Szukaj

Dziecięca nagość

Podziel się
Komentarze0

Wiele maluchów manifestuje swoją niechęć do noszenia ubrań, bawiąc się i biegając nago. Takie zachowanie budzi u rodziców niepokój. Jednak w tym wypadku nie ma się czym martwić. Rozbieranie się jest  zupełnie naturalne dla dzieci w wieku od dwóch do czterech lat.

Dziecięca nagośćDlaczego dzieci lubią być nagie?Niechęć do noszenia ubrań przez małe dzieci wynika z kilku powodów. Po pierwsze, maluchy dopiero co opanowały umiejętność rozbierania się, w związku z tym chcą ją nieustannie ćwiczyć. Po drugie chęć do manifestowania nagości wynika z tego, że maluchy przez rozbieranie chcą pokazać swoją władzę i bunt przeciwko władzy rodziców. Co więcej, bieganie i zabawa nago są po prostu wygodne dla dziecka, nie krępują i nie ograniczają jego ruchów.


Rodzice dzieci powinni być świadomi, że rozbieranie jest przejściowym etapem w życiu każdego malucha i z czasem minie. Dlatego należy unikać zmuszania dziecka na siłę do ubierania się. Do czasu, aż  maluchowi minie chęć na rozbieranie się, postaraj się, by:

  • Umożliwić dziecku ćwiczenie rozbierania
W związku z tym warto zadbać o to, by maluch zawsze miał pod ręka lalę lub misia, które mógłby rozebrać. Postaraj się zawsze towarzyszyć maluchowi podczas tej zabawy, by w razie potrzeby pomóc mu ubrać lub rozebrać zabawkę. Dzięki temu unikniesz frustracji dziecka, w przypadku ewentualnych trudności.


  • Pozwól maluchowi biegać nago
Jeśli tylko twój szkrab ma ochotę bawić się i biegać nago nie zabraniaj mu tego. Pamiętaj jednak, aby zadbać o odpowiednio wysoką temperaturę w domu, by nagi maluch się nie przeziębił. Jeśli dziecko sika jeszcze do pieluchy pamiętaj, że biegając nago może osikać otoczenie. W związku z tym zadbaj o ich odpowiednie zabezpieczenie.

  • Nie zawsze pozwalaj biegać nago
W niektórych sytuacjach, kiedy nie nie wypada, by maluch chodził nago jednoznacznie i kategorycznie daj mu do zrozumienia, że nie wolno. Wytłumacz maluszkowi, że może przebywać nago w domu, a nie w miejscu gdzie znajduje się wiele osób. Powiedź maluszkowi, że w towarzystwie nie wypada chodzić nago.

  • Unikaj sytuacji, by twoje skrępowanie, krępowało dziecko
Niektórzy rodzice bardzo gwałtownie reagują na rozbieranie się dziecka. Maluch może to zrozumieć jako przesłanie, że powinien się wstydzić swojej nagości oraz swojego ciała. W przyszłości może to spowodować niechęć do własnego ciała. Równie negatywny wpływ może mieć naśmiewanie się z szaleństw jakie maluch robi biegając nago. Unikaj śmiania się dziecka, gdyż twoje rozbawienie może tylko zachęcić go do nieustannego rozbierania się.


Z czasem maluch straci zainteresowanie rozbieraniem się na rzecz nowej rozrywki. Wraz z wiekiem, będziesz mogła u swojego szkraba obserwować wręcz skrajne zachowani. Kiedy maluch zacznie uczęszczać do przedszkola bardzo prawdopodobne jest, że będzie w szczególny sposób strzegł swojej intymności i narządów płciowych.

Komentarze do: Dziecięca nagość

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz