Szukaj

Czy warto dopajać niemowlę?

Podziel się
Komentarze0

Wprowadzenie już u niemowląt prawidłowych zasad żywienia, będzie miało niebagatelny wpływ na prawidłowy rozwój dziecka w kolejnych etapach życia. Woda, jako podstawowy składnik diety każdego człowieka, powinna być podawana dzieciom w pierwszym miesiącu po urodzeniu. Jej niedobór może okazać się groźny nie tylko dla zdrowia, ale również życia niemowlęcia.



Dopajanie dzieci to zagadnienie, wokół którego narosło już wiele kontrowersji, a zdania wśród specjalistów, jak i rodziców niemowląt są podzielone. Należy jednak pamiętać, że w przypadku noworodna woda stanowi blisko 80% masy ciała.

Dlaczego woda w diecie malucha jest tak ważna?

O ile w pierwszym miesiącu życia organizm małego człowieka wykorzystuje jeszcze rezerwy substancji odżywczych zgromadzonych w życiu płodowym, to już w późniejszym okresie życia wszystkie niezbędne składniki odżywcze powinny być dostarczane w posiłkach. Woda podawana dziecku zarówno w czystej postaci, jak również w formie soków, herbatek oraz naparów pomaga łagodzić problemy z brzuszkiem, zaparcia, a także doskonale gasi pragnienie.

Symptomem świadczącym o konieczności podawania dziecku dodatkowej porcji płynów jest samopoczucie malucha. Jeżeli temperatura w najbliższym otoczeniu niemowlęcia jest wysoka, a pociecha zaczyna marudzić, jest niespokojna, bez powodu płacze i ciągle dopomina się piersi, oznacza to, że dziecku zaczyna doskwierać pragnienie. Podawana dziecku woda musi jednak spełniać odpowiednie standardy. Jak podkreślają specjaliści najbezpieczniejsza dla dzieci jest woda źródlana posiadająca odpowiedni atest, jak na przykład Mama i Ja, na bazie której można przysadzać lekkie napary oraz owocowe herbatki dla niemowląt. Niewielką ilość czystej wody można również podawać dziecku łyżeczką, kilka razy w ciągu dnia.

Czy dziecku karmionemu piersią potrzebna jest woda?

W ocenie specjalistów podstawą żywienia niemowląt od chwili urodzenia do minimum 6 miesiąca życia powinien być pokarm matki. Karmienie piersią jest w stanie w pełni zaspokoić zapotrzebowanie organizmu dziecka na składniki odżywcze oraz sole mineralne. Podawanie dodatkowych płynów jest konieczne, gdy u malucha pojawią się zaparcia, lub biegunki, wystąpi wysoka temperatura, dziecko wymiotuje, czy też mocz zmieni swój wygląd i zapach. Każdy z tych symptomów może świadczyć, że w diecie niemowlęcia występuje zbyt mała ilość płynów, które bezwzględnie należy uzupełniać.


Czy należy dopajać dziecko karmione mieszanką modyfikowaną?

Jeżeli mleko matki nie jest w stanie zaspokoić potrzeb żywieniowych dziecka, lub z innych przyczyn istnieje konieczność wprowadzenia do diety malucha mieszanek tworzonych na bazie mleka modyfikowanego, podawanie dziecku dodatkowych płynów staje się konieczne. W przypadku dzieci karmionych od 6-8 razy na dobę, woda może być podawana kilka razy w ciągu dnia, najlepiej w przerwie między posiłkami. Jak zalecają specjaliści, niemowlęta powinny dostawać do 100 do 120 ml wody na każdy kilogram masy ciała.


Od kiedy można zacząć podawać dziecku wodę?

Woda stworzona z myślą o maluchach, jak na przykład Mama i Ja, posiadająca pozytywną opinię Centrum Zdrowia Dziecka, może być wprowadzona do diety malucha już w pierwszym miesiącu po urodzenia. Wszystkie inne podawane dziecku napoje najlepiej jest tworzyć na bazie niskozmineralizowanej, naturalnej wody źródlanej.

W ocenie specjalistów, już po ukończeniu pierwszych miesięcy dziecku można podawać herbatki z kopru włoskiego oraz rumianku. Soczki owocowe i warzywne tworzone na bazie wody źródlanej można zacząć wprowadzać do diety malucha, gdy ten ukończy 5 miesiąc życia. By uniknąć uczulenia w pierwszej kolejności należy zacząć podawać dziecku kompoty oraz musy z jabłek, gruszek oraz marchwi. Ważne jest by napoje podawane dzieciom nie zawierały sztucznych barwników, aromatów oraz konserwantów. Niewskazane są również dosładzane napoje, mocne napary z herbaty, wody smakowe oraz gazowane.

Dlaczego dziecko powinno dostawać wodę przeznaczoną dla niemowląt?


Produkty polecane dla dzieci nie zawierają w swoim składzie konserwantów oraz sztucznych składników. Woda dla niemowląt zawiera mniej soli mineralnych, które mogłyby prowadzić do wystąpienia alergii pokarmowych, w jej składzie znajduje się również znacznie mniej sodu i azotanów, które spotkać można w tradycyjnej wodzie źródlanej.

Woda dla dzieci, jak na przykład Mama i Ja powinna zawierać mało minerałów, a także niewielkie ilości sodu. Ze względu na swój skład woda po otwarciu powinna być przechowywana w lodówce. Dzieciom bezwzględnie nie wolno podawać natomiast wody z kranu lub przydomowych studni. Związku chemiczne w niej zawarte, jak na przykład chlor oraz ołów, a także bakterie chorobotwórcze mogą zagrażać zdrowiu malucha.

Jak uniknąć odwodnienia?

By uniknąć odwodnienia woda powinna być obecna w diecie dziecka już od pierwszych chwil po urodzeniu. Karmienie piersią zaspokaja zapotrzebowanie organizmu malucha na płyny, tylko w pierwszych miesiącach życia. Po tym okresie podawanie dodatkowych porcji napojów jest konieczne.

Wielu rodziców skłania się do dopajania dzieci nocą za pomocą mleka, czy słodzonych płynów. Takie działanie prowadzi do wzrostu ryzyka wystąpienia próchnicy, a maluch przyzwyczajony do smaku cukru nie będzie chciał przyjmować gorzkich napojów. Zdecydowanie lepszą alternatywą jest podawanie maluchowi czystej wody, która doskonale zaspokoi pragnienie nie pociągając za sobą negatywnych konsekwencji.



Komentarze do: Czy warto dopajać niemowlę?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz