się zachować zimną krew. Unikaj nadmiernego współczucia, gdyż dziecko z pewnością je wykorzysta. Przedszkolak będzie czuł się spokojniejszy, kiedy będzie miał świadomość, że jego mama jest również spokojna.

  • Jeśli maluch ma trudności z zaaklimatyzowaniem się w przedszkolu, przyprowadzaj go do szkoły w miarę wcześnie. Wówczas dziecko będzie miało możliwość pomału zadomowić się w obcym dla niego miejscu. Jeśli przyprowadzisz dziecko w momencie gdy do przedszkola schodzi się najwięcej dzieci, maluchowi nikt nie poświęci tak dużo uwagi, jak mu potrzeba.

  • Zostań przez chwilę w sali zabaw. Jeśli maluch będzie widział, że jesteś w sali gdzie on się bawi z pewnością będzie czuł się pewniej i bezpieczniej. Jednak pamiętaj, że takie rozwiązanie nie zawsze jest dobre. W przypadku niektórych dzieci lepiej jest zostawić malucha w przedszkolu i jak  najszybciej opuścić budynek. Im dłużej rodzic jest w przedszkolu tym trudniej dziecku się z nim rozstać. Dlatego sama powinnaś zdecydować, które rozwiązanie jest wskazane w przypadku twojego szkraba.

  • Pożegnaj się krótko i słodko. Kiedy zdecydujesz się opuścić przedszkole pożegnaj się ze swoją pociechą. Daj dziecku jasno do zrozumienie kiedy je odbierzesz. Dobrym rozwiązaniem jest połączenie czasu odebrania dziecka z jakimś konkretną sytuacją związana z czynnościami przedszkolnymi. Powiedz mu na przykład, że odbierzesz go po spaniu czy zjedzeniu obiadu. Postaraj się, by pożegnanie było krótkie. Kiedy ucałujesz malucha szybko opuść budynek przedszkola. Im szybciej znikniesz, tym szybciej maluch rozpocznie swój dzień w przedszkolu.

  • Odbieraj dziecko punktualnie. Jeśli będziesz odbierała malucha punktualnie zgodnie z ustaloną wcześniej porą, dziecko będzie spokojniejsze i nie będzie się zamartwiało, że nie wrócisz po nie. Kiedy będziesz odbierać maluch z przedszkola nie przypominaj mu o tym, że nie chciał zostać w przedszkolu. Raczej zapytaj go w co się bawił lub czego się nauczył.

Dziecko z czasem przyzwyczai się do przedszkola. Powinnaś jednak wykazać się cierpliwością. W momencie gdy maluch zrozumie, że w przedszkolu jest bezpieczny, a ty zawsze po niego wracasz z pewnością zacznie chętnie chodzić do przedszkola, a nawet nie będzie chciał go szybko opuszczać.

Komentarze do: Gdy dziecko nie chce chodzić do przedszkola

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz