Szukaj

Dlaczego małe dzieci gryzą innych?

Podziel się
Komentarze0

Kąsanie rówieśników przez dzieci jest jedną z form okazywania agresji. Zazwyczaj dzieci posuwają się do gryzienia w momencie gdy nie potrafią sobie poradzić z manipulowaniem otoczenia. W tym przypadku gryzienie okazuje się skuteczną bronią.Czasami gryzienie rówieśników ma inne podłoże i jest związane ze zwykłą ciekawością i eksperymentowaniem dziecka. Co więcej okazuje się również, że kąsanie dzieci może być również formą okazywania uczuć przez dziecka i to tych pozytywnych. W niektórych przypadkach gryzienie przez dzieci może być formą zwrócenia na siebie uwagi przez dziecko.

Większość rodziców gryzienie uważa za prymitywne zachowanie. W związku z tym, gdy ich malec kąsa rówieśników są oni przerażeni. Tymczasem kąsanie jest takim samym rodzajem zachowania jak bicie rówieśników.

Gryzienie nie jest niczym patologicznym i jest zachowaniem które często występuje u dzieci między pierwszym a trzecim rokiem życia. Zazwyczaj mija samoistnie wraz z wiekiem, jednak w niektórych przypadkach powoduje problemy.


Jak zapobiec gryzieniu rówieśników przez dziecko?  • Dawaj malcowi coś do przegryzienia
W niektórych przypadkach gryzienie jest spowodowane głodem, w związku z tym warto mieć zawsze jakąś przekąskę, którą mogłabyś zaoferować dziecku do zjedzenia. Warto również przed wizytą u kolegów dziecka zadbać o to, by twój szkrab miał pełen brzuszek i nie był głodny.


  • Nigdy nie odpłacaj tym samym
W wielu rodzinach  jedną z głównych metod wychowawczych jest odpłacanie dziecku za jego niewłaściwe zachowanie w ten sam sposób. W przypadku gryzienia należy tego unikać. Jeśli maluch cie ugryzie i ty zrobisz mu to samo, dziecko z pewnością poczuje się zdezorientowane. Co więcej, w ten sposób możesz mu dać sygnał, który maluch odbierze jako przyzwolenia na kąsanie innych. Dziecko może pomyśleć, że skoro mama tak robi to nie ma w tym nic złego.


  • Reaguj jak najszybciej
W przypadku gdy zauważysz, że twoja pociecha kogoś kąsa postaraj się jak najszybciej zareagować. Pierwszą rzeczą, którą powinnaś zrobić jest rozdzielenie napastnika i ofiary. W takiej sytuacji zrezygnuj z moralizowania . Najlepszym rozwiązaniem będzie rozmowa z dzieckiem na osobności i wyjaśnienie maluchowi, że gryzienie jest niewłaściwym zachowaniem i sprawia innym ból.


  • Nie stosuj podwójnej miary
W niektórych rodzinach delikatne kąsanie palców czy stópek dziecka jest formą zabawy. Sytuacja ulega zmianie, gdy maluch zaczyna gryźć swoją koleżankę lub kolegę. Wówczas dziecko traci orientację i dochodzi do licznych nieporozumień. W takim wypadku warto na zawsze wykluczyć kąsanie z repertuaru zabaw.


  • Traktuj gryzienie jako poważna sprawę
Dla niektórych rodziców gryzienie jest błahą sprawą, w związku z czym bagatelizują ten problem. Dla niektórych to, że ich maluch gryzie innych jest nawet zabawną sprawą. Niestety taka reakcja może być dla dziecka zachętą do dalszego gryzienia innych.

Komentarze do: Dlaczego małe dzieci gryzą innych?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz