Szukaj

Czy Twoje dziecko rozwija się prawidłowo?

Podziel się
Komentarze0

Każda mama wie, że pierwsze dwa lata, a zwłaszcza pierwszy rok życia są dla dziecka bardzo istotne. W tym czasie dochodzi do najbardziej dynamicznego rozwoju naszej pociechy. Jest to jedyny czas kiedy możemy zaobserwować prawie 4-krotne zwiększenie masy ciała dziecka tylko w przeciągu dwóch lat. Co istotne jest to okres, w którym zauważamy jak z małej istotki w maksymalnym stopniu zależnej od rodziców wyrasta szkrab, który potrafi samodzielnie chodzić, jeść, bawić się i mówić.


Nie jest zaskoczeniem to, że tak burzliwy okres zmian napawa rodziców wieloma emocjami, z jednej strony radością, która wiąże się z każdą nowo nabytą umiejętnością naszego maleństwa, a z drugiej strony niepokojem związanym z obawami o prawidłowy rozwój dziecka.

Jakie powinno być ułożenie ciała dziecka?

Ułożenie ciała niemowlaka, szczególnie w pierwszych miesiącach życia jest czymś odruchowym. W przypadku zdrowego dziecka w pierwszym kwartale życia napięcie mięśni odpowiedzialnych za zginanie kończyn znacznie przeważa nad napięciem mięsni, które te kończyny prostują. Ta sytuacja sprawia, że zarówno rączki jak i nóżki są symetrycznie zgięte w stawach, co ma miejsce w przypadku dziecka, które leży na wznak z buzią zwróconą ku górze. Taka pozycja jest pozycją prawidłową u dziecka w tym wieku.

W trakcie przetrzymywania malca w pierwszym miesiącu życia w pozycji pionowej możemy wyczuć napięcie tułowia, rączek i nóżek. Widoczne jest także, że główka odchyla się do tyłu, dlatego też należy ją podtrzymywać.

W drugim półroczu życia dochodzi do tego, że przewaga mięśni zginających kończyny powoli ulega zmniejszeniu. Nóżki i rączki początkowo są lekko zgięte w stawach, po czym stopniowo stają się wyprostowane. Taki sposób ewoluowania ciała dziecka jest konieczny, gdyż umożliwia naszemu maluchowi przygotowanie się do samodzielnego przemieszczania.


Jak sprawa wygląda w przypadku umiejętności ruchowych?

Jeżeli chodzi o rozwój ruchowy to jest to indywidualna sprawa każdego dziecka. Jednak zwykle występuje pewien uproszczony schemat obrazujący przeciętny wiek w jakim dziecko powinno osiągać kolejny etap swojego rozwoju.


Z reguły dziecko powinno:
  • w 2-3 miesiącu życia unosić główkę, leżąc na brzuszku i zaczynać utrzymywać ją prosto w sytuacji, gdy znajduje się w pozycji pionowej
  • w 5-6 miesiącu życia siadać i powoli zaczynać raczkować
  • w 9-10 miesiącu życia przyjmować pozycję pionową i umieć stać pionowo będąc podtrzymywanym
  • pod koniec 1 roku życia stawiać samodzielne pierwsze kroki

Należy jednak pamiętać, że każde dziecko rozwija się na swój własny sposób, dlatego też nie należy przejmować się lekkim opóźnieniem poszczególnych etapów, gdyż nie musi to wcale oznaczać poważnego zaburzenia rozwojowego. Aby móc w sposób szczegółowy stwierdzić jak przebiega rozwój dziecka, należy przeprowadzić specjalistyczne testy. Jednak sam lekarz podczas każdej wizyty powinien orientacyjne ocenić stan rozwoju naszej pociechy. Należy również pamiętać o regularnych wizytach u pediatry w pierwszych 2 latach życia dziecka, ponieważ ewentualne zaburzenia rozwoju leczone we wczesnym stadium mają większe prawdopodobieństwo wyleczenia.

Kiedy należy zgłosić się z dzieckiem do lekarza?

  • gdy w określonym czasie nie osiąga poszczególnych etapów rozwoju
  • gdy bardzo często silnie odgina się do tyłu
  • gdy wydaje się być sztywne lub wiotkie
  • gdy podczas snu ma mocno zaciśnięte piąstki, prostuje i usztywnia nóżki
  • gdy jego pozycja ciała jest wyraźnie niesymetryczna
  • gdy zauważamy bardzo wyraźną asymetrię napięcia mięśni
  • gdy nie okazuje żadnej radości po ukończeniu 6 miesiąca życia
  • gdy nie stara się komunikować z otoczeniem po ukończeniu 1 roku życia
  • gdy nie wypowie żadnego słowa po 16 miesiącu życia
  • gdy traci umiejętności nabyte we wcześniejszym okresie życia

Komentarze do: Czy Twoje dziecko rozwija się prawidłowo?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz