Szukaj

Fotelik samochodowy - bezpieczne podróżowanie z dzieckiem

Podziel się
Komentarze0

Wielu młodych rodziców przed wyjazdem na urlop zastanawia się w jaki sposób podróżować z niemowlakiem, aby ich pociecha była bezpieczna. Wielu z nich nie jest świadomych jak podróż małego dziecka powinna przebiegać, aby była dla niego komfortowa a przede wszystkim bezpieczna. Oto kilka przydatnych wskazówek.Na samym początku należy zadbać o dobranie odpowiedniego fotelika dla dziecka. Dobrze dobrany fotelik samochodowy zagwarantuje nam, że nasze dziecko w czasie podróżowania autem będzie bezpieczne. Dziecko jadąc samochodem powinno być zawsze przewożone w foteliku dostosowanym do jego wieku. Jest to wymagane przez prawo, ale przede wszystkim chroni nasze pociechy przed wszelkimi urazami w czasie kolizji drogowych. 

Aby być pewnym, że nasz maluszek jest bezpieczny w czasie podróży należy zadbać by dziecko było starannie przypięte, dzięki temu bobas będzie bezpieczny na wypadek ewentualnych trudności na drodze.  
 
Jeśli od początku narodzin dziecka będziemy go przewozić w foteliku samochodowym pozwoli to na wyrobienie u dziecka nawyku do jazdy w foteliku w późniejszym wieku. Bowiem, im dzieci są starsze tym gorzej są nastawione do jazdy samochodem przypięte w foteliku. Dlatego już od najmłodszych lat warto zadbać o wykształcenie w nich tego nawyku, a tym samym o ich bezpieczeństwo. 
 
Jak powinien być zainstalowany fotelik dziecka w samochodzie?
 
Fotelik powinien być przymocowany w samochodzie zgodnie z instrukcją producenta. Przed każdą jazdą samochodem należy upewnić się:
 
  •  czy fotelik jest dobrze zamocowany, czyli zgodnie z instrukcją producenta
  •  czy fotelik jest stabilnie przymocowany - nie powinien się obracać przechylać ani przesuwać
Jeśli nie jesteś pewien czy fotelik twojego bobasa jest odpowiednio przymocowany, w tym celu warto wykonać przegląd bezpieczeństwa. Można to zrobić w jednostce straży pożarnej, na komisariacie policji lub szpitalu czy też w sklepie z akcesoriami dla dzieci. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że nasz maluch jest bezpieczny w czasie podróżowania. 

Jaki fotelik dla dziecka?
 
W przypadku przewożenia samochodem niemowląt warto pamiętać o tym, że powinny one podróżować w foteliku, który jest przymocowany tyłem do kierunku jazdy. W taki sposób powinny podróżować dzieci, które nie ukończyły 12 miesiąca życia. Jest to bardzo ważne ze względu na to, że kręgosłup małego dziecka nie jest jeszcze wystarczająco gotowy, by wytrzymać siłę ruchu tył- przód, która występuje w czasie kolizji samochodowej.
 
Aby fotelik mógł spełniać swoje funkcje powinien być odpowiednio dobrany do wieku i gabarytów dziecka. 
W przypadku niemowlaka rowki na pasach bezpieczeństwa powinny znajdować się na wysokości ramion bobasa, natomiast klamra zajmować pozycję na poziomie paszek malca.  


Należy również pamiętać o tym, aby pasy bezpieczeństwa nie były skręcone i  były luźno przypięte (między ciało malca a pasy bezpieczeństwa powinny zmieścić się więcej niż dwa palce).
 
 Przed podróżą należy również zwrócić uwagę na ubiór noworodka. Dziecko powinno być ubrane w taki sposób, aby była możliwość przełożenia pasów bezpieczeństwa między jego nóżkami. Podróżując w chłodniejsze dni warto również zaopatrzyć się w kocyk, którym w razie konieczności można okryć bobasa. 
 
Jeśli podróżujesz ze starszymi dziećmi warto pomyśleć po przywiązaniu do fotelika samochodowego ich ulubionych zabawek.  Dzięki temu w czasie jazdy nikt nie będzie zmuszony do ciągłego podawania dziecku upuszczanych zabawek. 

Gdzie umieścić fotelik samochodowy?
 
Fotelik samochodowy najbezpieczniej jest umieścić na środku tylniego siedzenia. Nie wolno przewozić niemowlaka na siedzeniu pasażera, gdy samochód jest wyposażony w poduszkę powietrzną.  Jej otwarcie się w czasie ewentualnej kolizji może nawet doprowadzić do śmierci niemowlaka. 
 
Dla dzieci starszych do 13 roku życia wskazane jest montowanie fotelików na tylniej kanapie samochodu. W uzasadnionych przypadkach dozwolone jest również przewożenie dzieci na przednim siedzeniu. Jednak należy być świadomym, że najbezpieczniejszym miejscem do przewożenia maluchów jest tylnia kanapa samochodu.
Fotelik jest przydatny nie tylko w czasie podróżowania samochodem. Należy także z niego korzystać w czasie lotu samolotem. Niemowlęta i dzieci do 4 roku życia powinny podróżować  samolotem przypięte do siedzeń w fotelikach samochodowych. 
 
Podróżując z dzieckiem warto zadbać jego bezpieczeństwo.  Dzieci są kruchymi i delikatnymi istotami i każda nawet najdrobniejsza kolizja drogowa może negatywnie wpłynąć na ich stan zdrowia.  Foteliki samochodowe odpowiednio dostosowane  do wieku i rozmiarów dziecka pozwalają na bezpieczne podróżowanie nie tylko na tych krótkich, ale również odległych dystansach.  Dlatego warto zadbać o to aby nasze dziecko zawsze podróżowało przypięte w foteliku samochodowym. 

Komentarze do: Fotelik samochodowy - bezpieczne podróżowanie z dzieckiem

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz